Göz Ardı Ettiğimiz Meslek « Hamle Gazetesi

Göz Ardı Ettiğimiz Meslek

Bu haber 01 Kasım 2013 - 9:17 'de eklendi ve 912 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

ABD’de yapılan araştırmalarının sonuçlarına göre, internette sağlıkla ilgili araştırma yapan her 10 kişiden 8′i, ilk önce Google’ı kullandığı tesbit edilmiş. Google’ın 2004 yılından itibaren dünyada yapılan arama oranlarını paylaştığı “Google Trends” ise tüm dünya ülkeleri olduğu kadar ülkemizde de sağlık alanında hangi aramaların popüler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Bu sonuçları inceleyerek sağlığa hangi bakış açısı ile bakıyoruz, irdeleyebiliriz ve buradan yola çıkarak toplum sağlığını korumada hangi eğitimleri düzenlememiz ve bireylerin hangi konuda sağlık bilgi düzeylerini arttırabiliriz, bunları analiz edebiliriz.
ABD’de 2012 yılında Google hazretlerinden; kanser, diyabet, depresyon, akne, uçuk, bel ağrısı aramalarda ilk sıralarda yer alırken;
Ülkemizde de daha çok zayıflama ve diyet aramalarıyla birlikte, kanser ve diyabet hastalıklarını hakkında fazla sayıda arama yapıldığı tesbit edilmiştir.
Bu arada Google hazretleri aracılığı ile çok fazlaca çelişkiler içine düşmekte ve hastaları önemli bir pazar olarak gören, gözü açık dolandırıcılar tarafından pazarlamalar yapmaktalar…
Sağlık Bakanımız Sayın Müezzinoğluna, bir basın toplantısında insan sağlığı tehdit eden gıdalarla ilgili olarak, yeni çıkaracakları kanunda, bu tür gıda satan kişilere yönelik çok ciddi yaptırımlar olacağını söyledi.
Kasım ayında meclise gelecek Torba Kanunu’nda konuya ilişkin düzenlemeler bulunduğunu belirten Sayın BAKAN; aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştu:
“Şimdi vatandaşı aldatan, yanıltan veya gıdaların içerisine söylendiğinin dışında katkı maddesi katanlar, ‘Cezasını ödedim yapmaya devam ederim’ diyemeyecekler. Bu doğru değil zaten. Yanıltıcı reklam yaparak vatandaşları kandıran kişilere yönelikte aynı cezalar uygulanacak. ‘Şu gıdayı al, hastalığın tedavi olsun, her türlü derde derman’ gibi reklamlar yaparak vatandaşlarımızı kandıran kişilere de müsaade etmeyeceğiz. Yeni çıkartacağımız Torba Kanunu ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan, yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezası gelecek.”dedi.
Sağlığımız çok önemli ve korumada bilinçli olmalıyız… Kendi sağlık bilgi düzeyimizi artırmak zorundayız…
Gıdalarımız ilacımız olmalı mantığından çıkarak bilinçli alışveriş yapmalıyız.
Sağlıklı beslenme davranışlarını kendimize kazandırmalıyız ve ayrıca dünya sağlık otoritelerinin söylediklerine kulak verip yaşam şeklimizi ve beslenmemizi düzenlemeliyiz….
Dünya genelinde sağlık otoritelerini sağlığı en çok koruyan beslenme şeklinin bol sebze tüketilmesi konusunda hem fikirler ve yaygın bir söylemle dilendirilmekte.
En önemli husus da hücrelerimize, sağlıklı gıdaları gönderebilmemiz…
Sebzeler bizlerin en önemli enerji kaynaklarımız….
Vücudumuzun yapıtaşı olan milyarlarca hücrelerimizin enerji üretirken en iyi yakıt olarak sebze, mevye, tohum ve iyi yağları kullanması gerekli olduğu sağlık otoriteleri tarafında belirtilmektedir. Sebzeleri pişirmeden çiğ olarak tüketmek zor olacağı için, sebze suları yapılması önerilmekte ve günde 2 bardak sebze suyu içmemizin vücudumuzdaki toksinleri arındırmada çok önemli bir fonksiyonu olduğu belirtiliyor.
Çok anlamlı bir vurgu var ki, sebzeleri iç, meyveyi ye diye.
Meyveleri meyve suyu şekline getirmeden kabuklu yenmesi gerektiği ve ayrıcada meyveleri aç iken yenmesi şart. Çünkü meyveler kokuşmada sindirim sistemimizi terk etmelidir.Yemek arkası meyve yemiyoruz…
Meyvelerin aç iken yenmesi bunun için önemli…
Yine bol su içmek…
Et yiyecek isek öğle yemeğinde yemek. Yanında da bol salata ile tüketmek çok önemli.
Akşam yemeğini çok erken yemek…
Akşam yemeğinde sebze ağırlıklı beslenmek.
İdrarımızın rengini takip etmek ve açık renk idrar oluncaya kadar bol su içmek vücudumuzu toksinlerden arındırmada çok önemli…
Sağlık gıdaya ulaşmak çok önemli.
Her konunun mesleği olduğu gibi bu konudada meslekler var.
Endüstrileşen dünyada buna parelel olarak ortaya çıkan endüstriyel ürün olarak önümüze çıkan gıdalar çok göz ardı ettiğimiz bir bilim dalı olan Gıda Mühendisliği’dir.
Her sektör birbiri ile ilintilidir.
Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ayrılmaz ikilidir. Sanki bir birlerini bütünleyen çok naif bir çift gibi.
Sağlıklı bir toplum olacak isek mutlaka sektörler arasında etkileşim ve birliktelik olmalıdır ki ülkemiz ve dünya insanlarının sağlığını koruyalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.