Gökçeler Mağarası turizme kazandırılıyor

Bu haber 20 Mart 2015 - 1:59 'de eklendi ve 1.379 kez görüntülendi.

gokcelerMuğla Valisi Amir Çiçek, Milas Kaymakamlığı tarafından yürütülen Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) Turizm Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Milas ilçesi Gökçeler Köyü’nde bulunan Gökçeler Mağarası’nda inceleme yaptı.

Haber Merkezi

Muğla Valisi Amir Çiçek, Milas Kaymakamlığı tarafından yürütülen Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) Turizm Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Milas ilçesi Gökçeler Köyü’nde bulunan Gökçeler Mağarası’nda inceleme yaptı.

Proje hakkında Vali Çiçek’e bilgi veren Milas Kaymakamı Gürel, yüzde 75’i GEKA, yüzde 25’i Milas Kaymakamlığı tarafından karşılanan proje için 700 bin 727 lira kaynak tahsis edildiğini belirtti.

Proje kapsamında kollarıyla beraber 450 metre boyundaki Gökçeler Mağarası’nın 160 metrelik kısmının, mağara oluşumu ve ekosistemine zarar vermeyen sistemle aydınlatılarak mağara içi yürüyüş yolu yapıldığını anlatan Gürel, projenin yüzde 70’nin tamamlandığını nisan sonu gibi de projenin biteceğini belirtti.

Beraberindeki heyetle mağarayı gezen Vali Çiçek, projenin bölge turizme önemli bir girdi sağlayacağını söyledi.

Alternatif turizm faaliyetleri açısından jeolojik yapısı ile dikkat çeken mağaraların gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, “İlimiz sahip olduğu doğal güzellikleri ile çok değerli. Amacımız turizmi deniz, kum ve güneş üçgeninin dışına çıkararak bunlara alternatif olacak yürüyüş yolu, bisiklet yolu, su sporları, mağaracılık, yaylacılık, kampçılık gibi pek çok farklı alanda hem iç turizme hem de dış turizme hizmet etmek. İl genelinde bize bahşedilen, turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacak alternatif turizm olanakları mevcut. Bunları ortak akıl ve kolektif hareketle projelendirerek hayata geçirmek bizim elimizde” ifadelerini kullandı.

Gökçeler Mağarası’nın alternatif turizm faaliyetlerine iyi bir örnek oluşturduğunu dile getiren Vali Çiçek, Milas Kaymakamlığı öncülüğünde GEKA desteği ile mağaranın turizme kazandırılmasının bu bölgeye pek çok turistin gelmesine vesile olacağını belirtti.

Hakim bir noktaya yapılan seyir terası ile mağaranın bulunduğu Uyku Vadisi’nin, bölgeye gelen turistlerin tepeden izlenmesine olanak sağlayacağını ileten Vali Çiçek sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önceden her ne kadar bu bölgeyi duyarak gelen turistler olsa da mağaranın içi karanlık olduğu için sarkıt ve dikitlerden oluşan bu güzelliği göremiyordu. Ama artık mağaranın içi jeolojik yapısına zarar vermeden ışıklandırıldı. 160 metrelik kısmında yürüyüş yolu yapılarak mağaranın içinin gezilmesine olanak sağlandı. Turizm sezonu öncesi proje tamamlanarak turizme kazandırılacak. Projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Proje kapsamında mağaranın önüne taşınabilir gişe ve turnike sistemi kurulacağı, yönlendirme ve tanıtım faaliyetlerinin yapılacağı öğrenildi.

Mağara ve seyir terasında yaptığı incelemeyi tamamlayan Vali Çiçek, daha sonra Gökçeler Köyü’nü ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Çiçek, vatandaşların istekleri konusunda gerekli çalışmaların yapılması için ilgili kurumlarla görüşeceğini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.