Gümüş gövde gösterisi yaptı

Bu haber 25 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.483 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Menteşe Belediye Başkanlığı için ilk aday adaylığını açıklayan Mustafa Şahin olmuştu. Şahin adaylığını partisinin merkez ilçesinde açıkladı. Şahin’in partisinin ilçe merkezinde yaptığı açıklamasında o zaman Merkez İlçe Başkanı olan Bahattin Gümüş ve İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar ile Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Erman Şahin, 18. Dönem Muğla Milletvekilleri Tufan Doğu ve Musa Gökbel, 22. Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, eski belediye başkanlarından Orhan Çakır hazır bulunmuştu. İl Genel ve Belediye Meclisi üyeleri ile parti üyelerinden oluşan kalabalık topluluk ilçe merkezine sığmamıştı.

Ama Belediye Başkanı Osman Gürün yoktu…

xx        xx        xx

Mustafa Şahin’in ardından aday adaylığını açıklayan ikinci isim Belediye Meclisi Üyesi Hilmi Giresun oldu.

Ondan önce ise Büyük Şehir Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan ilk isim 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel olmuştu. Gökbel sadece Muğla’da değil, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip adaylığını Sınırsızlık Meydanı’nda miting yapar gibi açıklamıştı.

Hilmi Giresun “Ne olmuş yani, senin yaptığını biz de yaparız” dercesine Kurşunlu Cami Meydanı’nda miting havası estirmeye kalkıştı. Olmadı!…

Orada toplayabildiği bir avuç taraftarı ile İlçe Merkezi’nin bulunduğu Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’na yürüdü ve hanın avlusunda Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gölgesinde “mütevazı” bir kalabalıkla adaylığını ilan etti.

Giresun, Mustafa Şahin’den daha fazla kalabalık toplamıştı, ama o kalabalıkta Şahin’in “nitel” kalabalığından eser yoktu. Giresun’unki Nicel bir kalabalıktı.

xx        xx        xx

Geçen hafta da Bahattin Gümüş aday adaylığını açıkladı. Gümüş’ün açıklamasında hem nitel hem de nicel bir kalabalık oluştu.

CHP İlçe Başkanlığı görevinden Menteşe Belediyesi’ne adaylığı için istifa eden Bahattin Gümüş, basın toplantısı ile aday adaylığını kamuoyuna duyurdu. Gümüş, Giresun gibi miting havası estirmeye kalkmadı, ama o hava Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanında adeta kendiliğinden esti…

Gümüş’ün basın açıklaması CHP’den Büyükşehir ve Menteşe aday adaylarını da bir araya getirdi… İl Başkanı Mustafa Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Fevzi Topuz ve Musa Gökbel, Menteşe Belediye Başkan aday adayları Orhan Çakır, Hilmi Giresun ve Mustafa Şahin ile il genel, belediye meclisi üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Elbette Belediye Başkanı Osman Gürün de vardı.

xx        xx        xx

Hilmi Giresun’un adaylığını açıkladığı toplantıyı yazarken, kendisi için “Başkan Gürün’ün adayı” nitelemesinde bulunmuştum. Bu gün Mehmet Altınay da adaylığını açıklamış olacak.

Bakalım Mustafa Şahin’in adaylık açıklamasında bulunmayan Başkan Gürün bu gün saat 12.30’da Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı avlusuna gidip Altınay’ın yanında yerini alacak mı?

Bakalım Başkan Gürün bu gün Altınay’ın, ardından öteki aday adaylarının; Ertuğrul Aladağ’ın, Orhan Çakır’ın, Murat Gökalp’in ve Veli Bütün’ün adaylık açıklamalarında yer alacak mı?!

xx        xx        xx

Eğer adaylar “atama” ile belirlense idi Başkan Gürün’ün işi kolaydı. Ya Giresun’un ya da Gümüş’ün atanmasını sağlar işin içinden çıkardı… Atanamayan da Başkan Gürün’ün takdirine saygı ve rıza göstermek zorunda kalırdı.

Ki bu noktada Başkan Gürün’ün Gümüş’ten adaylıktan çekilmesini istediği söylentisi çıktı.

