Gökova için ortak basın açıklaması

Bu haber 03 Nisan 2018 - 1:33 'de eklendi ve 821 kez görüntülendi.

SİT alanlarının yeniden değerlendirilmesiyle ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP’li Muğla milletvekilleri Nurettin Demir, Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadir Tamer

SİT alanlarının yeniden değerlendirilmesiyle ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP’li Muğla milletvekilleri Nurettin Demir, Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Toplantıda 1. dereceden 2’inci derece SİT alına çevrilen ve imara açılan 12 bin 544 hektarlık alan gazetecilere anlatılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, harita üzerinde yapılan değişiklik ile ilgili bilgi verdi.

Toplantıda ilk konuşan CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, “Gökova Körfezini Bakanlar Kurulu kararı ile resmen imara açtılar. Gökova Körfezinde ki koyları yandaşlarına peşkeş çekecekler. Bodrum’da katı atık tesisinin yapılmasın diye Ak Parti Muğla Milletvekili alandaki çam ağaçlarına sarıldı. Gökova Körfezinde bulunan Oktuk Koyunda Cumhurbaşkanlığı yazlık Sarayı yapılıyor. Orada binlerce ağaç kesildi. Okluk koyunda binlerce ağaç kesilirken Ak Parti Milletvekili Nihat Öztürk o ağaçlara niye sarılmadı? Burası Muğla. Koyları kimseye yağmalatmayız peşkeş çektirmeyiz” dedi.

Koyları peşkeş çektirtmeyiz

Daha sonra konuşan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir “Ülkede Cumhuriyet kazanımlarını bir bir peşkeş çekiyorlar. Şimdide Gökova Körfezini imara açarak birilerine peşkeş çekecekler. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Bölgede yaşayan köylüler evlerini yapsın. Bizde köylünün ev yapması taraftarıyız. Ancak koyları birilerine peşkeş çektirtmeyiz” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ “Gökova körfezi özel bir bölge. İmar değişikliği ile bu yerleri yandaşlarına peşkeş çekecekler. Gökova körfezinde imar değişikliğinin tek sebebi kaçak yazlık saraydır. Yazlık sarayı yasal hale getirmek için SİT yasasında değişiklik yaptılar.2016 yılında bakanlık Gökova Körfezi ile ilgili kararını vermişti zaten” dedi.

Yeni düzenlemeyi harita başında anlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “34 bin 162 hektar olan birinci derece SİT bölgesinde 12 bin 544 hektarlık alan 2’inci derece SİT yani nitelikli doğal koruma alanına dahil edildi. Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde. Bunun içerisinde Okluk koyunda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu da bulunuyor. Okluk Koyunda 20 hektarlık alanın yüzde 20’sine inşaat yapılıyor. Buda yaklaşık 4 hektarlık alanda inşaat yapımı anlamına geliyor. Bina yüksekliği işe 13,5 metre yüksekliğinde olacak. İki katlı bir bina yapılabilir ancak karşıdan baktığınızda 4 katlı bina büyüklüğünde bir yapı orada olacak. Biz belediye olarak tüm bunlara karşı çıktık. 2017 yılında bakanlık buna karar verdi. Bizde hemen karşılığında dava açtık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.