Genç yetenekler Saygun için yarıştı

Bu haber 23 Temmuz 2013 - 9:41 'de eklendi ve 994 kez görüntülendi.

gencyeteneklersaygun10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışmasında dereceye giren genç piyanistler final gecesinde verdikleri konserin ardından ödüllerini aldı.

Haber Merkezi
10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışmasında dereceye giren genç piyanistler final gecesinde verdikleri konserin ardından ödüllerini aldı.
Cumhuriyet tarihimiz en büyük bestecilerinden biri olan ve yetiştirdiği yeteneklerle bilinen Ahmed Adnan Saygun anısına düzenlenen piyano yarışmasıyla, halen genç yeteneklerimizin keşfine vesile oluyor. 18 Temmuz Perşembe günü başlayan iki ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmada 12 yetenek hünerlerini sergiledi. 20 ve 21 Temmuz akşamı yapılan finallerle dereceye girenlere ödüllerini jüri başkanı Piyanist Gülsin Onay verdi.
1983 – 95 doğumlu yetenekler A sınıfında yarışırken; 1995 sonrası doğumlu genç piyanistler, B sınıfında yarıştı. Yarışma Gümüşlük sahilindeki festival ve GMA merkezinde düzenlenirken, finaller ve final konserleri Antik Taş Ocağında yapıldı. Yarışma klasik müzik tutkunları ve yarışmacıların aileleri tarafından ilgiyle izlendi.
18 yaş altı B sınıfında yarışan genç piyanistler, 20 Temmuz akşamı jüri önünde sınavlarını verdi. Genç yeteneklerin birer performans sergiledikleri yarışmada jüri kararıyla dereceye girenler şu şekilde açıklandı: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 17 yaşındaki Beste Tanağardıgil, birinci seçilirken; ikinciliği, Özel Uğur Akademik Anadolu Lisesi’nden 15 yaşındaki Kerem Ernur aldı. Üçüncülük ödülü ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 15 yaşındaki Işık Soyluer ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğrenim gören 16 yaşındaki Ceren Eskici arasında paylaştırıldı.
21 Temmuz akşamı ise 18 yaş üstü yarışmacılar yetenekleri sergiledi. Yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi 25 yaşındaki Cem Babacan birinci seçilirken, ikincilik ödülü Moskova Konservatuarından 23 yaşındaki Kenan Tatlıcı ve Minsk Müzik Akademisi öğrencisi 20 yaşındaki Sinan Çayır arasında paylaştırıldı. Üçüncülük ise Konservatorium Wien’de öğrenim gören 19 yaşındaki Deniz İrem Gür’ün oldu.
Yarışmaya katılan izleyiciler arasında yapılan halk oylamasında ise Deniz İrem Gür en yüksek oyu olarak, Halk oylaması birincisi seçildi. Ayrıca yarışmada verilen özel ödül olan “En iyi Saygun Yorumcusu” ödülüne ise Sinan Çayır layık görüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.