Bu günlerde CHP Genel Merkez i’nin bu konuda kesin kararını açıklayacağı söyleniyor, ama hâlihazırda ön seçim yapılıyor!

Ön seçim olmasa, atama yapılsa işler tıkırındaydı… Herkes büyüklerinin sözünü dinlerdi!

Kendisine yapıldığı iddia edilen telkin veya baskı doğru mu bilmiyoruz, ama GümüşAdayım” dedi ve ilan etti!.. Başkan Gürün’de Giresun’un ardından Gümüş’ün yanında da yer alarak, sanki bir anlamda “Her ikisi de bizim ekibin adayı” mesajı vermeye çalıştı.

Çünkü Başkan Gürün’ün büyük şehre aday olması halinde her iki isminde alacağı oyları alması gerekmekte!

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?” sorusunun yanıtını ararken Gümüş’ün konuşmasında iki noktaya dikkat etmek gerek. O noktalardan biri Gümüş’ün şu sözleri:

Menteşeyi birlikte yöneteceğiz, sorunları birlikte çözeceğiz. Katılımcı, şeffaf, sosyal demokrat yönetim anlayışımızda kadınlar, gençler ve emekçi halkımız hep en önde olacaktır.

Giresun da “yapılacak yatırımlardan hizmetlerin yürütülmesine kadar kentin tüm sorunlarında halkın görüş ve önerilerini dikkate almak” şeklinde benzer ifadelerde bulunmuştu. Başkan Gürün’ün üç dönem yönetiminin ardından her iki adayında bu ifadelerde bulunmaları düşündürücü!

Bu anlamda her iki ada için de “Başkan Gürün’ün adayı değiller” demek mümkün, ama…

xx        xx        xx

Bence Gümüş, Başkan Gürün’ün adayı değil… Gümüş’ün o gün adaylığını açıklarken Başkan Gürün’ün kendisi ile aynı fotoğraf karesi içinde yer almaya çalışmasından keyif aldığını sanmıyorum. Belki de yanılıyorumdur, ama Gümüş’ün hal ve hareketleri beni haklı çıkarır gibiydi…

Bahattin Gümüş’ün sözlerindeki iki noktadan biri olan şu sözü de bu anlamda çok önemli:

“Ben halkçıyım, sizden biriyim.”

Gümüş’ün bu sözü kendisini Hilmi Giresun’dan çok önemli bir şekilde ayırıyor.

Bu anlamda Gümüş ön seçimi geçip Menteşe Belediye Başkanı seçilirse, sosyolojik olarak “kırsal kökenli”, Orhan Çakır’ın ardından statükoyu, eşrafı değil halkı temsil eden bir belediye başkanı olacaktır.

Gümüş’ün bu özelliği kendisini sadece Giresun’dan değil, öteki adaylardan da ayıran bir özellik olarak görülebilir.

Ayrıca Gümüş, “Menteşe’yi meslek odalarının görüşleri ile yöneteceğiz” demedi, ama adaylığını açıklarken meslek odalarının temsilcileri de oradaydı…

xx        xx        xx

Peki, Giresun mu, Gümüş mü daha iddialı?

Bence Gümüş adaylığını açıklarken yarattığı tablo ve sinerji ile Giresun’u sandığa girmeden ezdi geçti…

Bu durum öteki adaylardan Orhan Çakır, Mustafa Şahin ve Orhan Çakır için dikkate alınması gereken bir durum.

Eğer bu üç isim oturup, şapkalarını önlerine koyup “teke” inmezler ise Eylül ayında yapılacak ön seçimde sandıktan çıkan isim Bahattin Gümüş olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Burak sahin 25 Temmuz 2013 / 15:53

Bu yazdiklariniza gercekten inananlar oluyor mu cok merak ediyorum. Gerci kimin ne oldugunu herkes biliyor ya neyse

ayhan kara 25 Temmuz 2013 / 15:53

Ben şahsen Hilmi bey’i destekliyor ve sadece onun başkanlığa yakışacağını düşünüyorum. Sizin bu yazılarınız da beni rahatlatıyor neden biliyor musunuz ? Mutso seçimlerinde olduğu gibi siz kimi desteklerseniz o kaybediyor da ondan. Yanlı bir gazeteci olduğunuz herkesin malumu. Hilmi Bey’i karalamaya devam edin bu sadece onun oylarını artıracaktır. Durmak yok Özcan Özgür Yola devam !

