Gökova Körfezi’nde Kiteboard Türkiye Şampiyonası

Bu haber 17 Eylül 2014 - 23:37 'de eklendi ve 604 kez görüntülendi.

şampiyonTürkiye Yelken Federasyonu faaliyet programında yer alan Kiteboard Course Race, Freestyle ve Slalom Açık Türkiye Şampiyonası, yaklaşık 100 sporcunun katılımı ile başladı.
İlkay Yıldız
Türkiye’de son dönemlerde tanınan Kiteboard (su sörfü) Türkiye Şampiyonası Muğla’da başladı. Türkiye Yelken Federasyonu faaliyet programında yer alan Kiteboard Course Race ve Freestyle Slalom Açık Türkiye Şampiyonası, yerli ve yabancı yaklaşık 100 sporcu katıldı. Akçapınar sahilinde başlayan Kiteboard Course Race, Freestyle ve Slalom Açık Türkiye Şampiyonasında gün boyunca renkli ve heyecanlı görüntüler ortaya çıktı. Gökova Körfezi ve Akçapınar sahilinde rengarenk görüntüler oluşurken, dün başlayan yarışlar 21 Eylül tarihinde ödüllerin verilmesi ile sona erecek.
Gökova Körfezi Akçapınar sahilinde başlayan şampiyona hakkında bilgi veren Organizasyon Komitesi Başkanı Kerem Mutlu, Kiteboard’ın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok hızlı yükselen bir spor olduğunu söyledi.
Gökova bölgesinin Kiteboard sporunun en güzel yapıldığı alanlardan birisi olduğunu belirten Mutlu, “Geçtiğimiz yıl burada çok iyi rüzgarlar vardı. Bu yılda geçen yılı aratmadı hatta arttı. Şampiyonaya 18 yaş altına katılım var. Buda Türkiye’de bu sporun ne kadar geliştiğini gösteriyor. Şu an yarışlara yaklaşık 100 sporcu katılıyor. Kadınlar, gençler ve erkekler kategorileri var. İlerleyen yıllardan daha çok katılımla bu sporların yapılmasını hedefliyoruz” dedi.
Şampiyona Başhakermi Aydemir Berham ise, “Yarışlar üç kategoride yapılıyor, Course Race, Slalom ve Freestyle. Freestyle’da sporcularımız iki kişi olarak 7 dakika üzerinden yarışıyor hakemlerimiz puanlıyor. Bunun dışında hafta sonu yapılacak slalom yarışması olacak, yarışmacılarımız 9 parkurda bir saatlik yarışları olacak, bir saatlik sürede en çok turu atan birinci olacak. Akyaka’nın rüzgarı çok güzel her yerden sporcular geliyor. Rüzgar bizi hiç yalnız bırakmıyor. Bu şampiyonayı her yıl yapmak istiyoruz” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kite board Türkiye Şampiyonu Merve Ceylan ise, “Türkiye’nin en iyi sporcuları bu şampiyonada bir araya geldiler. Türkiye’nin en iyisi unvanını almak için yarışacaklar. Gökova artık bilindiği gibi dünyanın en iyi plajları arasında yer alıyor. Hava koşullarımız çok iyi, rüzgar bizi hiç yalnız bırakmıyor. Burada yurt dışı turnuvaları için yeni sporcular yetiştirmeye çalışıyoruz ve aynı zamanda kendimizde çalışıyoruz. Amacımız uluslararası arenada ne kadar sporcu olduğunu kanıtlamak ve orada yer almak” dedi.
Akçapınar sahilinde gerçekleştirilen Maximum Kiteboard Turkish Open 2014 yarışlarında sporcular, Freestyle ve Course Race disiplinlerinin yanında, Sup Board ve Slalom One Hour kategorilerinde yarışarak suyun üstündeki sportif mücadelelerindeki hızlarını gösterdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.