Girgin’den Göcek Tüneli açıklaması « Hamle Gazetesi

Girgin’den Göcek Tüneli açıklaması

Bu haber 15 Ocak 2019 - 10:56 'de eklendi ve 476 kez görüntülendi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yılbaşı itibariyle her araç türü için yüzde 30 zamlanan ve vatandaşı canından bezdiren Göcek tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Muhittin Direk

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yılbaşı itibariyle her araç türü için yüzde 30 zamlanan ve vatandaşı canından bezdiren Göcek tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Girgin açıklamasında Göcel Tüneli’nin ücretsiz olacağı iddialarının fos çıktığını söyledi.

Girgin açıklamasında şu ifadelere yer Verdi:

2006 yılında açılan tünelin 25 yıllığına yap işlet devret modeliyle tamamlandıktan sonra ücretli ve pahalı olması nedeniyle yarattığı rahatsızlık sonucu o günden bu güne CHP olarak bu konuyu bir çok defa çeşitli şekillerde dile getirdik. Bu tepkiler üzerine her seçim öncesi AKP’li bakanlar, milletvekilleri, yerel yetkililer ve dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından tünelin ücretsiz olacağına dair sözler verildi ve boy boy pankartlar asıldı. Sonuçta mevcut tünelin yanına devlet tarafından ikinci bir tünel yapıldı. 2015 genel seçimlerinde de Dalaman caddelerine ve köylerine ‘ücretsiz tünel’ pankartları asıldı. Vatandaşın vergileriyle yapılan ikinci tünelin ne zaman açılacağı ve tünelin ne zaman ücretsiz olacağını hem plan ve bütçe görüşmelerinde, hemde verdiğimiz yazılı soru önergesiyle Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanı’na sorduk.

Aldığımız cevapta, ‘’Göcek 1. Tüp tünelinin Yap-İşle-Devret yöntemiyle yapıldığı, bu nedenle gidiş ve dönüşte ayrı ayrı ücret alınmak kaydı ile 20 Ocak 2032 tarihine kadar Göcek Tüneli İnş. Taah. Aş. tarafından işletileceği yer aldı. 27 Şubat 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılan 2. tünelinde işletmesi mevcut şirkete devredilmiştir denildi. Şimdi sormak lazım; hani ücretsiz olacaktı tünel? Soru önergemize verilen cevapta, mevcut sözleşmenin 2032 yılına kadar elimizi kolumuzu bağladığı,dolayısıyla tünelin ücretsiz yapılamayacağı,devlet tarafından yapılan tüneli de mevcut sözleşmede yer alan işletme süresinden 6 yıl 20 gün düşerek 31 Aralık 2025 tarihinde karayolları genel müdürlüğüne devredilmek üzere aynı işletmeci firmaya verilerek güya çözüm üretildiği ifade ediliyor. Ee bunu bilmiyor muydunuz? Bal gibi de biliyordunuz ama seçim öncesi vatandaşı istismar ederek kandırdınız. Şimdi devlet tarafından yapılan tünel de şirkete verildi ve 6 yıl mahsup edilerek 2032 yılından 6 yıl önce yani, 2025 yılında tünel devletin olacak.

Ancak o zamana kadar kazığı vatandaş yiyecek ve ilk sözleşme gereği 2032 yılına kadar şirket kazanacağı parayı 2025 yılına kadar vatandaştan çıkaracak. Vatandaş bunun hesabını ilk yerel seçimlerde size soracaktır. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.