Göcek, Haliç’e dönebilir

Bu haber 28 Mart 2015 - 18:22 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

gocekkÖzel Çevre Koruma Kurumu’nun (ÖÇK) kurulmasında ve büyük bölümü koylardan, Caretta üreme alanlarından oluşan Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin ilanında etkili olan dönemin Başbakanı Özal’ın danışmanı Gazeteci-Yazar Can Pulak koyların ihalesinden vazgeçilmesini istedi. Ünlü denizci Sadun Boro’nun da kendisi gibi düşündüğünü belirten Pulak, “Turist lüks lokantalara değil, doğaya geliyor.” derken, “Böyle giderse Göcek Haliç’a dönebilir.” uyarısında bulundu.
Özcan Özgür
Özel Çevre Koruma Kurumu’nun (ÖÇK) kurulmasında ve büyük bölümü koylardan, Caretta üreme alanlarından oluşan Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin ilanında etkili olan dönemin Başbakanı Özal’ın danışmanı Gazeteci-Yazar Can Pulak koyların ihalesinden vazgeçilmesini istedi. Ünlü denizci Sadun Boro’nun da kendisi gibi düşündüğünü belirten Pulak, “Turist lüks lokantalara değil, doğaya geliyor.” derken, “Böyle giderse Göcek Haliç’a dönebilir.” uyarısında bulundu.
Özal’ın danışmanı Can Pulak “Göcek koyları” diye ünlenen koylardan olan, ama Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırlarında yer alan Bedri Rahmi (Taşyaka), Küçük Sarsala, Akbük ve Göbün koylarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına kiralanmasını betonlaşmaya davet çıkarmak olarak nitelendirdi.
Koylarda senelerdir yatlara servis yapan Yörük çocuklarının geçen zamanda sadece turizmci değil, turizm elçisi haline geldiklerini belirten Pulak, “Bu koylarda çalışan Yörük çocukları var. Bunlar yıllarca küçük baraka cinsi lokantalarda hizmet verdiler. Turistler de bundan inanılmaz keyif alırlardı. Turist lüks lokantalara değil doğaya geliyor. Doğal yaşam istiyorlar. O köylü, Yörük çocuklarının ayranlarını, çökeleklerini ve denizden tutulmuş yeni balıklarını yemeyi yani o hayatı istiyorlar. Zaten bunun için geliyorlar.” diyerek şöyle devam etti:
“Şimdi biz çocukları oradan sürmek için orayı ihaleye çıkartıyoruz. Bu haksızlık. Yıllardır orada o insanlar ayrıca bekçilik de yapıyorlar. Yapılacak tek şey orayı ihaleye verip onları ekmeklerinden etmek yerine devletin o çocuklara yardım etmesi gerekir. Kredi mi verir, destek mi olur artık onu devlet belirlesin. Bunu yapmazlarsa size şimdiden söylüyorum o yöreyi büyük bir tehlike bekliyor. İnsanların ekmekleriyle oynamamak gerekir. Göcek’in güzelliklerini de bozmamak gerekir. Eğer, bozarsanız da her şeyin bir bedeli vardır. Yarın gelir birisi ormana bir kibrit atar farkında bile olmazsınız. Türkiye bunları yaşadı. Aldığımız koruma kararları acımasız olursa bunların örneklerini çok gördük. O insanlarla diyalog kurmak gerekir. Parayı veren oraya gelip yıkıp, dökmesin. Oraların bakirlikleri kalsın. Bu ihaleler durmalı.”
Göcek’te iki koyla ilgili verdiği sözün dönemin Orman Bakanı Osman Pepe’yi koltuğundan ettiğini anımsatan Can Pulak, 2005 yılı Ağustos ayında, Göcek’te Etibank ile Ayten Koylarının kiraya verilmesi kararı üzerine düzenlenen eylemde bir araya geldikleri Orman Bakanı Pepe’nin “Her yer güzelleşecek, yeni yatırımlar yapılacak, turizm burada daha da gelişecek. Koyların kiralanmasına neden karşı çıkıyorsunuz?” diye sorduğunu anımsatırken “O zaman bakana düşüncelerimi anlattım. Bölgeyi birlikte gezdik. Bütün bilgileri verdim. Gerçekleşen ihaleleri iptal etmek isteyince de görevden alındı. Daha sonra yerine gelen Bakan Veysel Eroğlu bu ihaleleri yeniden gerçekleştirdi.” ifadesinde bulundu.
ÖÇK kararlarının son yıllarda ciddi şekilde delindiğine ve koruma bölgelerinde olumsuzluklar yaşandığına dikkat çeken Pulak, “Göcek gerçekten mücevher değerinde bir yer. Halen de bu özelliğini fazla kaybetmiş değil ama böyle giderse 3-4 yıla kalmaz orası iç deniz olması nedeniyle temizlenmesi de çok güç olduğundan Haliç’e dönebilir.” uyarısında bulunarak şunları söyledi:
“ÖÇK Bölgeleri’nde son yıllarda ‘Turizme açılıyor’ adı altında en güzel yerler ihale ediliyor, yapılaşmaya açılmak isteniyor. Bunun yakın örneğini yine bir ÖÇK Bölgesi olan İztuzu’nda yaşadık. Allah’tan devlet yaptığı yanlışı fark etti ve orada yapılan ihale iptal edildi. Bu durumda olan pek çok yer var. Bir yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, diğer yandan da Muğla Büyükşehir Belediyesi bazı iskeleleri alabilmek için uğraşıyor. Bölgede durup dururken bir huzursuzluk çıkartılıyor. Korumamız gereken güzellikler üzerinde gürültüler çıkartıp huzursuzluk yaratıyoruz. Göcek, aşağı yukarı son 10 yıla kadar çok iyi korunurken şimdi yasaları delme faaliyetleri iyice gelişti.”
Çevre Bakanlığı’nın son yıllarda ayrı bir bakanlığın şemsiyesi altına girmesine de dikkat çeken Pulak, “Bürokratlar da ambale olmuş durumda. Yıllarca Türkiye’nin çevresinden sorumlu olan Orman Bakanlığı ve bürokratların çoğu da onlarla çalışıyordu. Şimdi çevre Şehircilik Bakanlığı’na geçti. Personel ormanda kaldı. Şehircilik Bakanlığı’nda da bu işlerden anlayan insan yok. Bu işleri bilen bürokrat kalmadı. Hiç birimizin oradan menfaati yok. Buraları gelecek nesile taşımak için konuşuyoruz. İnsanlar gelir gider ama Göcek gibi yerler giderse geri gelmez.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.