Gençlik, yaşlılık ve tazelenme

Bu haber 12 Mart 2018 - 1:32 'de eklendi ve 820 kez görüntülendi.

Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü Sempozyumu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şehit Polis Yaşar Özlem Amfisinde gerçekleştirildi.

Metin Karakoç

Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü Sempozyumu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şehit Polis Yaşar Özlem Amfisinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma Muğla Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkan Vekili Leyla Ersöz, Edebiyat Fakültesi Dekanı Sebahattin Çevikbaş, Tazelenme Üniversitesi Koordinatörü Prof.Dr. Muammer Tuna, Tazelenme Üniversitesinin kurucusu Akdeniz Üniversitesi Gerentoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ve Tazelenme Muğla Kampüsü 2017-2018 öğrencileri ve davetliler katıldı.

Açılış Konuşmasında Tazelenme Üniversitesi Muğla Koordinatörü Prof Dr.Muamer Tuna; “İleri yaş eğitimde yeni bir anlayış olarak ortaya çıkan Tazelenme Üniversitesi projesi Muğla Kampüsünde 2017 -2018 bahar dönemine başladık. Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü dersleri MSKÜ bünyesinde görev yapan bilim insanları tarafından oldukça heyecanla karşılanmış ve 2017-2018 eğitim öğretim yılında 18 bilim insanı gönüllü olarak derslere katılarak Tazelenme Üniversitesine katkı sağladılar. 60 yaş üzeri öğrencilerin dinamik öğrenme merakı, isteği ve heyecanıyla birlikte gelişmeye devam edecek. Temelleri ilk olarak Nazilli’de atılan eğlenerek yaşam boyu öğrenme ve aktif yaş alma ilkesine dayanan Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü, 2017-2018 eğitim öğretim yılına 90 kayıtlı öğrencisiyle derslere başladık. Ders konuları; sağlık, kültür, biyolojik yaşlanma, yemek pişirme, beslenme, tarih, psikolojik yaşlanma, ev tamiratları, felsefe, beceri geliştirme, sosyal yaşlanma, tez çalışması, beceri kazanma ve geliştirmedir. Hedef; aktif yaşlanma, başarılı yaşlanma, sağlıklı yaşlanma, anlamlı yaşlanma. Uygulamalı dersler aşçılık, yün örgü ve tamirat işleri başlıkları altında beceri kazanma ve mevcut becerilerini geliştirmedir. Yaşlı erkeklerin yemek pişirme becerisi kazanması çeşitli nedenlerden dolayı çok önemlidir. Yemek pişirme esnasında aralarında kuracakları iletişim, sosyal ilişkilerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Örgü, aynı anda motorik ve bilişsel yetenekleri çalıştırmayı zorunlu kılar. El ve parmaklar ile beyin arasındaki iletişimi iyi bir şekilde organize edilmesi anlamına gelir” dedi.

Tazelenme Üniversites Kurucusu Prof.Dr. İsmail Tufan ise,”2006 yılında Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Türkiye’nin ilk Gerontoloji bölümünü kurduk. Aydın Nazilli, İzmir, Ordu ve Dinar’da demans ve alzheimer hastaları için ilk bakım modelini hayata geçirdik. Nazilli Sümer Kampüsün, Türkiye İleri Yaş Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurduk. TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye Gerontoloji Atlası araştırmasını yürütmekteyim, hâlen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanıyım. Tazelenme Üniversitesi’nin temel felsefesi, yaşam boyu öğrenme ve yaşam boyu üretkenliktir. İnsan yaşamının her döneminde olduğu gibi, yaşlılık döneminin de anlamlı bir şekilde yapılandırılması, ancak bilgi ve üretkenlik ile mümkün olabilir. Araştırmalar, bilgi ve üretkenlikle, sağlıklı, aktif ve başarılı yaşlanma olasılığının belirgin şekilde arttığını göstermektedir. Bilgi ile yaşlanmanın, bilgisizce genç kalmaya çalışmaktan iyi olduğu kolaylıkla söylenebilir. Gençler üniversiteye ender hallerde öğrenmek amacıyla gelir. Onlar daha ziyade meslek, kazanç ve kariyer kavramlarına odaklanırlar. Tazelenme Üniversitesi’nde not ve rekabet yoktur. Amaç sadece öğrenmektir. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırlanan öğretim programıyla 60+ yaş grubundaki öğrencilerin öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı bireyler olmaları yolunda destekleneceklerdir. Tazelenme Üniversitesi’nde, ömür boyu öğrenme felsefesiyle, bireysel düzlemde bilgi ve tecrübe sistemleri tazelenerek zamana anlam, yaşama kalite kazandırılabilir. Yaşam memnuniyeti, yaşam kalitesi ve yaşamın anlamı bireysel düzlemde önemlidir ancak yaşamında anlam gören ve yeni boyutlarını keşfederek kendisini tazeleyen kişilerin bunu ömür boyu yapmaları, aynı zamanda tazeliğini koruyan toplumları da hazırlayacaktır. İnsan entelektüel varlıktır. Sadece ekmekle değil bilgiyle de beslenir. Bu yüzden taze bilgiyle yenilenebilir. Tazelenme Üniversitesi’ni kısaca tanımlamak gerekirse, yaşlanmayı yaş kavramından kurtarıp davranış ve tutum düzlemine taşıyarak bireyden topluma doğru gelişen bir tazelenme hareketidir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.