Gökbel meydana çıktı

Bu haber 08 Temmuz 2013 - 10:04 'de eklendi ve 1.174 kez görüntülendi.

gokbelmeydanairdi121321321651Türkiye’de bir siyasetçi ilk kez Muğla’da meydanda adaylık açıklaması yaptı. 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel CHP’den Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adaylığını Sınırsızlık Meydanı’nda açıkladı. Davetlilerin karşısına harmandalı oynayarak çıkan Gökbel, “Ben 40 yıl bu Muğla’ya güvendim, ne onlar beni mahcup etti, ne de ben onlara mahcup ettim. Keşke, merkez yoklaması için dua eden arkadaşlarımız umutlarını Ankara yerine, Muğla’ya bağlasaydı” dedi.
Özcan Özgür
Türkiye’de bir siyasetçi ilk kez Muğla’da meydanda adaylık açıklaması yaptı. 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel CHP’den Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adaylığını Sınırsızlık Meydanı’nda açıkladı. Davetlilerin karşısına harmandalı oynayarak çıkan Gökbel, “Ben 40 yıl bu Muğla’ya güvendim, ne onlar beni mahcup etti, ne de ben onlara mahcup ettim. Keşke, merkez yoklaması için dua eden arkadaşlarımız umutlarını Ankara yerine, Muğla’ya bağlasaydı.” dedi.
Gökbel, Muğla’dan Türkiye’de bir ilke imza attı. Amerikan Eyalet Valisi seçimlerinde olduğu gibi bir görüntü sergileyerek adaylığını, günlerdir “Gezi Parkı” eylemlerinin yapıldığı ve eylemlerin devam ettiği Sınırsızlık Meydanı’nda yaptı. Gökbel, adaylığını açıkladığı seçim kampanyasına başlarken, meydanda daha önce gençler tarafından yazılmış “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartından da yararlandı. “Biz bir yıl önce Eylül ayında Yatağan-Bozüyük’te bir gurup arkadaşımla çoban ateşini yakarken hedefimiz önseçim sandığını getirmek ve partiyi geleneksel kodlarına döndürmekti. Bunu hep birlikte başardık. Bundan sonra mücadelemiz kontenjan uygulamasına karşı sürecek” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı Musa Gökbel’in tanıtım ve adaylık açıklama toplantısına CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Belkıs Bozacı, 18. Dönem Muğla Milletvekili Tufan Doğu, ilçe başkanları, belediye başkanları ve belediye başkanı adayları katıldı.
Yaklaşık bin 500 kişilik bir topluluğa seslenen Gökbel CHP’de aday belirleme şekli olarak ön seçim uygulamasını sağlayan Çoban Ateşi hareketi ile Büyük Şehir Yasasını anlatırken, “Bu yasa tuzaklarla dolu, Melih Gökçek’in rahatlatılması için çıkarılmış bir yasa. Böyle diye oturup ağlayacak değiliz. ‘Bu yasa Muğla için ödüllü mü, ceza mı?’ sorusuna karşılık ödüle çevirmek içini yola çıkacağız.” dedi.
Son yıllarda CHP’de aday belirleme yöntemlerinin yanlışlığı sonucu mağdurlar üretildiğini, bunlardan birisinin de CHP Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu olduğuna dikkat çeken Gökbel, “Bu genç kardeşimiz iki defa önseçimden seçilebilir yerde çıktığı halde, kontenjan uygulaması sonucu milletvekili seçilemedi. O her seferinde yarasına tuz bastı ve şimdi burada. Buna artık dur demek zorundayız” diyerek şöyle devam etti:
“Yaklaşık 20 yıldır parti içi yetkilerin merkez yoklaması ile dağıtıldığı, siyasetin neredeyse gasp edildiği, emeğin hor görüldüğü, bilginin hor görüldüğü ve bedel ödetildiği bir süreç yaşandı. Bu süreç mağdurlar yarattı. Bu günlerde de büyük şehir belediye başkanlığı için atanması mümkün olan bir arkadaşımız, kendi atamasını bitirmiş, ilçe belediye başkan adaylarını tasnif etmekte, sıralamaktaydı. Ama Parti Meclisi üyelerle ön seçim kararı almış bulunuyor. Bu karara ve sandıktan çıkan adaylara sahip çıkmalıyız. Bizim hiç kimse ile kavgamız yok. Kimse ile de yarışımız yok. Ben 40 yıl bu Muğla’ya güvendim. Ne onlar beni mahcup etti, ne de ben onlara mahcup ettim. Keşke, merkez yoklaması için dua eden arkadaşlarımız umutlarını Ankara yerine, Muğla’ya bağlasaydı.”
