Güçlü güven tazeledi « Hamle Gazetesi

Güçlü güven tazeledi

Bu haber 22 Ocak 2019 - 1:18 'de eklendi ve 512 kez görüntülendi.

Muğla Öz Orman İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulunu geçtiğimiz gün gerçekleştirdi. Tek aday ile gidilen seçimde mevcut Başkan Bilal Güçlü güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi.

Muhittin Direk

Muğla Öz Orman İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulunu geçtiğimiz gün gerçekleştirdi. Tek aday ile gidilen seçimde mevcut Başkan Bilal Güçlü güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi. Tuna Otel toplantı salonunda yapılan genle kurula, OGM Yangınla Mücadele Başkanı Mithat Ateş, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Enver Demirci, Toç-Bir-Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Orman Teşkilatı ve Tarım İl Müdürlüğü’nden bürokratlar ile Hak-İş’e bağlı sendikaların Muğla temsilcileri katıldı.

Öz Orman İŞ Muğla Şube Başkanı Bilal Güçlü Genel Kurul’da yaptığı konuşma da, “Hepinizin bildiği gibi, sendikamız zor bir işkolunda; tarım, ormancılık, hayvancılık ve balıkçılık sektöründe faaliyet gösteriyor. Temsil ettiğimiz emek kitlesi; Türkiye’nin yeşiline, ağacına, doğasına, suyuna, havasına ve gıdasına; yani halkımızın hem beden hem de ruh sağlığına hizmet veriyor. Dolayısıyla bu güzel ülkenin havasına, suyuna ve ekmeğine emeğimizi katıyoruz. Sendika olarak da; bu emeği veren, eli nasırlı emekçileri temsil ediyoruz. Kısaca söylemek gerekirse; ekmeğini, büyük özveri ve alın teriyle kazanan işçilerin sesi olmaya gayret ediyoruz. İşte o emekçilerimiz, çoğunlukla zor şartlarda hizmet üretiyor. Günlük mesaisini evinden ve ailesinden, hatta şehirden uzakta, kırsalda ve dağ başlarında yürüten binlerce kardeşimizin emeğini ve alın terini temsil ediyoruz. Bu zor şartlara rağmen bizim emekçilerimiz, bu ülkenin insanına ve doğasına hizmet vermenin onurunu taşımaktadır. Geçmişte büyük sıkıntılar yaşadık. İşyerlerimizde, hak ettiğimiz saygıyı çoğu zaman göremedik. Yasal çalışma şartlarının bile çok gerisindeki şartlarda, bir nevi orman kanunlarına göre çalışmak zorunda kaldık. Yaşadığımız sıkıntılar, bugün uzak bir hayal gibi geliyor hepimize. Fakat, sahip olduklarımızı kolay elde etmedik. Yıllarca mücadele verdik. Geçmişte bir sendikanın üyesiydik. Maalesef o sendika, 30 yıl boyunca bizlere sahip çıkmamıştı. Bizleri, adeta dağa-bayıra terk etmişti. Değil Genel Başkanını, o sendikanın Şube Başkanını bile göremezdik. Bıçak kemiğe dayanınca, bizleri yok sayan o sendikayı terk edip, kendi öz sendikamızın, Öz Orman-İş’in çatısı altında toplandık. Kendi yolumuzu seçtik. Bizi 30 yıl boyunca hizmetsiz bırakan o eski sendikacılar, seçtiğimiz yolda da bizleri rahat bırakmadı. Toplu iş sözleşmelerimizi engellemek için davalar açtılar. Sendikamızı kapattırmak için davalar açtılar. Hep birlikte mücadele ettik ve kazandık. Çünkü haklıydık. Öz Orman-İş çatısı altında, büyük bir aile olduk” dedi.

Başkan Güçlü konuşmasını şöyle sürdürdü:

İfade ettiğim gibi, bizim işçilerimiz, çoğunlukla gözlerden uzakta hizmet vermektedir. Dolayısıyla, yaptığımız iş çoğu zaman görünmez ve bilinmez. İnsanımız sofrasındaki ekmeği, eti, sütü, peyniri tüketirken bunların nasıl bir emekle üretildiğini bilmez. Bu yüzden, emeğimizi toplumsal düzeyde anlatmak ve hakkımızı aramak kolay değildir. Biz mücadeleden yılmıyoruz; hakkımızı ve haklılığımızı muhataplarımıza duyurmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin en somut örneğini, 2-4 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da yaptığımız Uluslararası Demokrasi Kongresinde sergiledik. Genel Başkanımız Sayın Settar Aslan, 5 bini aşkın geçici işçimizin tanıklığı altında, kongremizi şereflendiren, o zamanki Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, kadro sorunumuzu ve taleplerimizi en öz şekliyle ifade etti. Süre uzatımında ve hatta taşeron işçilere kadro verilmesinde, bizlerin bu gayretinin etkisini kimse göz ardı edemez. Bu bakımdan, huzurlarınızda, bu büyük başarının mimarı olan Genel Başkanımız Sayın Settar Aslan ve ekibine, şubem ve üyelerim adına teşekkür etmek istiyorum.”

Genel Kurulda daha sonra tek listeyle gidilen seçimde, Şube Başkanı Bilal Güçlü ve Şube Sekreteri Mustafa Karademir bu görevlere yeniden seçilirken, Şube Malî Sekreterliğine de Hilmi Uslu seçildi. Genel Kurulda, Şube Yönetim Kurulu yedek üyelerinin yanı sıra Denetim ve Disiplin Kurulu asil ve yedek üyeleri ile Üst Kurul delegeleri de seçildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.