Gemiler ören yerine turist yağacak

Bu haber 21 Nisan 2015 - 0:29 'de eklendi ve 509 kez görüntülendi.

gemilerVali Çiçek Aya Nikola Adası’ndaki kalıntıların araştırılmasını istedi.
Haber Merkezi
Geçmişi M.S. 5. yüzyıla dayanan Fethiye’deki Gemiler Ören Yeri, bünyesinde barındırdığı Bizans dönemine ait eserlerle ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.
Aya Nikola Adası olarak da bilinen Gemiler Adası’ndaki ören yerinde, 11 adet basilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçların bulunması nedeniyle Bizans döneminin önemli dini merkezleri arasında gösteriliyor. Ulaşımın denizden teknelerle sağlandığı ören yerinin üst kısmında ağırlıklı olarak dini yapılar bulunuyor. Turistler ören yerindeki eserleri doğal yürüyüş yolu ile rahatlıkla gezme fırsatı buluyor. Ören yerinin tepe noktasından ise Gemiler Koyu ve muhteşem deniz manzarası izlenebiliyor. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Jandarma Komutanı Halil Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Faruk Akıncı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren ile daire amirleri Gemiler Ören Yeri’nde inceleme yaptı. Vali Çiçek ve beraberindekiler, Fethiye Müze Müdürü Emirhan Hakkı Süel’den ören yerinin tarihi hakkında bilgi aldı.
Muğla Valisi Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, ören yerinin hem doğa hem de tarihi açıdan önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. M.S. 5. yüzyılda medeniyetin kurulduğu ören yerinde bir çok kilisenin bulunduğuna dikkati çeken Çiçek, tarihi verilerden elde ettikleri bilgilere göre, ören yerinin Hristiyan aleminin Kudüs’e giderken uğradığı yerlerin başında geldiğini anlattı. Çiçek, ören yerinde günümüze kadar korunarak muhafaza edilen eserleri görmek isteyenler için doğa içinde çok güzel bir yürüyüş yolu olduğunu ifade etti. Ören yerindeki küçük ve büyük kiliseleri bir birine bağlayan tüneller olduğuna değinen Çiçek, bu tünellerin de araştırılması gerektiğini dile getirdi.
Çiçek, yılda yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği ören yerinde bakanlık rehberlerinin ziyaretçilere eserler ve geçmişi hakkında bilgilendirme yaptığını vurguladı. Ören yerinin kültür turizmine daha çok hizmet etmesi için restorasyon çalışması yapılması gerektiğine vurgu yapan, şöyle konuştu:
“Burada restorasyon yapılması gerektiğini gördük. Koruma planı yapıldıktan sonra bu ören yerimizde restorasyon çalışması yapmayı planlıyoruz. Bu yapıldığı takdirde geçen yıl yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği ören yerimiz 40 bin kişiye ulaşabilir. Bu da bu bölge için iyi bir turizm destinasyonu olur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.