Gezici, Muğla Anketini Açıkladı

Bu haber 05 Aralık 2018 - 0:22 'de eklendi ve 4.793 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ülkemizin güvenilir araştırma şirketlerinden Gezici Araştırma Şirketi, Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen “Muğla Geneline İlişkin Siyasi Araştırma Raporu”nu açıkladı.

Önceki gün Halk TV‘de yer alan haberde, Gezici Araştırma Şirketi Sahibi Murat Gezici çalışmanın, “Muğla Geneline İlişkin Siyasi Araştırma RaporuMuğla İli genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin tercihini belirlemek üzere 17 -18 Kasım 2018 tarihlerinde yapıldığını ifade etti.

Gezici, araştırmanın örnekleminin TÜİK 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçim sonuçları dikkate alınarak düzenlendiğini belirtti.

Araştırmada, AK Parti‘den Hasan Özyer ile CHP‘den Osman Gürün, Oral Karakaya, Mehmet Kocadon ve Nurettin Demir ile ayrı ayrı; MHP‘den Mehmet Erdoğan, İYİ Parti‘den İncilay Gezgin, HDP‘den Ayşe Erdem ile de birlikte yarıştırılmış.

24 Haziran‘da AK Parti’ye oy verenlerin % 84,5’i Hasan Özyer’e oy vermek istediğini ifade ederken, CHP‘ye oy verenlerin % 9,3’ü Osman Gürün’e oy vermek istediklerini söyledi.

Halkın CHP adaylarından tercihinde ise sıralama Mehmet Kocadon birinci, Osman Gürün ikinci, Oral Karakaya üçüncü ve Nurettin Demir dördüncü olarak gerçekleşti…

xx           xx           xx

Gezici Araştırma Şirketi‘nin araştırma verileri kimileri için şaşırtıcı olabilir, ama benim için olmadı. Halk TV‘de yapılan haberin ardından tamamına ulaştığım araştırma raporunda, tersine neredeyse 2 aydır yazdıklarımı teyit eden bir sonuçla karşılaştım.

Muğla ilinde 5 bin 964 katılımcı üzerinden yürütülen araştırmaya katılanların 2014 yerel seçimlerde hangi partiye oy verdiğine ilişkin dağılım incelendiğinde katılımcıların, % 27,78’i AK Parti’den Mansur Harmandar’a oy verdiğini ifade ederken, % 50,67’si CHP’den Osman Gürün’e ve % 16,21’i MHP’den Mehmet Erdoğan’a oy verdiğini ifade etmiş.

2014 Yerel Seçimleri sonucu ile örtüşüyor…

Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere gerçekleştirilmiş. Çalışmada 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy verdiğine ilişkin dağılım incelendiğinde %27,6’sı AK Parti’ye oy verdiğini ifade ederken, %41’i CHP’ye, %7,4’ü MHP’ye ve %16,7’si İYİ Parti’ye oy verdiğini belirtmiş.

Üç aşağı, beş yukarı bu sonuçlar da örtüşmüş.

xx           xx           xx

Çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanırken, katılımcıların önümüzdeki yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy verecekleri sorulmuş. Verilen cevaplara ilişkin dağılım incelendiğinde şu sonuç çıkmış:

%42,5 CHP… %29,1 AK Parti… %9,1 MHP… %11,4 İYİ Parti

İYİ Parti Muğla’da halen 3’ncü parti ve anahtar durumda.

CHP‘nin %42,5 oy oranına karşı AK Parti&MHP İttifakının oy oranı 38,2 yapıyor. Bu AK Parti Muğla‘da iyi bir aday ile Osman Gürün‘e karşı seçimi alma şansına sahip.

O iyi aday Dr. İskender Gencer’i ise tabir caizse “mındar” ettiler!

Ankette, yüzde 35,9 oy oranını yakalayan Osman Gürün‘ün karşısında AK Partili Hasan Özyer yüzde 31,4 oy oranına ulaşmış.

Arada 4 puan var… Makas kapanmış…

Yıpranmış bir Özyer yerine hiç bir defosu olmayan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in aday olduğunu düşünebiliyor musunuz?

AK Parti o talih kuşunu yeni yıl biletleri çekilmeden uçurdu…

xx           xx           xx

Araştırmaya katılanlara Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kimin aday olmasını istediğine ilişkin soruya verilen yanıtlardan ise şu yüzdeler ve isimler çıkmış:

%47,1 Mehmet Kocadon… %25,3 Osman Gürün… %5,3 Oral Karakaya ve %2,3 Nurettin Demir

Araştırmada ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday adaylarının isimleri diğer partiler ve adaylar ile birlikte tek tek katılımcılara sorulmuş.

Diğer partilerin adayları ile birlikte yapılan değerlendirmede katılımcıların %33,3’i Nurettin Demir’i, %34,5’i Oral Karakaya’yı, %53,6’sı Mehmet Kocadon’u başkan olarak görmek isterken, %35,9’u Osman Gürün’ü başkan olarak görmek istediklerini belirtmişler..

Katılımcılara sorulan “Kimi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?” sorusuna da %54,7 Mehmet Kocadon yanıtı verirken, %28,6 Osman Gürün, % 7,7 Oral Karakaya ve %9,0 da Nurettin Demir şeklinde yanıt vermiş.

Araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde +- 2,5 olarak belirlenmiş…

xx           xx           xx

Gezici Araştırma Şirketi‘nin araştırması kapsamlı bir araştırma olmuş.

