Gençlik Merkezlerinde Açan Çiçekler « Hamle Gazetesi

Gençlik Merkezlerinde Açan Çiçekler

Bu haber 15 Aralık 2015 - 0:01 'de eklendi ve 1.186 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Gençlik ve Spor Bakanlığı, illerdeki müdürlüklerinin yanı sıra bir de “Gençlik Merkezleri” açmıştı. Bütün resmî işlerde olduğu gibi, bu merkezlerin ya daha çok spora ağırlık vereceği veya oralarda yasak savmak kabîlinden faaliyetler yapılacağı düşüncesiyle bu merkezlere pek ilgi duymamıştım. Fakat bir yandan da Kötekli’de açılan Gençlik Merkezi dikkatimi çekiyordu. Yolumun üzerinde olduğundan her gün önünden geçiyordum… Gene de fırsat bulup orada neler yapıldığını görmemiştim. “Ha bugün uğrarım ha yarın…” derken kısmet geçen haftaya imiş.
Önceki ay, Kötekli Gençlik Merkezi’ne müdür olarak atanan sevgili Oktay Tavas, merkezde faaliyet gösteren gençlerle uğradı ve beraberce bir şeyler yapabileceğimizi söyledi. Gençlerle, ders dışı beraber olmak ve onlarla sohbet etmekten ayrı bir zevk alan biri için güzel bir imkândı bu teklif. Kabul ettim teklifi ve Kötekli’deki merkezde, Küçük Prens okumaları yapabileceğimi söyledim. Bir yandan da sevgili Alaattin çeşitli okumalar yapmaya başlamıştı orada. Önceki hafta da Metinbilim Enstitüsü Derneği’nin otantik çocuk oyunları ve oyuncakları ekibi ile merkez, Atatürk ilkokulunda güzel bir gösteri gerçekleştirmişti.
Bu defa, yasak savmak kabîlinden olmayan işlerin yapıldığı bir zihniyetle karşı karşıya idik. Algıda seçicilik gereği, son zamanlarda Kötekli’deki merkezle daha çok ilgilenmeye başladım. Neredeyse günün büyük bir kısmı açıktı ve gençler girip çıkıyorlardı.
Yoğun işleri atlatıp Kötekli’deki merkezde Küçük Prens okumalarına nihayet geçen hafta başlayabildik.
Önce “Niye Küçük Prens?” bunu kısaca açıklayalım.
Küçük Prens, Antoine Saint-Exeupery adlı bir Fransız pilot tarafından 1943’te yazılmış bir eser. Bir gezegende yaşayan ama dünyaya düşen ve Sahra Çölünde bir pilotla karşılaşan bir çocuğun hikâyesi… Çocuk ama nasıl çocuk?… Büyümüş de küçülmüş cinsinden biri fakat tespitleri, kralı çıplak gören çocuğun masumiyetinde… 7 ayrı gezegende 7 ayrı insan tüpünün bu çocuk gözüyle görülmesinin hikâyesi bu. Kitabı ilk gören, resimli falan ya, çocuk kitabı der ama bu kitap asla çocuk kitabı değil; aslında büyüklerin kitabı… Büyükler okusunlar da insanları daha güzel yönetsinler diye bir tür siyasetname Küçük Prens… İddia ediyorum, dünyada en çok okunan kitap Küçük Prens’tir. Yani insanlığın ortak eseridir o. Bu yüzden Küçük Prens’le başladım Kötekli Gençlik Merkezindeki faaliyetime…
Merkezde pek çok faaliyet gerçekleştiriliyor ve pek çok genç gelip gidiyor. Böyle bir imkânın Kötekli’de olması büyük bir fırsat. Birkaç defa Kötekli’de bir kültür merkezi ihtiyacını yazmıştım. Gençlik Merkezi, özlediğimiz kültür merkezinin nüvesi olabilir. Ve hepsinden de önemlisi, yeni çağın gençlerinin rüyaları, düşleri, hayalleri burada şekillendirilebilir.
Hazır bu işe kendini adamış sevgili Oktay gibi birisi orada görevliyken, Kötekli Gençlik Merkezi, genç beyinlerin uğrak yeri olarak çok işi halledeceğe benziyor.
Yarış bittikten sonra da koşan atlar, gibi, bizlerden tam destek!… Haydi Kötekli gençliği, merkezde düşler kuralım ve hayallerimizi gerçekleştirelim!… Oralarda binlerce çiçek birden açsın!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.