Gelin Şu Çocuklara Sahip Çıkalım

Bu haber 24 Eylül 2018 - 1:55 'de eklendi ve 1.686 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haber Kadir Tamer‘in. Başka türlü olmazdı, başlık cuk oturmuş.

Vefasızlık” yerine “ihanet” sözcüğü de yakışırdı.

Rahmetli Sıtkı Koçman ve Koçman ailesinin Muğla’ya bir borcunun kaldığını sanmıyorum. Fazlasıyla ödediler. Hala da ayrıca bıraktığı Muğla Sıtkı Koçman Vakfı ile ödemeye devam ediyor.

Bu aileye, hadi ihanet ağır gelebilir, vefasızlık yapılır mı?

Rahmetli Sıtkı Koçman‘ın Muğla‘ya ilk hizmetlerinden birisi “Mefharet Koçman Kız Yurdu” olmuştu.

O kız yurdu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından bakıma alındı. Bu nedenle yurdun karayoluna bakan cephesindeki “Mefharet Koçman Kız Yurdu” yazılı tabela sökülmüştü.

Bakım tamamlanmış, ama tabela yerine asılmamış. Asılmayacakmış da…

xx           xx           xx

Ülkemizin başarılı valilerinden, eski emniyetçi Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Naci Parmaksız işin peşini bırakacak gibi görünmüyor.

Vakıf Başkanı Parmaksız, KYK Muğla İl Müdürlüğü yöneticileri ile görüşmesinde “Hayır tabela asılmayacak” yanıtını alınca beyninden vurulmuşa dönmüş.

Arkadaşımız Kadir Tamer‘e şöyle anlatmış:

Tabelanın yerine asılmama sebebini sorduğumuzda Milli Piyango’nun yaptırdığı iki öğrenci yurdu ile bu yurdun yan yana olduğunu, bu nedenle Milli Piyango’nun yurtlarına ait blok olarak isimlendirileceğini söylediler. Mefharet Koçman’ın isminin de yurdun girişinde bir tabelaya asılabileceğini ifade ettiler. Ancak Sıtkı Koçman tarafından yaptırılan yurdun Milli Piyango ile herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Bu yurt Sıtkı Koçman tarafından eşinin adına bizzat yaptırıldı. Böyle bir durumu kabullenmemiz mümkün değil

xx           xx           xx

Ben bu densizliğin KYK Muğla İl Müdürlüğü‘nden kaynaklandığını sanmıyorum. Muhtemelen Milli Piyango Genel Müdürlüğü, karayolundan yaya veya otomobilleri ile geçenlerin “Milli Piyango” tabelasını görüp, “Piyangoya verdiğimiz paralar doğru yerlerde harcanıyor” diye sevinsinler istemiş olabilir. Elbette görsünler. Orada Milli Piyango‘nun iki kız yurdu var. Yoldan tabelasının görünmesini elbette hak ediyor. Mefharet Koçman kak etmiyor mu?

Muğla‘ya ilk kız yurdunu yapan Sıtkı Koçman‘ın eşinin adını yakıştırırken, “Mefharet Koçman Kız Yurdu” tabelasının yoldan görünecek şekilde asılmasının sakıncası ne?

Sıtkı Koçman bir değil iki Kız Yurdu, Milli Piyango‘da iki değil, bir Kız Yurdu yapılmış olsaydı; yoldan görünecek şekilde sadece “Mefharet Koçman Kız Yurdu” tabelası mı asılı olacaktı?

Beyler ayıptır, ayıp… Bu, söylemek istemiyordum, ama düpedüz Koçman Ailesi’ne ihanettir!

Rahmetli Sıtkı Koçman yaşıyor olsaydı, Muğla‘ya okumaya gelen gençlerimizin o emlakçıdan bu emlakçıya daha ucuz ev, oda bulabilirmiyim diye koştuklarını; buna karşılık Kredi Yurtlar Kurumu‘nun ve yerel yönetimlerin ve en önemlisi Muğla siyasetçilerinin seyirci kaldığını görüp, içi parçalanır ve bir kaç yurt daha yaptırırdı…

xx           xx           xx

Muğla‘da il merkezinde yaklaşık 2 bin 700 kız, bin 800 erkek öğrenci yurtlarda kalabiliyor. Binlerce öğrenci de sıra bekliyor. Bekleyemeyen ya yılını donduruyor ya da kayıt yaptırmadan geri dönüyor. Yeni Rektör Hüseyin Çiçek de Muğla Basını ile kahvaltıda “kiraların yüksekliğinin baskısı altında öğrencilerin yanlış yollara saptığından” şikayet ediyordu!

