Girme Sulamasının sözleşmesi imzalandı

Bu haber 20 Mart 2015 - 20:37 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.

girmesulama54561651Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce, Muğla’nın Yatağan İlçesinde inşa edilecek olan Girme Sulaması’nın sözleşmesi imzalandı. Projenin tamamlanması ile 21 bin 510 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanacak.

Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce, Muğla’nın Yatağan İlçesinde inşa edilecek olan Girme Sulaması’nın sözleşmesi imzalandı.

Girme Sulaması’nın ana kaynağı olan Girme Barajı’nın temeli 16 Mart 2014 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atılmıştı. Barajda ki fiziki gerçekleşme de yüzde 22 ‘ye ulaştı.

21 bin 510 dekar zirai arazi suya kavuşacak

Muğla’nın hasretle beklediği sulama inşaatının tamamlanmasıyla birlikte Yatağan ilçesi Kapıbağ, Şahinler, Yeniköy, Palanga köylerine ait 21 bin 510 dekar arazi suya kavuşacak. Yaklaşık 13 milyon TL’ye ihale edilen projenin bitim süresi 480 gün olarak öngörülüyor.

Yılda 20 Milyon TL Gelir Artışı

Son 12 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından takriben 2 milyar TL yatırım gerçekleştirilen Muğla’da Girme Sulaması’nın hayata geçirilmesiyle ekonomiye yılda 20 milyon TL katkı sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 12 yılda Muğla’da inşa edilen sulama projeleri ile 50 bin 580 dekar zirai araziyi modern sulama sistemlerine kavuşturduklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Muğla’da Ege’nin en büyük, Türkiye’nin 6. büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve HES’i, Akgedik Barajı, Bayır Barajı ve Derince Barajı’nı hizmete alarak, Muğla’nın münbit topraklarına can suyu olduk. Muğla’mızın verimli topraklarına bereket kattık. Böylece yılda 162 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca 146 bin dekar arazinin de sulama suyunu temin ettik” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.