Göcek tüneli krizi

Bu haber 05 Haziran 2017 - 11:51 'de eklendi ve 863 kez görüntülendi.

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 22 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapımı gerçekleşen ve Türkiye’nin tek paralı tüneli olan Göcek Tüneli’nde resmi araçlardan alınan geçiş ücreti kriz yarattı.

Kadir Tamer

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 22 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapımı gerçekleşen ve Türkiye’nin tek paralı tüneli olan Göcek Tüneli’nde resmi araçlardan alınan geçiş ücreti kriz yarattı.

Geçtiğimiz hafta içinde sosyal medyaya geçiş ücreti vermediği gerekçesi ile geçirilmeyen sağlık hizmet aracının görüntülerinin yayınlanmasının ardından resmi araçların geçişi konusunda yaşanan sorunun Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili firma ile protokol yapmamasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Muğla Sağlık İl Müdürlüğü’nün acil durumlarda görev yapan ambulansların tünel geçişinde zaman kaybetmemesi amacıyla firmadan plakaların not alınarak ücretlerin ay sonunda toplu olarak ödenmesi konusunda sorunu çözmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Geçen Perşembe Fethiye’den Göcek yönüne giden sağlık çalışanlarının bulunduğu araçtan tünel girişinde ücreti isteyen görevliler, resmi araçlarında ücretli geçiş yapacağını söyledi ve ücretsiz geçişe izin vermedi. Araçta bulunan sağlık personelin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, bütün ikna çalışmalarına rağmen görevlilerin aracı geri çevirdiği görüldü. Sağlık görevlilerine ücretsiz, daha uzun ve dar olan dağ yolunun alternatif olarak gösterilmesi de görüntülerde yer aldı. Bu görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından farklı tepkiler ortaya atıldı.

Protokolde yer verilmemiş

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından sorunun Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili firma ile resmi araçların geçişi konusunda herhangi bir protokol yapmamasından kaynaklandığı ortaya çıktı. İlgili firma ile resmi araçların geçişi konusunda herhangi bir protokol yapılmaması nedeni ile polis, itfaiye, ambulans, AFAD, UMKE gibi acil duruma müdahale eden araçlarda diğer araçlar gibi sıraya girerek geçiş ücretini ödedikten sonra tünelden geçişine izin verilecek.

Ambulanslar için önlem aldı

Muğla Sağlık İl Müdürlüğü’de özellikle zamanla yarışan ambulansların tünel girişinde durmaması ve zaman kaybetmemesi için geçici bir önlem alarak sorunu aşmak için girişimlerde bulundu. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yetkili firmadan ambulansların tünelden geçişi sırasında plakalarının alınmasını ve ödemelerin ay sonunda yönünde talepte bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.