Gerçeği Yansıtmayan Açıklama

Bu haber 26 Ocak 2016 - 22:46 'de eklendi ve 1.122 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) endeks çalışması bağlamında bir takım rakamlar öne sürsede, gerçeklerle örtüşmüyor.

Özellikle belirlenen kriterlerin Muğla ayağında.

Yaşadığımız kent adına öne sürülen verilerin bırakın gerçeği yansıtmasını, ihtimal dahilinde olduğu bile tartışılır.

Hal böyle olunca, ister istemez hayıflanıyorsunuz.

Deniyor ki;

TUİK’e göre Türkiye’nin en güvensiz ili Muğla!..

Bir kez daha üzerine basarak vurgulamak istiyorum.

İllerdeki yaşam kalitesini ölçtüğü ve sıraladığı endeks çalışmasını bu sene ilk defa açıklayan aynı kurumun Muğla adına öne sürdüğü “en güvensiz il Muğla” verisini kabul etmek mümkün olmadığı gibi akla ziyandır.

Aynı kurumun belirlediği bazı kriterler bağlamında Muğla’nın geri planda olması, güvenirliliği olmayan bir il olduğu içinse! kesinlikle birilerin gösterdiği bu yaklaşıma katılmadığımız gibi kabul etmemiz de mümkün değildir.

Kaldı ki, geçen bunca süre içerisinde, şu an içinde bulunduğumuz süreç dahil, devlete her alanda verdiğinin karşılığını alamayan illerin başında Muğla’nın geldiği yadsınamaz.

Aksi de iddia edilemez.

Buna ilişkin veriler ortada.

Sonra, Muğla’yı ayrıcalıklı yapan bir başka özellik var ki, hepsinden öte.

Nice dönemler, bilhassa 12 Eylül 1980 Askeri İhtilalin yaşanmasına neden olan istenmeyen terör olayları ülkemizi bir uçtan diğerine etkilerken, aynı elim olayların yaşanmadığı nadir kentlerin başında Muğla vardı.

Hatta aynı askeri harekatın lideri Kenan Evren’le, Hamle TV’de gerçekleştirdiğimiz ve 2.30 saat süren söyleşide, “neden en son Muğla’ya geldiniz?” dediğimde şu cevabı vermişti.

Yemekten sonra ne yenir?

Tatlı.

Muğla’ya en son gelmem, tatlı yemek içindir.

Ardından, Muğla halkı adına gerçekten gurur veren bir açıklama daha yapmıştı.

Bu kentte, olaylardan başımızı alamadığımız süreçte devleti sıkıntıya sokan ve de vatandaşımızı üzen hiçbir elim olay olmamıştır.

Şimdi, bu çoğunlukla asılsız verileri toplayan ve de yayınlanmasını öngören kişi, kurum ve kuruluşlara seslenmek istiyorum.

Cumhuriyet tarihinden bugüne Türkiye genelinde okuma-yazma oranı en yüksek illerden olan Muğla için,

Tarihin nice dönemlerinde, özellikle terör olaylarının ülkemizi derinden etkilediği süreçte, tabir yerindeyse kan gövdeyi götürürken, güvensiz! olarak nitelendirilen Muğla’da halkımızı üzen hiçbir olay olmamıştır.

Buna karşın birileri çıkıp, deli saçması bir yaklaşımla, Türkiye’nin en güvensiz ili! Muğla diyerek, halkın zihnini bulandırdığı gibi şüpheye düşürüyor.

Şimdi sormak istiyorum.

Kim, kendinde böyle bir hakkın olduğunu söyleyebilir?

Kim, Türkiye’nin batıya açılan kapısı olarak gösterilen bir il adına, böylesine gerçekleri yansıtmayan bir yaklaşımda bulunabilir?

Ama bulunurlar.

Gerçekle ilgisi olmayan, derleme bir takım verileri baz alırlarsa, bulunurlar.

Tabi inandırıcılıkları da o ölçüde olur.

***

Muğla adına bu tür bir yaklaşımda bulunulurken, büyük bir yanılgı olduğunda diretiyorum.

İstenirdi ki, bazı gerçekler gözardı edilmesin.

Ve de görmemezlikten gelinmesin.

Birilerin en güvensiz il olarak gösterdiği Muğla! yıllar var ki bu devlete her şeyini verdi.

Turizmden enerji üretimine, modern tarımın öngördüğü seracılık ve turfanda sebzecilikten balıkçılığa, madenlerden orman ürünlerine kadar.

Daha neler var ki, Türkiye genelinde istim üstündeki illerden biridir.

Hal böyle iken en güvensiz il! kabul edilen Muğla, güvenirliliği tartışmaya açık TUİK’in deli saçması verilerine göre değerlendirilemez.

İşin çarpıcı yanı ne biliyor musunuz?

Muğla, aynı kurumun verilerine göre İstanbul ve Antalya’dan sonra yıllık 8 milyar dolar döviz sağlayan bir il olduğu halde nasıl oluyor da aynı kuruluş, böylesine gerçekleri yansıtmayan bir yanlışlığa düşüyor?

Aslında cevaplanması gereken temel ayrıntı, bu kadarda değil.

Onların deli saçması ve izandan yoksun görüşlerine karşın bu kent, öyle güvenli bir yerleşim merkezi ki, yasa gereği devletin vatandaşına öngördüğü vergiyi, zamanından çok önce yatıran il olarak kayıtlara geçmiştir.

Birilerin sözüm ona öngörüsüne göre Muğla güvensiz bir il olsaydı, halk böylesine duyarlılıklar içerisinde olabilir miydi?

Güvensiz bir il olsaydı, “Eğitime %100 katkı” bağlamında, en fazla duyarlılık gösteren vatandaşlara sahip olabilir miydi?

Yine onların yaklaşımına göre Muğla güvensiz bir il olsaydı, çok değil kısa bir süre içerisinde bu oranda nüfus artışı olur muydu?

Dahası, halkın eğilimi bağlamında gıpta ile bakılan daha öylesine hasletler var ki!

Onların KDV’si bile “Muğla güvensiz il” diyenlere çok gelir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
huseyincanel 27 Ocak 2016 / 00:13

Tuik bu araştırmayı yaparken o ilde bir yıl içinde işlenen suç dosyası sayısının il nufusuna oranlayarak böylesi bir sonuca ulaştığı anlaşılıyor.
Bu araştırmanın objektif kriterlere dayandırıldığını söylemek zor.Şöyleki: Muğlanın il nufusu 909.000
Suç oranı yüzde 8.52 bu orana göre bir yılda işlenen suç sayısı 77.000..
Hesaplama yapılırken Muğlaya tatil amacı ile gelen 3milyon 500 bin turist sayısı.. turistik işletmelerde sezonluk çalışma amacı ile gelen on binlerce insan. Yüzbinlerce yazlıkçının orana dahil edilmediği anlaşılıyor.şayet hesaplamalara bu sayılar dahil edilmiş olsaydı. Muğlanın güvenlik açısından Türkiyenin en iyi illeri arasında yer aldığı ortaya çıkar.. 4 milyonu aşkın yerli yabancı insanın hiç suç işlemediği varsayımı çokta inandırıcı gelmiyor
Mülteci akını ile neredeyse ikiye katlanan kilis ve Antalya içinde benzer hataların yapıldığı aşikardır. Dilerim TUİK inandırıcılığını korumak için yaptığı bu bariz hatayı düzeltir.