Mesela ülkemiz giderek “okuma tembeli” olan ve “kulaktan dolma, sosyalmedyadan kapma” bilgi ve tv haberleriyle yetinen bir topluma dönüşürken, Muğla‘nın hala gazete okuyan ender şehirlerden biri olduğu anlaşılıyor.

Tablo 1.‘de Araştırmaya Katılan Halkın Haftada Bir de Olsa Okuduğu Gazete sorulmuş. Buna ilişkin dağılım şöyle olmuş:

Sözcü %24,54; Posta %18,02; Hürriyet %12,98; Cumhuriyet %9,17; Sabah %8,45; Milliyet %6,57; Spor gazeteleri %6,55; Yerel gazeteler %4,33; Gazete okumuyorum; 33,54..

Araştırmaya katılan halkın haftada bir de olsa okuduğu gazeteye ilişkin dağılım incelendiğinde ise %24,54’ünün Sözcü Gazetesi okuduğunu ifade ettiği görülürken, % 18,02’sinin Posta Gazetesi ve % 12,98’inin de Hürriyet Gazetesi okuduğunu ifade etmekte olduğu görülmekte.

Burada acı ve düşündürücü olan ise yerel gazete okuduğunu söyleyenlerin oranının %4,33’de kalmış olmasıdır… O çok okunduğunu söyleyen gazete ve gazetecileri kimler okuyor çok merak ediyorum…

xx           xx           xx

Raporda, Tablo 2 de Araştırmaya Katılan Halkın Kendisini Nasıl Tanımladığına İlişkin Dağılım ise şöyle gerçekleşmiş:

Atatürkçü %59,08; Türk Milliyetçisi %33,51; Merkez sağ %28,40; Laik %19,09; Demokrat %16,64; Muhafazakar %12,40; Sosyal Demokrat %10,50; Ülkücü %7,76; Solcu %6,72; Dindar %7,76; Sağcı %5,22, Ulusalcı %2,68; Kürt milliyetçisi %2,16; Liberal %1,38..

Katılanların birden fazla tercihi olduğu da belirtilmiş.

İlginç değil mi?

Ankete katılanların %6,72’si “solcu” olduğunu söylemiş.

O zaman Muğla “sağı” neden kaybediyor?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için bu verileri bir sosyoloğun incelemesinde yarar var. Soruları yanıtlarken “Dindarım” diyen de %7,76 oranında olduğuna göre, Muğlalılar veya bu ankete katılanlar için “dinsiz” mi diyeceğiz?

Elbette hayır…

Belki de Muğlalı “Yarın Cuma” deyip, perşembe günü alkol almayıp, her akşam içse de Cuma günü Cuma’ya gittiğinden, Ramazan’da da ağzına bir damla alkol almadığından ve AK Parti’yi Muğla’da yönetenlerin hala bunu anlayamamış olmalarından olabilir…

xx           xx           xx

Araştırmaya katılan halkın %59,08’i Atatürkçü olduğunu ifade ederken, bu ankette MHP‘ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı %11,4 iken %33,51’i de Türk Milliyetçisi olduğunu ifade ediyorsa; %28,40’ı merkez sağdan yana olduğunu ve %19,09‘u da Laik olduğunu ifade etmişse;

Muğla Atatürkçü’dür, Milliyetçidir, Müslüman’dır, Sekülerdir…

Muğlalı, Allah‘sız değildir, kula kul olmadığı gibi, iki “Mustafa”yı da çok sever…

Rakı-şarap içmesini de bilen MuğlalıGünah benim, kime ne” diyebilecek kadar da derinlik sahibi, irfanlı, münevver ve hoşgörülüdür de… Yani Muğla adamı şaşırtır. Sosyologlara ezber bozdurur.

Gezici‘nin araştırması ilginç. Aslında burada CHP‘nin aday adayları yarıştırılmış, ama pek çok ipucu da veren bir çalışma olmuş… Yarın devam ederiz…

—————————————-                                                                                            —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Hak edilmemiş bir başarıya (!) insan nasıl sevinebilir? Hak edilmemiş başarıyı (!) geri iade edemediği müddetçe insan eziktir, mutsuzdur ve özgür olamaz… (Ali Osman Gündoğan)

ÇİVİ

Okan Bayülgen 54 yaşında “Seksi bıraktım” demiş. Arkadaşım, “Yaptıklarına tutsun” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 05 Aralık 2018 / 09:00

Daha önceki yorumlarımda Muğla’da CHP’sini ve CHP’lileri sahip çıkanların Marmaris Belediye Başkanı Sayın Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon olduğunu defalarca yazmıştım. Gezici Araştırma Şirketinin “Muğla Geneline İlişkin Siyasi Araştırma Raporu” partiye ve partililere sahip çıkanı ortaya çıkardı. Sayın Mehmet Kocadon’a başka partiden aday olacağı, CHP’li olmadığı yönünde sosyal medyada her türlü laf söylendi. Gezici’nin yaptığı anket 2014 yılı sonunda, 2015 CHP İl Kongresinden sonra ve 2017 İl Kongresinden sonra yapılsaydı aşağı yukarı aynı sonuçlar çıkardı. CHP seçmeni kimlerin CHP’li kimlerin CHP’li olmadığını çok iyi bilir. Güneş balçıkla sıvanmaz. Her türlü baskıya ve ötekileştirmeye rağmen Muğla’da CHP’yi ve CHP’lilere 2014 seçimlerinden bu yana sahip çıkan Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarını kutlamak gerekir.

Özden Ahmet Akgüç 05 Aralık 2018 / 10:38

Teşekkür ederim. Muğla insanını çok güzel tarif etmişsiniz..