Güllük eski başkanına soruşturma izni « Hamle Gazetesi

Güllük eski başkanına soruşturma izni

Bu haber 18 Haziran 2014 - 0:52 'de eklendi ve 933 kez görüntülendi.

gullukeskibaskanMuğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Güllük Mahallesi’nde bir firmaya ait arıtma tesisinde meydana gelen metan gazı faciasında 7 kişinin hayatını kaybettiği olayda taksirle birden fazla kişinin ölüme sebebiyet verdikleri iddiası ile İçişleri Bakanlığı tarafından dönemin Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.
Haber Merkezi

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Güllük Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl bir arıtma tesisinde meydana gelen metan gazı faciasında 7 işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak devam eden davada İçişleri Bakanlığı tarafından dönemin Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Güllük Mahallesi’nde bulunan Atıksu Arıtma Tesisinde 17 Haziran 2013 tarihinde meydana gelen metan gazı faciasında 7 kişi hayatını kaybetmişti. Facianın ardından Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aralarında şirket sahibi ve yöneticilerinin bulunduğu 21 kişi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçlaması ile 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılama süreci başlatıldı. Yargı süreci devam ederken İçişleri Bakanlığı tarafından tesisin yapımı döneminde görevde bulunan Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve Belediye İnşaat Mühendisi Hilal Canbolat’ın sözleşmede ‘Terfi merkezinde imalat yönünden eksik ve kusur görülmediği’ imzasının bulunduğu gerekçesi ile soruşturma açılmasına karar verildi.

Müfettişler çalışmalarını tamamladı

İçişleri Bakanlığı’nın 14 Nisan tarihli onayı ile görevlendirilen müfettişler 23 Mayıs tarihinde yaptıkları ön incelemede Güllük Belediye Meclisi’nin 8 Ağustos 2005 tarih ve 38 sayılı kararı ile beldenin içme suyunun Çamköy’deki kuyulardan temin edilerek beldeye getirilmesi, işletilmesi, atıksu arıtma tesisinin yapılarak 35 yıl işletilmesine yönelik ihale yapıldığını raporlarına ekledi.

İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan raporda şu bilgiler yer aldı:

“Atık su arıtma tesisinin yapım ve işletilmesine yönelik sözleşmenin dönemin Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve şirket yetkilileri arasında 29 Ağustos 2006 tarihinde yapılmıştır. 30-31 Ekim 2008 tarihinde imzalanan geçici kabul tutanağında ‘Terfi merkezinde imalat yönünden eksik ve kusur görülmediği’ belirtilerek Güllük Belediyesi adına Başkan Mehmet Yavuz Demir ve İnşaat Mühendisi Hilal Canbolat’ın imzaları bulunmaktadır.”

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen ön inceleme raporu sonrası, geçici kabul heyetinde bulunan ve tutanağı imzalayan dönemin Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve İnşaat Mühendisi Hilal Canbolat hakkında 4483 sayılı Memurlar ve diğer kamu görevlilerin yargılanmasına hakkında kanunun 6. Maddesi gereğince soruşturma izni verilmesi kararı çıktı. Karar, Milas Kaymakamlığına ulaşırken, Kaymakamlık soruşturma iznini dönemin Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve Belediye İnşaat Mühendisi Hilal Canbolat’a tebliğ etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.