Gelenekler Yok Mu Ediliyor?!!

Bu haber 01 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.316 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ramazan Davulu bu Ramazan’da da yasaktı. Orucun 15’inde, Kadir Gecesi’nde çalınacak denmişti. Bun duymadım. Duyan oldu mu bilmiyorum. Bir de Ramazan Bayramı’nda çalınacaktı. Galiba çalınmadı.

Bu Ramazan Bayramı’nda “bayramlaşma” da olmadı. Olduysa da ben bayramlaşamadım!

Ne oluyor? Gelenekler, bizi biz yapan ritüeller el birliği ile birer birer yok mu ediliyor?

xx        xx        xx

Dünkü yazım bayram tatiline girilirken gazetemizin yazı işlerine peşin verilmiş yazı idi.

Bayram izlenimlerimi o nedenle bu gün kaleme alabildim.

Herkesin kendince keyif aldığı etkinlikler vardır. Benim de…

Senelerdir Ramazan ve Kurban Bayramlarında büyüklerimin ellerini öpmeden Öğretmenevi’ndeki bayramlaşmaya giderim. Önceleri “gazeteci” olmam nedeniyle bir mesleki görev olarak gittiğim bayramlaşmalar zamanla bir başka türlü keyif alınan “görev” haline gelmişti.

Yani keyif alınan bir ritüel… Tıpkı Ramazan Topu gibi, Ramazan Davulu gibi…

xx        xx        xx

Devri Osman Gürün başkanlığında “Ramazan Topu” tarih olalı yıllar oldu… Asar’daki (Hisar) mağaranın önünden sökülen tarihi top bu gün Konakaltı Kültür Merkezi’nin avlusunda “avlu dekoru” olarak duruyor. İnşallah ve umarım oradan kaybolup gitmez!

Ramazan Topu’nun yerini “Ses Bombası” aldı. Neden?

Bu sorunun yanıtı bu güne kadar verilmiş değil.

Ramazan Davulu’nun yasaklanmasının nedeni ise açıklandı; Rahatsızlık veriyor!

xx        xx        xx

Şimdi gel de sorma; Ramazan’dan çıktık. Sünnetler kaldığı yerden başlayacak. Düğünlerde öyle… Davul, zurna ve korna eşliğinde sünnet çocukları gezdirilecek. Düğünlerde havai fişekler atılacak. Sanırsınız silahlı timler şehre saldırıya geçti. Bu hengâmeden ortaya çıkan gürültü rahatsızlık vermiyor mu?

Bana veriyor. Hadi yasaklayın!

Peki, ambulans sesleri ambulansın geçtiği yerlerde rahatsızlık vermiyor mu? Elbette veriyor… Hadi yasaklayın!

Hayır… Yasaklayamazsınız. Bunlar “katlanılabilir” rahatsızlıklar.

Ama Ramazan Davulu’na katlanılamıyor. Ramazan Davuluna katlanılmıyor, ama ne hikmetse şehir içindeki ağaçlarda tüneyen kuşların ve özellikle kumruların ölümüne neden olan ses bombasına katlanılıyor!

xx        xx        xx

Aslında Ramazan Topu, Ramazan Davulu diye bir şey yok.

Bu bir ritüel… Gelenek…

Olsa da olur, olmasa da olur. Ama bazıları için “olmasın” demek zor. Özellikle inancının gereği ibadetlerini yapanlar için çok zor… İbadetlerinde ihmalleri olan müminler için de zor… Hatta imanı zayıf olanların bile “Ramazan davulundan ne istiyorsunuz?” diye sorup, sorguladığını biliyorum.

Hadi “Ramazan Davulu, topu da olmayıversin” diyelim, ama toplumu toplum yapan, o toplumun insanlarını bir eden ortak ritüelleri, gelenekleri, kültürü değil midir?…

Şimdi bu yazıyı okuyanların bazılarının “Yine mi top, davul?” dediklerini duyar gibi oluyorum. Hayır… Yine top, davul değil… Yine gelenek, kültür… (!)

xx        xx        xx

Başka illerde yapılır mı bilmiyorum Muğla’da senelerdir “Bayramlaşma” yapılır.

