Göresim Geldi

Bu haber 20 Kasım 2018 - 0:20 'de eklendi ve 1.305 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Zorba

Bir günüm bir günüme benzemez sensiz

Sağır kalır tüm kulaklar çağrılarıma

Bir sesinle tüm kainatım bahara uyanır

Sevdiceğim, yavrucağım göresim geldi

Bir dost sesine hasret kaldı gönlümüz. Gözümüz kapıda, kapının kolu bir kere çevrilse, bir tıkırtı bile düğün bayram. Her şeyden azat edilmek istiyor bedenimiz. Bir dost sesi içimizi ısıtmaya yetecek. Yalnızlık bu kadar mı üşütür.

İnsan “hasta” sıfatına layık olduğunda pişmiş tavuğun başına gelenleri saydır babam saydır. Bitmeyen bir senfoni başında durmadan konser verir. Beden ruhu zincirlemiş bırakmıyor peşini bir türlü. Adı hastalık, vergisini almadan bırakmaz. Bedenin diyeti de ağır oluyor. Her an başrolde. Kaprisleri de bitip tükenmek bilmiyor.

Hasta olduğun an, nedamet hemen yanı başında. Ne vardı sağlıklı günlerde kıymet bilseydik. Ağrılar, sızılar, bel bükülmeler, inlemeler ve en ağırı yorgan yatak yatmanın müebbeden mahkumiyeti.

Sağlıklı zamanlarda su gibi akıp giden zaman şimdi inadına işler tıkırında gitmediğinden takır takır ilerliyor. Zaman geçmek bilmiyor. Bir dost yüze hasret kaldık, bir anlayışlı güler yüze. Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sararıp soldum. Vahlar, eyvahlar resmi geçidi.

Hasta olduğunda herkes işbirliği yapmışcasına kayboldu. Nerede bu insanlar? Herkes kendi âleminde. Seni anlayan kimse yok, bırak anlamayı bir dinleyenimiz bari olsa. Neler anlatırdım, neler?

Bir kere hastamız dillenmeye görsün. Ağrıların, sızıların, düşmeyen ateşlerin, inlemelerin hatta doktorla görüşmelerin, tahlillerin, ilaçların sırdım derya hikayeleri bitip tükenmez. Diller anlattıkça yorulmak bilmez, hasta anlatırken hastalığını unutur. Dirilir, canlanır; gözüne fer, yüzüne can gelir.

Buna ne kadar hastalık denir? Dilim varmıyor. Hasta kelimesini hasta eden bir hastalık. Biraz çemkirmeli, biraz nahif, biraz sızlanmalı, hatta başrolü de çalan bir hastalık. Nam-ı değer paçavra hastalığı : Grip!..

Aksırmalar, tıksırmalar, burun akıntıları, bir kenara fırlatılıp atılmış kağıt mendiller. Şuruplar, ıhlamurlar, vicksler. Grip deyip hafife aldığımı düşünmeyin. Sadece gribi hafife alma lüksüne sahip hastalar bu haftaki öznem, gözdem!.

Her sene hazan geldi mi misafirim olurdu gripler. İyi de ev sahipliği yapmışlığım vardır zat-ı âlilerine. Bu sene epey geciktiler. Seyahattan ancak geldiler. Ama; bir telaş bir telaş. Oturmaya geldiler ayaküstü ama; son dakikada yatıya kaldılar. Başım gözüm üstüne, göresim de gelmişti. Tabi bırakmadım ama; fazla da kalırsa göze batar. Herkesin işi gücü var. Siz siz olun elinizi, yüzünüzü temiz tutun. Havasız ortamlarda kalmayın. Vitaminlerinizi de eksik etmeyin.

Bir ziyaretçimiz gelse de bir ah etsek de karşıki dağlar dile gelse derken aklımız başımıza geliyor. Rabbim derdini, yükünü taşıdığı kadarına göre veriyor. Her hasta her yükü taşıyamıyor.

Biz bu mızmız hastayı bir kenara bırakalım da dua edelim Rabbim devasız dertler, taşıyamayacağı yükte hastalıklar vermesin. Dertlilerden dermanını, hastalardan şifasını çekmesin. Hastane odalarında, dert bulup derman bulamadıkları köşelerinde bekleyen, bir nefes arayanlara derman versin. İnsan insana muhtaç olmasın ama; her daim derman olsun. Yar olsun, ağyar olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Münevver Ongun 20 Kasım 2018 / 09:11

Büyüklerimiz “hastayım”dediğimde,” geçince bir şeyin kalmaz derlerdi “Bu da iyi düşünmenin ve düşündürtmenin bir çeşit yolu.Allah kalıcı dert vermesin hiç birimize.Yüreğine sağlık. Kutlarım.Bütün yazılarını zevkle okuyorum.Devamını diliyorum.

Nilgün Açık Önkaş 23 Kasım 2018 / 15:53

Bir âh deyip de geçme öyle / Bir âhtadır Celâl-i Zatı/ Bir âh kainatı arşı sarsar/Bir âh yıkar bu dünyayı demiş şâir…Bir de “Emaneti dağa taşa verdik almadı, insana verdik aldı.” Ahzab suresi hatırlanmalı.