Genç avukatlar yemin ettiler

Bu haber 25 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

genccMuğla Barosuna kayıtlı 4 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek avukatlık mesleğine ilk adımını attı.

Haber Merkezi

Muğla Barosuna kayıtlı 4 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek avukatlık mesleğine ilk adımını attı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ant İçme Töreni’ne Muğla Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, stajyer avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törenin açılışında konuşan Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, “Avukat, adalet arayıcısıdır. Verilmeyen, teslim edilmeyen hakların, mahkemeler huzurunda arayıcısı, teslim alıcısıdır. Bizlerin arayıcısı olduğumuz adalet, aslında o kadar önemli ve değerlidir ki, tıpkı hava gibi. Bir insanın yaşamının en temel gereksinimidir. Hava olmadan insan nasıl nefes alamaz ve yaşayamazsa, adalet olmadan da bir yaşam düşünülemez. Ne yazık ki havanın ne kadar vazgeçilmez olduğunu, ancak nefes alamadığımız zaman hissetmekte olduğumuz gibi, adaletin de ne kadar vazgeçilmez olduğunu, ancak adaletin olmadığını gördüğümüz, yaşadığımız zaman fark etmekteyiz. Havanında, adaletinde var olduğu zaman değerini yeterince bilememekte, havamızın yok olmasına, adaletimizin kaybolmasına yeterince karşı çıkamamaktayız. Oysa o adalet, devletin temeli, insanımızın vazgeçilmezidir. Adaletin olmadığı yerde toplumsal huzurdan, bireysel mutluluktan ve insanın insan olduğu için sahip olduğu haklarının güvenliğinden bahsedilemez. Adalet gerçek anlamda sadece hukuk devletinde ve o devletin temeli olarak bulunur. Bu temelin sağlam kalabilmesi ise, yargının bağımsız ve tarafsız olmasına bağlıdır” dedi.

Yemin eden avukatlara ve yakınlara hitaben konuşmasını “Sizler mesleğinizi icra ederken adaletin tecellisi için sadece hukukun üstünlüğüne güvenin ve bu uğurda var gücünüzle çalışın “ diye sürdüren Baro Başkanı Cumhur Uzun, şunları söyledi:

“Zira hukukun üstün olmadığı bir ülkede, o ülkenin temeli yok olduğu gibi, böyle bir ülkede hukukçu olmanın da bir anlamı bulunmayacaktır. Size üstün hukuklu, adil ve sağlıklı bir gelecek diliyor, saygılar sunuyorum.”

Baro Başkanı Cumhur Uzun’un konuşmasının ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, “Nuray Soylu, Mehmet Güner, Ayhan Tetik ve Ali Balcı” avukat cübbelerini giyerek ant içtiler. Ant içen avukatlara, “Avukatlık Ruhsatnameleri” Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun ve baro üyesi avukatlar tarafından takdim edildi. Ant içme töreni fotoğraf çekimleriyle son buldu. Ant içme töreninde Emekli Bodrum Hakimi Mehmet Güner’de yemin ederek avukatlık mesleğine adımını attı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.