Gezerek, tarihlerini öğreniyorlar

Bu haber 08 Kasım 2016 - 0:08 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

gezerek-tarihlerini-ogreniyorlar-2Muğla Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, Sanat Tarihi uzmanı eşliğinde yaptıkları gezilerle tarihlerini öğreniyorlar. Öğrenciler ailelerinin de katıldığı gezi kapsamında Muğla kent merkezindeki tarihi camiler, evler ve diğer eserler hakkında bilgi aldılar.

Haber Merkezi

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, Sanat Tarihi uzmanı eşliğinde yaptıkları gezilerle tarihlerini öğreniyorlar.

Öğrenciler ailelerinin de katıldığı gezi kapsamında Muğla kent merkezindeki tarihi camiler, türbeler, evler ve diğer eserleri ziyaret ettiler. Öğrencilere eserler hakkında bilgi veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Demircan Aksoy, çocukların eserlerle ilgili sorularını da yanıtladı.

Geziye katılan öğrencilerin özellikle eserlerin bugüne kadar ulaşmasının ardındaki mimari sırrı merak ettikleri gözlendi.

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Bekir Cevizci, gezilerle Muğla’nın tarihi dokusunu öğrencilere tanıttıklarını anlatarak, “ Muğla genelde turizmi ile bilinen bir şehir ama buranın çok önemli tarihi mekanları var. Osmanlı ve beylikler döneminde önemli ilim adamlarımız burada yaşamışlar ve burada büyük tarihi eserler bırakmışlar. Bunları öğrencilerimize tanıtıyoruz. Kültüründen haberi olmayan, kültürünü bilmeyen bir nesil yok olmaya veya dejenere olmaya mahkumdur. Bu öğrenciler ne kadar iyi olursa olsun ne kadar alanlarında iyi olursa olsunlar dünyanın en iyi üniversitelerine gitseler de tarihlerini bilmiyorlarsa bunlar özlerinden koparlar. Bizim amacımız öğrencilerimizi önce özlerini öğretmek daha sonra modern ilimleri onlara öğretmek” dedi.

Geziye katılan çocuklar ve aileleri ise gezi sayesinde Muğla’nın tarihsel geçmişini öğrenme fırsatı yakaladıklarını belirterek, geziden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
yunka maki 06 Aralık 2016 / 22:22

aslan bunlar yaa