mustafa görkem 26 Temmuz 2013 / 05:51

Sevgili Özcan Özgür, anlaşılan o ki yine yazdıklarınızla birilerini rahatsız etmişsiniz. Ben özellikle sözde demokrasi aşığı , cumhuriyetçi geçinen bu arkadaşlardaki hazımsızlığı anlamıyorum. Niye bu kadar saldırgan bir tutum içerisindesiniz? Artık olay Hilmi savarlar ile Hilmi severler çatışmasına doğru gitmekte….Muğla’nın arka sokaklarını bilmeyen, Yılanlı’ ya bıraksan evinin yolunu bile bulamayan, emekten bahsederken gece kalkıp Saburhane Meydanı’nda traktör vagonundan umuda yol alan tütün emekçilerini bile dinlemekten imtina eden demokrasi müsveddelerine sesleniyorum…Sizler yıllarca insanları, ucuz nutuklar atarak kandırdınız, oyaladınız…Babası da emekli öğretmen meslektaşım olan (Tahir KARA…ORTAKÖY’ de öğretmenlik yapmış değerli bir insandır kendisi) arkadaşım sen bu makama kimin yakışıp yakışmayacağını tartacağına ve yorumlarınla Muğla kamuoyunu aydınlatacağına, bu kahramanların istihdama ve Muğla’nın gençlerine yönelik ne gibi çalışmaları olmuş sen onlardan bahset…(İl içerisindeki bar görünümlü pavyonların türemesine sebep olanları da lanetliyorum.)Bu işler Muğla’ya yıllarca çivi çakmadan oy istemeyle olmuyor artık…AZİZ NESİN Ustanın dediği gibi ATAM İZİNDEYİZ diyeceksiniz- ki gerçekten Muğla’da yıllardır izindesiniz(!) hep cepten demokrasi ve Atatürk sevgisi kredisi yiyeceksiniz, sonra da kalkıp insanlardan oy isteyeceksiniz…Öyle yağma yok…Ha bir de yedi öbekten CHP-li bir insan olarak söylüyorum. Atatürk dönemi sosyal demokrasisi ile kendi döneminizi incelerseniz ağlanacak halinize gülersiniz….M.KEMAL ATATÜRK insanların ramazan davullarıyla şunlarıyla bunlarıyla uğraşmazdı, zemini maneviyat ve örf adet gelenek ve göreneklere bağlılık olan bir sosyal demokrasi anlayışı geliştirerek halkı CHP ile daima barışık tutmuştu….Ama İnönü ile birlikte gelişip Baykal ile tavan yapan siyasetiniz sayesinde halkı CHP-den uzaklaştırdınız…Ve saldırgan tutumlarınız sayesinde cumhuriyetin başkentinde bile MELİH GÖKÇEK gibi insanların çıkmasına ve bunların kahraman olmasına neden oldunuz…Onun için şunu gönül rahatlığı için de söylüyorum, geçimini kalemiyle sağlayan ve hiçbir yerlerden nemalanmayan bir gazeteciyi eleştirenler dönüp önce kendi bahçelerini temizleyecekler ve bakacaklar önce kendi bahçelerine insanların koklayabilmesi için kaç tane gül yetiştirmişler…DÜNYA DEĞİŞİYOR DOSTLARIM,SİZ YİNE DE GÜLÜN DİKENLERİNE DİKKAT EDİN…ANKARA’DAN SEVGİLER,SAYGILAR…

Engin Ersoy 27 Temmuz 2013 / 23:00

Basının gücünü eniyi nemalandıran isimlerden birisinin köşesi.. her zamanki gibi sürpriz olmayan köşe yazılarıyla zaten bulanık zihinleri dumanlandırmakla ne elde etmek istediği şimdiye kadarki tüm seçim öncesi kaleme aldığı yazıları ile malum tavır içindedir.hemen birinin tarafında olmak ve birinin karşısında olmak.Chp nin artık bu tür kampanyalara uymadan doğruyu kendi öz iradesiyle bulması ve kargaların klavuzluğundan çıkması yararına olacaktır.