“Gork Tavuk Gibiyim”

Bu haber 09 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.612 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ben değilim…. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün gork tavuk gibiymiş.

MUTSO’nun (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Toplantısı’nda odanın yöneticileri ve meclis üyeleri ile birlikte ilçelerden gelen oda başkanlarını bilgilendirirken böyle demiş:
Gork tavuk gibiyim

Toplantıyı izleyen muhabir arkadaşımız “Başkan Gürün böyle dedi..” deyince inanmadım. İnanamadım, “Dememiştir..” dedim. Genç arkadaşım kaydı izletti. Demiş…

Peki, neden demiş?

xx        xx        xx

Sorunun yanıtını vermeden önce “Gork tavuk” ne onu anlatalım. Yeni kuşakların, hele hele köy çocuğu olmayanların gork tavuğu bilmeleri mümkün değil. Artık şehirlerde tavuk ta kalmadı. Soframıza gelmese tavuğun ne olduğunu bilmeyeceğiz!

Gork tavuğa biz Muğlalılar “Gork” değil, “Gort” deriz…

Çocukluğumda evimizin bahçesinde (Köyde değil, şehirde) kümesimiz vardı. Yaz aylarında (soğukta olmaz) tavuk ortalıkta “gıt gıt..” diye değil de “gort gort” diye dolanmaya başladı mı, altına 10-15 yumurta bırakılırdı. Yumurtaların horozu olan kümesten olmasına dikkat edilirdi. Yoksa gort tavuğu yumurtaların üzerinde boşuna otururdu. Tavuğun altına bırakılan seçilmiş yumurtalardan 21 gün sonra civcivler çıkardı. 21 gün yumurtaların üzerinden kalkmayan gort tavuğu, civcivler yumurta kabuğunu kırıp çıkınca yine “gort gort..” diye ses çıkararak civcivlerini gezdirip, büyütürdü..

İşte o “gort gort..” seslenişinden olsa gerek, o tavuğa “Gork tavuk” denir.

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e “Gork tavuk gibiyim.” dedirten ne?

Belediye başkanı seçildikten sonra ilk defa MUTSO toplantısına katıldığını, hiçbir yere gitmediğini belirten Başkan Gürün toplantının katılımcılarına çalışmaları ile ilgili bilgilendirmede bulunurken şöyle diyor:

Bana neden buralara gelmiyorsun diye soruyorlar. ‘Bende, gork tavuk gibiyim. Şimdi yumurtanın üzerine oturdum, bu yumurtalardan civciv çıkana kadar. Ben kalkarsam yumurtayı telef ederim dedim.’ O yüzden bu süre içerisinde olabildiğince iç organizasyon çalışması ile ilgili mesai sarf ettik

Doğrusu benzetme cuk oturmuş. Uzun zaman kahveye, meyhaneye gelmeyen, evinden çıkmayan adama Muğlalılar şöyle seslenirdi:

Ne o evde gort mu basıpdurun?

Başkan Gürün de 30 Mart yerel seçiminden beri yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi’nin yapılandırılması, sorunlara yanıt verebilmesi ve sorunsuz hizmet üretebilmesi için belediyeden çıkamadığını anlatmaya çalışmış.

xx        xx        xx

Evet, üzerine oturulan yumurtaların telef olmaması (boşa gitmemesi) için içinden civcivler çıkıncaya kadar yumurtaların üzerinden kalkılmaması gerekir. Çünkü yumurta üzerinden kalkıldı mı soğur ve kuluçka olayı biter. Muğlalıların tabiriyle yumurta “yigin” olur… Bir de yumurtanın tavuğun doğurduğu gün itibariyle yaşlanmamış olması gerekir. Yoksa o da ‘yigin’ olur…

Muğlalılar, başlanmış bir işin sonuçlandırılması, başarılması ile ilgili kaygılı olduklarında “Ende iş yigin oldu, olmaz gari” derler…

Acaba Başkan Gürün’ün üzerine oturduğu yumurtalardan yigin olan var mıdır? Örneğin MUSKİ çok şikayet alıyor. MUSKİ yumurtası yigin olabilir mi?

xx        xx        xx

Başkan Gürün, MUTSO Meclis Salonu’nda yaptığı konuşmada Büyükşehir ile ilçe belediyeleri alanlarında çakışan noktaların olduğunu belirtirken şöyle devam etmiş:

Bunun bir takım sancılarını çekiyorum. İlçe belediye başkanı arkadaşlarımızda ‘Şimdiye kadar bu şekilde yönetiyordum, ne oldu da şimdi mezbaha benden gitti’ gibi bir duygu oluşuyor. Ama bu yasadan kaynaklanan bir olay. Dolayısıyla bir güç bölünmesi ve ilçelerin alanlarına büyükşehir girerek belli alanları kendi alanlarına alma ve orada da karar üretme gibi bir durum söz konusu. Seçimden önce gittiğim her oda toplantısında biz bir 31 Mart vakası yaşarız diye belirtmiştim. Olmayan bir belediyeye, 31 Mart’ta, ‘Siz büyükşehir oldunuz.’ dediler. Bana da ‘Sende büyükşehir belediye başkanı oldun’ dediler. Biz o tarihten itibaren organizasyon şemamızı oluşturmaya kendi alanımıza giren sorunların tespiti ve çözüm önerileri ile projeler üzerinde çalışmaya başladık.