KYK ise tabela ile meşgul…

Üniversitenin ilk yıllarında Milli Piyango 2, Koçman Ailesi 1 yurt yaptırmış. 1 yurtta (erkek) KYK, yani Devlet yaptırmış. Sonra?

Sonra, seneler sonra şimdi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) işbirliğinde bin 500 kişilik kız, bin 500 kişilik te erkek yurdu yapılıyor…

İnşallah bir an önce biter de ilaç olur.

xx           xx           xx

Üniversitemize kayıt yaptırmaya gelen öğrenciler bu senede karanfillerle karşılandı. 3 Eylül Pazartesi günü ajanslar haberlerinde şöyle dedi:

2018-2019 döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni tercih ederek kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler kayıt işlemleri için Muğla’ya gelmeye başladı. Kayıt işlemlerinin ilk günü öğrenciler otogarda Muğla protokolü tarafından karanfiller ile karşılandı. Öğrencileri karşılama törenine Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, MSKÜ Rektörü Hüseyin Çelik, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş katıldı. Öğrencilerin karşılanması için düzenlenen otogarda Üniversite, Büyükşehir, Emniyet Müdürlüğü ve Menteşe Belediyesi stant açtı.

Eee sonra?

Sonrası yok…

Hem bu karşılamada milletvekilleri neden yok. Yoksa öğrencilerin yüzlerine bakacak yüzleri mi yok? Hadi aşındırın şu KYK Genel Müdürlüğü’nün kapısını…

xx           xx           xx

Bir zamanlar mülga Muğla Belediyesi‘nin Düğerek‘te küçük bir yurdu vardı.

Şimdi yok. Muğla Büyükşehir Belediyesi orada sosyal tesis yaptı.

Biz de yurt yıkılırken, daha büyüğü yapılacak sanmıştık.

Hayal kırıklığına uğradık…

Madem yurt yapmıyorsunuz, bari öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştıracak kararlar üretin, düzenlemeler yapın.

Bir ara Valilik ile Muğla Belediyesi öğrencilere “çorba ikramı” yarışına girişmişler, ben de “Bari biriniz de “makarna, pilav” verin diye yazmıştım.

Önce Valilik, sonra Muğla Belediyesi çekildi… Bu güzel uygulamayı yeniden Menteşe Belediyesi başlatmıştı, ama galiba onlarda vaz geçti.

Anlamakta güçlük çekiyorum…

xx           xx           xx

Ramazan da “iftar çadırı” kurmaya gücünüz yetiyor da öğrencilere sabahları çorba ikram etmeye gücünüz yetmiyor mu? Yoksa öğrenciler çorbanızı beğenmedi mi?!!

Ah Ahmet Altıparmak ahh… Şarkıdaki gibi “Sen olsaydın bari…”…

Çorba servisini dönemin Valisi Altıparmak başlatmıştı. Bir gün sohbet ederken “kaynağı” sordum. Verdiği yanıtla beni şaşırtmıştı. “Bir banka ile anlaştık. Bir yıl sponsor oldular.” demişti.

Bütün mesele niyet…!

Her sene öğrencileri karşılıyorsunuz da ne oluyor? Elbette yol yordam gösteriyorsunuz. İyi oluyor, ama sonra dört yıl bir başlarına kalıyorlar. Biliyor musunuz?

Hadi Muğlalılar bu çocuklara “turist” gözüyle bakmaya, gelir kapısı görmeye başladı. Yerel yönetimlerinde aynı gözle bakması doğru mu?

xx           xx           xx

Gelin ulaşım için üniversite yerleşkesi içinden geçen bir ring kurun…

Öğrenci biletlerinin fiyatlarını biraz daha indirin. Öğrenciden para kazanmak zorunda mısınız? Maliyetine taşımaya yasal engel mi var?

