Gümüş, “Üvey evlat muamelesi bile yapılmıyor”

Bu haber 12 Ağustos 2015 - 18:42 'de eklendi ve 962 kez görüntülendi.

gumus156165Muğla İli Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, Muğla İli Muhtarlar Derneği, il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Gümüş, “Muğla’nın Büyükşehir Statüsüne geçmesi ile birlikte beldelerin kapatılırken, köylerin mahalle haline getirildiğini ve kendilerinin köy muhtarı değil, mahalle muhtarları olduklarını, bu yönden Muğla’da sadece iki dernek olduklarını ve birine yardım sağlanırken diğerine ise yardımda bulunulmadığını belirterek  “Nedense Sayın Gürün bu iki dernekten birine sahip çıkarken, birine üvey evlat muamelesi bile yapmamaktadır. Yok, saymaktadır” dedi.

Mert Can Kaymak

Muğla İli Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, Muğla İli Muhtarlar Derneği, il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Gümüş, “Muğla’nın Büyükşehir Statüsüne geçmesi ile birlikte beldelerin kapatılırken, köylerin mahalle haline getirildiğini ve kendilerinin köy muhtarı değil, mahalle muhtarları olduklarını, bu yönden Muğla’da sadece iki dernek olduklarını ve birine yardım sağlanırken diğerine ise yardımda bulunulmadığını belirterek  “Nedense Sayın Gürün bu iki dernekten birine sahip çıkarken, birine üvey evlat muamelesi bile yapmamaktadır. Yok, saymaktadır” dedi.

Köylerin bu gün mahalle olarak anılsa da köy yerleşik düzeninin devam ettiğini söyleyen Başkan Gümüş, “Kapatılmış olan İl Özel İdaresi’nden hizmet beklerken, bu gün Büyükşehir Belediyesi’nden ve ilçe belediyesinden hizmet beklemekteyiz. Ki bu noktada ilgili kanun da belediyelere mahalleye dönüşmüş köylere götürülmesi gereken hizmetleri belirlemiştir. Bu gelişmeler muhtarların, muhtarlıkların pek çok yetkisini ortadan kaldırmış olmakla birlikte işlevini ortadan kaldırmamıştır” diye konuştu.

Ayrımcılığa uğruyoruz

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Gümüş, “Muhtarlık, hizmet bekleyen mahalle ile hizmeti verecek olan makam arasında köprü olmaktır. Biz bir bakıma yerel yönetimlerin köydeki, mahalledeki gözü, kulağıyız. Bir bakıma da o mahalle ve köyde yaşayanların sözcüleriyiz. Hal böyle iken Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün tarafından ayrımcılığa tabi tutulmaktayız. Bilindiği gibi Muğla’da iki muhtarlık derneği bulunmaktadır. Birisi başkanlığını arkadaşımız Şükrü Arık’ın yaptığı Muğla Muhtarlar Birliği Derneği, birisi de başkanlığını benim yaptığım Muğla İli Muhtarlar Derneği. Nedense Sayın Gürün bu iki dernekten birine sahip çıkarken, birine üvey evlat muamelesi bile yapmamaktadır. Yok saymaktadır. Bu konuda zaman zaman serzenişlerimiz oldu. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün tarafgirliğini ve ayrımcılığını sürdürmektedir.  En son dün yine gazetelerimizde gördük ki, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Menteşe ve Ula’daki 96 mahalle muhtarına Muğla Muhtarlar Birliği Derneği Başkanı Şükrü Arık’a teslim edilen kırtasiye ve diğer malzemelerin dağıtımı devam ediyormuş” dedi.

Muğla’da 551 muhtar var

Muğla’da 551 muhtarın bulunduğunu ve onlara dernek olarak hiçbir ayrımcılık yapılmayacağını herkesin eşit tutulacağını belirten Muğla İli Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, “Muğla İli Muhtarlar Derneği olarak meslektaşımın beyanında 96 muhtardan bahsedilmektedir. Ancak büyükşehire bağlı 551 muhtarımız bulunmaktadır. Muğla İli Muhtarlar Derneği olarak üyemiz olsun olmasın, 551 muhtarımıza ayrıcalık yapmadan her zaman yanındayız” diye konuştu.

Başkan Gümüş, “Haberde meslektaşım Şükrü Arık, ‘Derneğimiz üyesi muhtarlarımızın görevleri esnasında kullanabilecekleri malzemeler Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bize teslim edildi. Kırtasiye başta olmak üzere 17 değişik malzemenin bulunduğu çantalar muhtarlarımıza veriliyor.’ demekte. Ben de kalkıp, ‘Bu malzemeler neden benim tarafımızdan değil de Şükrü Arık tarafından dağıtılıyor?’ demiyorum. Ancak haklı olarak ‘Neden bizim tarafımızdan dağıtılmıyor?’ demek istiyorum.”

Taleplerimiz yok sayılıyor

Konu hakkında bilgi veren Başkan Gümüş, “Bu tarafgirliğe bir örnek daha verecek olursak, diğer derneğe belediye tarafından taşınmaz tahsis edilirken, aynı talepte derneğimiz olarak biz de bulunduk. Menteşe Belediyesi tarafından bize verilen cevabın manidar olduğu belirtirek, takdiri de kamuoyuna bırakıyoruz. Sayın Osman Gürün’ü  buradan sizlerin aracılığı ile tarafsız olmaya davet ediyorum. Muğla’da Muğla İl Muhtarlar Derneği ve üyeleri de var diyorum. Biz nasıl köyümüzün sorunlarının çözümünde, köyümüz için hizmet üretiminde gerek hizmeti alan ve gerekse hizmeti veren anlamında ayrımcılık yapmıyorsak, sayın başkanımızın da ayrım yapmamasını rica ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.