Gökova Körfezi’nin imara açılacağı iddiaları

Bu haber 02 Nisan 2018 - 11:22 'de eklendi ve 832 kez görüntülendi.

Ak Parti Menteşe İlçe Başkanlığı Yerkesik Mahallesi Muhtarları, partililer ve mahalle sakinleri ile Damla Deresi tesislerinde bir araya geldi. Toplantıda konuşan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, konuşmasında Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe bölgelerindeki SİT alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Muhittin Direk

Ak Parti Menteşe İlçe Başkanlığı Yerkesik Mahallesi Muhtarları, partililer ve mahalle sakinleri ile Damla Deresi tesislerinde bir araya geldi.

Toplantıya Muğla Ak parti Millet Vekili Nihat Öztürk, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, Menteşe İlçe Başkanı Taner Topal, Yerkesik Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda konuşan Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Basında Gökova Körfezi, ormanlar, denizler yapılaşmaya açıldı, yağmalanıyor gibi aslı astarı olmayan ve kamuoyunu ciddi şekilde yanıltan haberler yer alıyor. Bu bölgelerde yaşayanların sıkıntı duyduğu konularla entel dantel kesiminin dert edindiği konular çok farklı oluyor bazen. Yaşamın içerisinde olmayanlar kahvelerini yudumlarken orası şöyle dursun burası böyle kalsın orayı kimse dokunmasın diyen bir kesim var. Ama burada yaşayan insanlarında, yaşamlarını sürdürebilmeleri için, çocuklarına ev yapabilmeleri için kontrollü kullanım şartları altında  koruyarak hayatlarını idame ettirmeleri lazım. Dolayısıyla, yapılan bu yeni düzenleme bu iki dengeyi koruyan çok güzel bir düzenleme. Gelin görün ki dışardan gelecekler burayı yağmalayacaklar güzelim Gökova körfezini inşaat şantiyesi haline getirilecekmiş gibi rant elde edilecekmiş gibi algı yaratılıyor. Kesin korunacak hassas alanlar birinci dereceli korunacak alanlar olarak belirlendi. Birinci derece daha korumacı yani o bölgede hiçbir şey yapılamayacak. İkinci olarak nitelikli  koruma alanları altında  bir tabir getirildi tam örtüşmese de birinci dereceden SİT alanları ile örtüşmese de günü birlik tesisler, bungalov tarzı olacak, inşaat izni verilmiyor. Üçüncü olarak da sürdürülebilir yoğunluklu ağaç boyunu geçmeyen düşük yoğunluklu inşaatlara izin veriliyor. Toplamda baktığımız zaman Gökova Körfezinin korunan alanın Doğal SİT alanlarının 36 bin hektar iken bu yapılan düzenleme ile 44 bin hektara çıkarıldı. Korunacak alanları artırmışız nasıl yağmalama yapmışız ben bunu anlamıyorum. Gökova Körfezinde inşaat falan yok. Burada böyle bir şey yok, bu külliyen yanlıştır” dedi.

Daha sonra konuşan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “Gökova Körfezi bir cennet, Gökova Körfezi’ni imar rantından korumak bizim görevimiz. Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız ve bölgede betonlaşmaya ve ranta izin vermeyeceğiz. CHP’li yerel yönetimlerin son 20 yılda bölgede yaşanan çarpık yapılaşma ve rantla ilgili özeleştiri yapması lazım” dedi.

Öztürk, Bodrum Mumcularda CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 10 bin ağacın kesilmek istendiğini anımsatarak, “9 bin ağacı biz kurtardık. O ağaçlar kesilirken hiç ses çıkarmayacaksın orada kesilen ağaçlar yeşil değil mi? Orada CHP’li belediyenin yaptığı doğa katliamı değil mi? Menteşe ilçesindeki Kışla Parkı’nın oradaki ağaçları katledip, kestiğin ağaçların yerine ucube bir bina yapacaksın, senin yaptığın doğa katliamı değil mi? Ormanın dibine otogar dikeceksin, ormandan yer almak için herkesi devreye sokacaksın. Sırf siyasi rant için olmayan haberleri gündeme getireceksin, bu mu siyasi ahlak?” diye konuştu.

Öztürk, konuşmasında Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe bölgelerindeki SİT alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna açıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“Gökova Körfezi’nin imara açıldığını iddia eden belediye başkanlarına soruyorum. Bu bölgede kestiğiniz bir tane ruhsat var mı? Varsa açıklayın, yoksa niye yalan söylüyorsunuz bu millete. Biz olduğumuz sürece biz milletin ortak değerlerini ranta kurban ettirmeyeceğiz. Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız ve bölgede betonlaşmaya ve ranta izin vermeyeceğiz. CHP’li yerel yönetimlerden de Muğla’yı ve Gökova’nın koylarını koruyacağız. SİT alanlarının daraltıldığı, doğal alanların ranta açıldığı şeklindeki tüm ifadeler siyasi ranta yöneliktir. Gerçekleri ifade etmemektedir. Gökova Körfezi’nde daha önce 36 bin 282 hektar olan SİT alanı 44 bin 21 hektara yükseltildi.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.