Gülibrişim Arası Muğla Siyaseti

Bu haber 12 Haziran 2018 - 0:35 'de eklendi ve 1.191 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 İbrişimler Kötekli caddesini süslemişken, akasyalar ve erguvanlar çiçek devirleri geçse de yeşillikleri ile ruhu okşarken, dalları birbirine değmeye başlayan ağaçların altında, neredeyse hiç güneşe çıkmadan Kötekli’yi baştan başa geçme zevki yaşarken sana bu güzellikleri anlatmak vardı Süheylâ ama neylersin ki, bütün saatler 24 Haziran 2018 erken genel seçimlerine ayarlı olduğu için, ben de Muğla siyasetindeki yeni gelişmelerden söz edeceğim.

2002’de yaşanan köklü değişiklikten sonra CHP, yakaladığı avantajı korumaya devam ediyor. 3-2-1 şeklinde gelişen milletvekili dağılımının, alınan oy oranlarının önüne geçeceği bir seçim yaşıyoruz. Yani ilk bakışta “oy oranlarına göre milletvekili” anlayışı değil, sadece çıkarılacak milletvekili sayısına endekslenmiş bir seçimdir Muğla’da yaşanan.

Birkaç seçimdir yaşanan 3-2-1 dağılımı zaten oy dengesini yansıtmaktadır. Yani yarısı sol, yarısı da sağ oydur Muğla’daki oyların. Sol bir arada olduğu için 3 vekil çıkarıyor; sağ dağınık olduğu niçin 2 ve 1 vekil çıkarıyor. Oy oranı ne olursa olsun, bunun meclise yansıması yüzde elli, yüzde ellidir.

Geçen yazımda da dediğim gibi 24 Haziran’da, vekil dağılımıyla ilgili değişik rakamlar var. 3-2-1-1 (CHP, Ak Parti, MHP, İYİ Parti) diyenler de var. CHP, 4-2-1’i hedeflemişe benziyor. 3. Sıradaki aday Burak Erbay ve 4. Sıradaki aday sendikacı Süleyman Girgin’in sıraları bunu gösteriyor. Ak Parti de 2. sıraya popüler bir isim olan ve merkez sağdan da merkez soldan da oy alabilecek olan Yelda hanımın konması, hedefin 3 milletvekili olduğunu gösteriyor. Ayrıca adayların Milas-Bodrum, Merkez ve Fethiye-Datça dengesi gözetilerek belirlenmiş olması, ilin tamamından milletvekili çıkarmayı amaçladığını gösteriyor. İttifak sisteminde, büyük oy sayısına eklemlenecek olan “artık oylar” sayesinde Ak Parti 3. vekilliği zorlayacağa benziyor. Öbür taraftan İYİ Parti ve Saadet oyları da “artık oy” sistemine göre CHP’ye yarar. Bu durumda Muğla 4-3 bile olabilir. Sonuç böyle çıkarsa şaşmamak lazımdır. Ama büyük oy toplamları “artık oylar”a eklemlenirse, sonucun 3-2-1-1 olması kaçınılmazdır. Bu dengeli bir dağılımdır ama Muğla’nın merkezde gücünün de dağılması demektir.

Fakat Muğla için en şaşırtıcı durum 3-3-1 sonucudur ki, böyle bir sonuç Ak Parti ile CHP’nin ipi birlikte göğüslediklerini gösterir ve tabii ki Ak Parti’deki umutsuzluk eşiğinin aşılması demektir bu. Yani, bu seçimde CHP arttırılan 1 vekil ile 4 vekil çıkarsa bile normal karşılanacaktır ama Ak Parti hem 3 vekille kazançlı çıkmış, hem de Muğla’da umutsuzluk eşiğini aşmış olacaktır.

Şurda 12 gün kaldı. 24 Haziran’da inşallah Muğla kazanır.

Yaaa… İşte böyle Süheylâ!… Güzelim gülibrişimlerin çılgınlaşma mevsimini bırak, siyaset yaz!… Olmadı di mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.