Menteşe Belediyesi‘nin Orhaniye Mahallesi‘nde “Elele Butik Mağazası” var. Sanıyorum aynı yerde Büyükşehir Belediyesi‘nin de “Paylaşarak Sevindir” uygulaması bulunuyor. Bu mağazalardan biri Kötekli de olamaz mı? Veya gelin mağazalarınızın birer şubesini de orada açın… Orada “Kültür Evi” gibi fazla ticari olmayan bir kafetarya da açılabilir…

Gelin bu sene üniversite yerleşkesinin (B) ve (C) kapılarında “kazanları hurup”; çorba, pilav, makarna servisine başlayın…

İftar çadırlarına direk olan Muğlalılar, o kapılara da dayak olurlar…

Bu arada KYK Muğla İl Müdürlüğü eliyle Milli Piyango‘ya bir ileti; o tabelayı yerine koyun… Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Naci Parmaksız’ın arkası önü belli olmaz…

—————————————-                                                                                     —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir siyasetçi gelecek seçimi, bir devlet adamı gelecek kuşağı düşünür. James F.Clarke

ÇİVİ

Yatağan/Gökgedik’te asırlık fıstık çamlarının kesilmesine tepkiler devam ediyor. “Bir milletvekili kendini çam ağacına bağlasa engellenir mi?” diye soranlar oluyor.

Beni De Bi Gülmek Alıyor:)))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
günaydın 24 Eylül 2018 / 12:29

Bilgilendirmek için yazıyorum Sıtkı Koçman Vakfı 6 yıldan beri dersler başladığından itibaren kampüsün belli yerlerinde öğrencilere yiyecek yardımı yapıyor.

oktay ozel 24 Eylül 2018 / 14:13

Bir ulkenin univeristerden beklenisi nedir?yerel yoneticilerin, kamudaki ust duzey yoneticilerin sorumluluklari? Hepimiz ulkemizin icindeki bulundugu ekonomik siyasal kulturel gelisiminden sorumluyuz.bugun yapacagimiz dogru yonetimler bize 10 yil sonra uretim, kalkinma ,hizmet refah ve guc olarak geri donecektir.yapamadiklarimizda yine bize cozulmesi gereken sorunlar olarak karsimiza cikmaya devam edecektior tipki bugun icinde bulundugumuz sorunlar gibi.mugladaki universitemizin hali icler acisi bir durumda.ogrenciler gelmisler buraya okumaya yuksek egtim alip ulkenin dunyanin diger gelismis ulkeleri ile ayni seviyeye gelmesi icin katkida bulunmaya.ama cocuklar basibos sudan cikmis balik gibi saldim cayira mevlam kayira.ne aileleri duzenli gelip benim cocugum ne yapiyor diye bakmaya, ne universite yoneticileri bizim ogrencilerimizin durumu ne, nede yerel yoneticelrin bu cocuklar muglaya gelmis sorunlari ne nasil bu cocuklari yarinlara hazirlayip ulkemizi emanet ederiz diye bir calimalari var.cocuklar dogru duzgun derslere gitmiyor aksamlari barlardan cikmiyor sabahlara kadar egleniyor bir ev tutuyor 3 kisin zor kalacagi yerlerde 5-6 kisi kaliyor boyle bir ortamda ne ders calisiri. ne ev duzeni olur. oysa buyuk sehir belediyesi , universite yonetimi ve kamudaki ust duzey yoneticileri bir araya gelse bu coucklarin barinabilecegi yurtlar yapsa bu yurtlarin sosyal tesisleri kulturel tesisleri olsa her yurt binasinin altinda ogrenci kapasitesi kadar kutuphanesi olsa spor alanlari olsa ve derslerdeki basariyi arttirmak icin yuksek no tortalamasi olanlar yurtlarda ucretsiz kalsada bu cocuklar disaridaki kotu ortama itilmese.eger zamaniniz olursa bir aksam kotekliye gidin hafta sonunu butun gun orada gozlemleyin kaybolan ulkemizin genclerini goreceksiniz.yarinlarimizin guvencesinin kalmadigini dahada yabancilara muhtac hale gelecegimizi hissedecesiniz.gelecegimizden de biz sorumluyuz eger simdiden hazirlik yapip tedbir almazsak bugunleri cok arayacagiz sanki.