Gültekin Akça seçilmiş il başkanı

Bu haber 28 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.666 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP’nin hafta sonunda yapılan 3. İl Kongresi ile izlenimlerime dün ara vermek zorunda kaldım. Dün olmadı, bu gün “seçilmiş” il başkanını değerlendireceğim.
“Seçilmiş” vurgusunu özellikle yapıyorum. Çünkü AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça, hafta sonunda yapılan kongreye kadar, İl Başkanı Dr. Mehmet Nilhıdır milletvekili olmak üzere istifa ettiği için, Akça yönetimin içinden seçilmiş bir il başkanı idi.

xx           xx           xx
Son 10 yıldır Muğla’da partileri “gençler” yönetiyor.
Sanıyorum bu genç il başkanlarının en genci de AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça.
Bu durumu nasıl değerlendirmeli?
Artık partilerde gençlerin önü açık, diyebilir miyiz?
Keşke böyle diyebilsek…
Sorunun yanıtını siz verin.

xx           xx           xx
İl Başkanlığı görevinin başında iken Muğla’nın en başarılı, en deneyimli il başkanın Dr. Mehmet Nilhıdır olduğunu söyleyebiliriz.
Bu anlamda, O’nun yönetiminde yer alan Av. Gültekin Akça için “Nilhıdır gibi bir ustanın yanında yetişti” demek de mümkün.
Yetişti mi?
Çiçeği burnunda İl Başkanı Av. Akça, ustası Dr. Nilhıdır ile kıyaslanırsa daha kaç kongre yaşadı ki… Dr. Nilhıdır’ın gördüğü kadar ne gördü ki… Dr. Nilhıdır’ın politik yaşamında aldığı yenilgi kadar yenilgi bile almadı.

xx           xx           xx
İşte bu noktada, herkesin sorduğu soruyu sorabiliriz:
AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça Pazar günü yapılan kongreden önce de il başkanı idi. O zaman ne yaptı ki bundan sonra ne yapacak?
İşte bu noktada da kongrede Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın yaptığı konuşmayı anımsamak lazım.
Dr. Nilhıdır, konuşmasında “Kaybımız neden?” sorusunu sordu. Bu soruyu İl Başkanı Av. Akça sorup, yanıtını vermeliydi. Yanıtı sorunun sahibi Dr. Nilhıdır “Oy oranında yüzde 1,2 gibi gerileme yerel seçimlerin özelliklerinden kaynaklanan normal bir kayıptır. İdeolojisini, ideallerini değiştiren partilerin birleşip AKP’yi hedef tahtasına koymalarından böyle oldu.” diyerek yanıtını şöyle sürdürdü:
“Kongrelerin başarısı aday sayısı ile belli olur. Benim il başkanlığı adaylığımda 7 aday vardı. Bu kongrede de Gültekin kardeşimiz ile birlikte 5 aday çıktı. Ancak kongreler kavga yeri değil. Kongre 15 gündür istişareler ile devam etti. Liste bu heyetin süzgecinden geçmiş onay almıştır. Genel merkezin istişaresinden iyi karar, iyi liste çıkmıştır.”
Ben tatmin olmadım…

xx           xx           xx
Oysa İl Başkanı Av. Gültekin Akça,  yerel seçimin ardından aday olmayacağını açıklamıştı. İl Kongresi yaklaşırken de Ankara’ya gidip gelip, “Adayım” dedi.
Ankara’da ne konuşuldu bilmiyoruz tabi. Ama sormadan da edemiyoruz:
“Muğla’daki seçim kaybının faturası kime kesildi?”
Görünen o ki, fatura İl Başkanı Av. Akça’ya kesilmemiş. Kesilse, istişare sonucu tek aday ilan edilmezdi. Yoksa seçim kaybının faturası partinin iki milletvekiline mi kesildi?!!

xx           xx           xx
İl Başkanı Av. Gültekin Akça açısından Pazar günü yapılan kongrenin iki anlamı vardı. Birincisi kongrede aklanmış oldu. İkincisi “seçilmiş il başkanı” haline geldi.
Peki başarılı olur mu?
Olur veya olmaz diyemiyorum ama, hüsranla sonuçlanmış bir yerel seçimin ardından il başkanlığına aday gösterilmesi ve ardından da seçilmesi başlı başına bir başarı!…
İyi bir yönetimle de ortaya çıktı. Şadi Pirci, Zübeyde Fellahoğlu, Osman Osman, Ahmet Turan Şahin, Sema Alagözlü… Bunlar sıradan isimler değil.
Tabi bu yönetimin uyumlu olup olmaması, çalışıp çalışmaması önemli…

xx           xx           xx
Kongrenin divan başkanlığını yapan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın şu sözleri de ilginçti:
“İl Başkanının 3 misyonu var. Birincisi genel başkanın temsilcisidir. Başbakanın temsilcisi ise validir. Genel Başkan bu yüzden kendisini temsil edecek kişinin belirlenmesinde hassas davranır. İkincisi bütün teşkilatların başıdır. Üçüncüsü iktidarımızın sivil denetim mekanizmasıdır. Bir başka deyişle iktidarın gözü kulağıdır. Ama eli ayağı değildir.”
Yani İl Başkanı Av. Akça, milletvekilleri ile birlikte yönetimine ve teşkilatlarına “hakim” olabilir, iktidarın eli, ayağı olmaya kalkmazsa başarılı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.