Göktepe’deki mezar sayısı 50’ye yükseldi

Bu haber 18 Ağustos 2015 - 18:57 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

goktepeeeeeMuğla’nın Bodrum İlçesi Göktepe mevkiinde devam eden kurtarma kazılarında bulunan tarihi mezar sayısı 50’ye yükseldi.

Mayıs ayı başlarında inşaat alanında çalışan iş makinası tarafından zarar verildikten sonra bulunan 11 adet tarihi kaya mezarda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekiplerince başlatılan kurtarma kazılarında mezar sayısı her geçen gün artıyor. Temmuz ayı sonunda bulunan mezar sayısı 40’a yükselirken, devam eden çalışmalarla birlikte mezar sayısı 50’ye yükseldi.
Göktepe’nin Batı yamacında bulunduktan sonra başlatılan kurtarma kazılarında, çekmece tipi olarak bilinin kaya mezarlarının sayısı çalışmalar ilerledikçe çoğalırken, çalışmalara sıcak hava ve müzede yeterli ekip bulunamamasından dolayı birkaç gün ara verildiği öğrenildi. Bulunan tarihi mezarların çevresinde çalışmaların birkaç gün içinde yeniden başlanacağı öğrenilirken, bölgenin yapısı itibariyle yeni mezarların bulunması ihtimalinin yüksek olduğu öğrenildi.
Öte yandan bulunan yeni bulunan tarihi mezarların bir çoğunun iş makinası tarafından zarar gördüğü görülürken, bazı mezarların hemen hemen tamamen tahrip olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Mezarların içerisinde yapılan kurtarma kazılarında gözyaşı şişesi gibi tarihi değeri olan eserlerde bulunurken, bölgenin tahmin edilen nekropol alanı olması nedeniyle de daha bir çok tarihi mezarın ve eserin ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. İHA)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.