Sözlerini “Ben demokratik yöntemlerle, kazıya kazıya, hem partimin adayı olacağım hem de Büyükşehir Başkanı olacağım. Uzun süren tereddüt dönemini parti meclisimiz netleştirdi ve kayıtlı tüm üyeler ile eğilim yoklaması ile aday belirlenmesini kararlaştırdı. Eğer bugün Türkiye’de eğilim yoklaması ile aday belirlenecek ise, bunun sebebi Muğla’da yakılan çoban ateşi ve bunun sahibi sizlersiniz.” diye sürdüren Gökbel “Muğla ilk defa büyükşehir olarak seçimlere girecek. Ben bu gün bu meydanda 3 bin kişi toplama iddiası ile yola çıktım. Topladık mı hayır. Ama biz 68 kuşağı güneşi zapt etme sevdası ile yola çıkmıştık. Zapt edebildik mi hayır. Biz yanmayı ve kül olmayı göze alarak yola çıktık. Burada kaç kişinin olduğu önemli değil, özgül ağırlığınız çok fazla. Talip olduğumuz görev Büyükşehir. Siyasi tarihimizde ilk defa karşımıza çıkan bir olay. Bu yasa bu kadar kötü, bu kadar riskli diye oturacak mıyız, yoksa elimizi ateşe sokarak sorumluluklarımızı yerine mi getireceğiz. Bu yasa ile mevcut iktidarın ele geçirmesi mümkün olmayan kaleler var. Muğla gibi. Bu yasa ya ödüldür, ya ceza” dedi.
Musa Gökbel, “Ödül mü ceza mı?” sorusunun yanıtını verirken, “Bu yasayla Büyükşehri ödüle çevirmek istiyorsunuz siz çevireceksiniz. Nasıl? Hadise bu yasanın işleyiş biçiminde, bugünkü bu göreve talip olması konuşulan arkadaşlarımızın hiç birisi gizli, saklı bilinmeyenler değildir. Biz bunların içinden tarif edilmediği günlerde, kariyerine bakarak, kimliğine bakarak çok arkadaşlarımızı seçtik. Gurur da duyduk seçerken. Seçtiğimiz sürenin sonuçlarını da hep birlikte yaşadık.” diyerek şunları söyledi:
“Ama bu defaki yaşanacak olan farklı bir algıydı. Koşarak belediye başkanımızı seçeriz. Sonra birden belediye Başkanımız eller pantolon çizgisinde, valiliğin önünde Bakan karşılayan, Bakan uğurlayan bir belediye başkanı olma ihtimali neredeyse yüzde 80’dir. Karar sizin. Bu yasayla Büyükşehir Başkanı’na verilen yetkiler, verilen mali imkânlar Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir kula verilmemiştir. Bu yetkilerle, akıllı bir insanın bile delirmesi ihtimaller dâhilindedir. Ne oldum delisi olursunuz. Bakın bu yasa bunca riskli ve tehlikeyi taşıyor. Oysa ne oldum delisi olmak yerine ortak anlayış içindeki, ortak kültürü ya da örgütün kararlılığını hayata geçirebilecek adaylara ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Bu vazgeçilmez bir şarttır. Öyle her şeyi ben bilirim. Hayır. Her şeyi biz biliriz. Bir kişi bilemez. Bir kişi mucize değildir. Siyasi parti örgütlülüğün ortak aklıdır. Örgütlülük sizin istediğiniz zaman üstüne bineceğiniz, istediğiniz zaman mayın tarlasına deh diye kovalayacağınız, mayıncı eşeği mayıncı katırı değildir. Seçildiğin gün önce saygı beklemek yerine, sen seni seçenlere saygı göstereceksin. Kime? Önce Muğla halkına, partine ve sonra örgütüne.”
Yasanın tuzaklarına rağmen yeni bir Muğla getirdiğine işaret eden Gökbel, sözlerini “Bu hiç ele geçmemiş imkânlarla, yeni bir Muğla’yı yerden on karış yukarı fırlatmak mümkün. Hep bugüne kadar konuştuğum arkadaşlar örnek gösteriyorlar. Hepimizin övündüğü bir örneği; Eskişehir gibi. Hayır! Eskişehir gibi değil. Eskişehir’in önüne geçecek bir Muğla’dır bizim hayalimiz. Bir güzel örneği, arkasına takılıp ta, o kendisine hedef yapacak kadar dar ufuksuz ve kopyacı olamaz Muğla insanı. Biz kendi hedeflerimizi koyacağız. Bu hedeflerin içinde bir tek öncelik vardır. Muğla insanı. İkinci bir önceliği yok. Muğla’nın ne siyaset rantını çaldıracağız bundan önceki gibi. Ne ekonomik rantlarını kaptıracağız şu anda olduğu gibi. Bu ili yaratan biziz, üreten biziz. Musa Gökbel Büyükşehir Belediye Başkanı olurda koltuğuna oturur oturmaz kendini sandıktan çıktığını unutup, gökten zembille inmiş var sayarsa ne yapacağınızı siz biliyorsunuz. Çünkü bundan önce örneklerini görmedik demeyin. Bu örnekleri görüpte parklarda, meydanlarda direnen gençlere helal olsun. Hepinizle gurur duyuyorum.” diye tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.