Göcek’te Mavi Kavga

Bu haber 02 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 851 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla kıyılarının korunması, temiz tutulması denilince üç aktör çok önemli:
Valilik, yerel yönetimler ve çevre hareketleri.
Denizden gelen kirliliğe karşı en etkin çevreci hareketin TURMEPA/Deniz Temiz Derneği olduğu da yadsınamaz bir gerçek.
Yerel yönetimlerle işbirliği halinde olması gereken bu dernek ile Göcek Belediyesi karşı karşıya…
“Mavi kart uygulaması” Göcek Belediyesi ile TURMEPA’yı karşı karşıya getirdi!
 
xx      xx      xx
Geçtiğimiz günlerde TURMEPA/Deniz Temiz Derneği’nden “Göcek Kirlendi, Koylar Bitti” şeklinde açıklama geldi.
Aslına bakarsanız sadece Göcek değil, bütün Muğla kıyıları kirlendi…
Ancak “koylar bitti” demek, biraz maksadını aşıyor.
Elbette kıyılarımızda hem karadan, hem denizden gelen ciddi bir kirlilik var. Ancak kıyılarımızı kaybettiğimizi söyleyemeyiz.
Karadan gelen kirlilik kontrol altında… Daha düne kadar kıyı yerleşmelerimizin çoğunda kanalizasyon yoktu. Kanalizasyon varsa, arıtma yoktu.
Bu gün artık, Muğla’nın 12 ilçesinden Kavaklıdere ve Ula’nın dışında bütün ilçelerimizin kanalizasyonu var. Hemen hepsi arıtmaya sahip. Kıyı yerleşimlerimizde arıtmaya sahip olmayan yerel yönetim kalmadı. Sadece Gökova Körfezi’nde Ören Beldesi kanalizasyona sahip değil. Körfezde Ören’den kaynaklanan bir kirlilik de yok.
 
xx      xx      xx
Karadan gelen kirlilik kontrol altında… Denizden gelen kirlilik de TURMEPA/Deniz Temiz Derneği’nin girişimleri sonucu Mavi Kart uygulaması ile kontrol altına alınabilecek.
Hal böyle iken TURMEPA/Deniz Temiz Derneği “Göcek Kirlendi, Koylar Bitti” şeklinde açıklama yaptı?!!
TURMEPA, 3-4 yıl önce “Göcek’i kurtarmaya geliyoruz” deyip, gelip, kolları sıvamışken bu gün “Biz gidiyoruz” diyor!
Doğrusu, TURMEPA gibi ciddi bir hareketin adeta turizmdeki rakiplerimize malzeme verircesine yaptığı açıklama talihsiz oldu. Bu talihsiz açıklamaya Göcek Belediyesi’nden anında tepki geldi.
Göcek Belediye Başkanı CHP’li Recep Şatır “Suyun tahlili varsa ortaya koysunlar. Karalama kampanyasını mapa (bağlama halkası) ve mavi kart uygulamasından elde etmeyi tasarladıkları büyük maddi çıkar engellendiği için başlattılar. Oyun bozuldu. Kimseyi tehdit etmesinler, parayla iş yapıyorlar, gideceklerse gitsinler, gitmeleri Göcek için daha hayırlı olur.” diyor.
 
xx      xx      xx
Bozulan oyun ne?
Göcek Belediye Başkanı Şatır, sorunun yanıtını şöyle veriyor:
“Dernek çalışmaya başladıktan bir süre sonra işin şekli değişir gibi oldu. Mapalar yapıldı. Katılıyorum, çok güzel çalışma, belediyemizin de belli bir ölçüde emeği oldu. Herhalde derneğin mapaların işletmesiyle ilgili bir gelir beklentisi vardı. Bu mülkiyet sorunundan dolayı gerçekleşmedi. Daha sonra da Mavi Kart ile ilgili bir çalışma yapıldı. Bununla da ilgili herhalde derneğin büyük bir gelir beklentisi vardı. O da olmayınca tehditvari, çamur atma şeklinde ‘Biz gidiyoruz, Göcek bitti’ dediler.”
Çevreci kuruluşlar, “gönüllü” kuruluşlardır. Ticarethane değillerdir… Eğer Başkan Şatır’ın sözleri doğru ise bu TURMEPA gibi bir çevre hareketine yakışmaz!
 
xx      xx      xx
Tabi karşı tarafı da dinlemek gerek. Başkan Şatır’ın sözlerini “komik” bulan TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Genel Müdürü Levent Ballar, Başkan Şatır’ı bilgisizlikle suçlayarak, şöyle diyor:
“Yanlış şeyler biliyor. Önce mapaları 3 sene önce bedava yaptık ve hibe ettik. Mavi kartı hiçbir ücret almaksızın devlete devrettik. Kaç yıldır Göcek’e bu yatırımı yaptık. Dağlar gibi çöp temizledik. Kendisi Göcek’e ne yaptı? Kuru atık tamam, ihaleye girdik ve para alıyoruz. Ama rakamları neden çarpıtıyor? Onlar 67 bin lira muhammen bedel tespit ettiler biz ihaleyi 40 bin liraya aldık. Para kazanacak olsak 100 bin lira verir alırdık. Dalaman’da sıvı atık ihalesini ÖÇKK çıkardı, alabilirsek alırız. İhale herkese açık. Marmaris’te de Gökova koyları için sıvı atık alımıyla ilgili ihale yapıldı. Bunu Akyaka Belediyesi aldı. Bize yöneltilen suçlamaları komik buluyorum. Atık arıtmasının doğru dürüst çalışmadığını, o bölgenin çok kötü koktuğunu ve arıtılmadan atıkların denize basıldığını söylüyor.”
TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Genel Müdürü Levent Ballar’ın atık arıtmasının doğru dürüst çalışmadığı iddiası da çok önemli!
Başkan Şatır bakalım bu iddiayı nasıl yanıtlar?
 
xx      xx      xx
Başkan Şatır, TURMEPA Genel Müdürü’nün iddiasını nasıl yanıtlar bilemiyorum, ama şu sözleri çok önemli:
“Şimdi Göcek neye göre bitti, nasıl bitti? Ellerinde suyun analiziyle ilgili çok ciddi tehditler mi var? Çok samimiyetimle ifade ediyorum söylesinler bunu bilelim. Bu konuyla ilgili tüm yorum yapan herkesi özellikle Göcek’e çağırıyorum. Hep birlikte koyların en yoğun yerlerini, en çok kullanılan yerlerini gezelim gerçekten bir sorun bir kirlilik varsa ben kabul ediyorum.”
Göcek’te bine yakın teknenin yaz kış kaldığını ve bir o kadar da koylarda gezen tekneler bulunduğunu belirten Başkan Şatır, bu söylentiler üzerine bölgede bariz bir düşüş yaşandığını söylüyor. Özellikle guletlerin gelmediğini; yanlış ifade ve kuralların yanlış aksettirilmesi nedeniyle rotalarını başka yerlere çevirdiklerini; yazın tam ortasında koylarda eski yoğunluğun olmadığını; karalama kampanyasının herkese sekte vurduğunu öne sürüyor.
Başkan Şatır haklı ise, bu gelinen nokta gerçekten TURMEPA’ya yakışmıyor…
Göcek Belediyesi’nin TURMEPA’yı, TURMEPA’nın Göcek Belediyesi’ni Göcek’i yıpratmasından hiç kimse yarar sağlayamaz… Olan Göcek’e, Muğla turizmine olur…
Sanıyorum üçüncü aktörün; Muğla Valiliği’nin devreye girerek, bu “aile kavgasının” orta yerde yapılmasını engellemesinde yarar var.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.