Burada Başkan Gürün’ün “Sende büyükşehir belediye başkanı oldun, dediler.” sözü oldukça manidar!

Zorla mı? Bu ülkede sadece askerlik mecburi, o da sulandırılıyor… Madem bir “31 Mart Vakası” yaşamayı bekliyordunuz, aday, yani başkanlığa talip olmayacaktınız… Madem o göreve geldiniz şikayet etmeyeceksiniz…

xx        xx        xx

Yerel seçimden önce Muğla’da belediye başkanı adayı belirlenmesinde, CHP’de düşükle sonuçlanan bir ön seçim gebelik dönemi yaşanmıştı.

O dönemin CHP Büyükşehir Aday Adaylarından Musa Gökbel31 Mart Vakası’ demiyordu, ama şöyle soruyordu:

Büyükşehir Muğla için ödül mü, ceza mı?

Gökbel ardından sorusuna şöyle yanıt veriyordu:

31 Mart günü yeni kurulacak Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında oturan kişiye göre ödül de olabilir, ceza da olabilir.

xx        xx        xx

Gökbel o koltuğa oturmaya talip olurken, daha ‘aday olmadan’ hazırlığını yapmıştı. Genel sekreterden, danışmanlara kadrosunu belirlemiş, 5 yıllık stratejik planlamasını yapmıştı. “Yetki devirleri” yaparak, belde belediyelerini kapanmamış gibi aktif tutarak ilk 6 ayda yapılanmayı tamamlayıp, ilk iki yılda ilin planlanmasını tamamlayıp, en kötü ihtimalle son iki yılda “Hafif Raylı Sistem” ve “Deniz Otobüsü” gibi projeleri uygulamaya koymaya başlayacaktı…

Muğla’nın bin 124 km kıyı uzunluğunu artık hemen herkes biliyor. Peki, Muğla il sınırları içindeki karayollarının uzunluğunu Büyükşehir Belediyesi’nde kaç daire başkanı biliyordur?

Musa Gökbel biliyordu… Seçilmesi halinde ilk yapacağı iş karayollarını sağlı sollu ağaçlandırmak olacaktı. Her ilçede o ilçenin özgün ağaçları ile kilometre başına yer yer 500 yer yer bin ağaç fidanı dikilecekti…

Peki, Başkan Gürün CHP’nin Büyükşehir Adayı olduğunda elindeki çalışmayı isteye Musa Gökbel verir miydi?

Gökbel ile bunu hiç konuşmadık, ama bence verirdi…

xx        xx        xx

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden geçenlerde sosyal paylaşım sitesinde bir “köy evi” fotoğrafı paylaşmış. Muğla bacalı, örme taş duvar evin bir yanı çökmüş. Belli ki artık kullanılmıyor… Milletvekili Özden de altına şu mesajı yazmış:

Köy tavuğu yetiştirilmeyen yere köy denir mi? Köy ekmeği pişirilmeyen yere köy denir mi? Köy bu evle birlikte çökmüş.

Köy tavuğu mühim…

Gork tavuğunun yumurtaların üzerine oturmasına “gork bastı” denir. Buna kuluçkaya yatmak da denir… Köy tavuğu gork basar, ama çarşıdan kesilip, paketlenmişini aldığımız fenni, çiftlik tavuğu gork nedir bilmez.

Yani tavuk yumurtadan çıkmamışsa gork basmazGork basan köy tavuğunun altına fenni tavuğun doğurduğu yumurtayı koyarsanız, o yumurtadan da civciv çıkmaz!

İnşallah Başkan Gürün’ün gork bastığı yumurtalar fenni değildir… İnşallah yigin de çıkmaz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 09 Eylül 2014 / 12:10

Gocaman;yazınızla taaa ötelere götürdünüz.Gort tavuk tamam mart-nisan-mayıs ayları içinde olursa ası civciv olur.eğer haziran-temmuz ve ağustos aylarında olursa da güz civcivi olur ve işe yaramaz. Bu gidişle yımırtalar horazlı olduğu kadar da taze olmalıdır. Gort tavukta başarılı ve becerikli olursa civciv (Cibi) öyle çıkar. Tavuklar da becerikli değil,horazlar da tam değil.Yımırtalar da yirgidin oldu gibi.selam ve hürmet.