Bayramlaşma ile ilk tanışmam Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’nın “Düğün Salonu”nda olmuştu. Yanlış anımsamıyorsam Belediye Başkanı Orhan Çakır idi… Vali Dr. Lale AytamanKurban Bayramı’ydı… Muğla Milletvekili ve Bayındırlık Bakanı olarak Erman Şahin vardı. Belediye Mezbahasında kesilmiş kurbanlık kavrulup hep birlikte yenmişti.

Biraz CHP’lilerin bayramlaşması gibiydi…

Uzun sürmedi.

Sonra bayramlaşma Muğla Valiliği ev sahipliğinde Öğretmen Evi’nde yapılır oldu. İyi oldu. Partilerdeki bayramlaşmalardan sonra bütün partilerin yöneticileri, üyeleri ile meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Muğla Bürokrasisi, protokolü ve milletvekilleriyle bir araya gelinir oldu…

xx        xx        xx

Bayramlaşmada bir yenilik de Vali Fatih Şahin’in son zamanında geldi. Sanırım benim bir yazımı dikkate alıp Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden etkili oldu. Kurşunlu Cami’de Bayram Namazı çıkışında “halkla” yapılan bayramlaşmanın ardından Öğretmen Evi’ne gelinip geleneksel bayramlaşma yapılmıştı.

Birileri için yorucu bir tempo mu oldu bilmiyorum, cami avlusunda halkla bayramlaşma tadımlık, geldiği gibi gitti…

xx        xx        xx

Senelerdir Vali ve beraberinde Belediye Başkanı, Rektör, Alay Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Cumhuriyet Savcısı, Baro Başkanı ve İl Müftüsü ile katılmaları halinde Muğla Milletvekillerinden oluşan heyet Sabah Namazı’nın ardından Çocuk Yuvası’nı, Ceza Evi’ni, Huzur Evi’ni, Devlet Hastanesi’ni ve polis teşkilatını dolaşır öğlen olurdu.

O sırada partilerin il ve ilçe merkezlerinde de bayramlaşma yapılmıştır ve öğleyin Öğretmen Evi’nde bir araya gelinirdi.

xx        xx        xx

Bu bayramda ne oldu bilmiyorum. Birilerine senelerdir yaşanan tempomu ağır geldi; yoksa bürokratlar bir an önce kendilerini deniz kenarına mı atmak istediler anlayamadım…

Saat 11.30 gibi Öğretmen Evi’ne doğru yola çıktım. Gazetemiz yazarlarından büyüğümüz İsmail Atasever ile Orgeneral Mustafa Muğlalı İş Hanı önünde karşılaştık. Birlikte giderken önümüzden gelen bir CHP İl YöneticisiBayramlaşmaya gidiyorsanız, dönün. O iş saat 10.00’da oldu bitti.” dedi, şoke oldum…

Bayramlaşmada Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden varmış. Emin değilim, birisi MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’da vardı dedi… Konuşma olmamış. Eskiden iktidar milletvekilleri, muhalefet milletvekilleri tatlı tatlı ne güzel atışırlardı…

Galiba bu ritüel de tarihe karışıyor!

xx        xx        xx

Şimdi söyler misiniz;

Biz Muğlalıların yüzde yüz katılım olmasa da “her kesimi” ile yaptığı, yapabildiği ne kaldı?
Ulusal Bayramları hallettik.

Sıra dini Bayramlara mı geldi?

Ekim ayında yaşanacak Kurban Bayramı’nda geleneksel bayramlaşmada tarih olursa şaşırmayın… Tepkisiz toplum her şeye müstahaktır!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 01 Ağustos 2014 / 09:00

“Köpeksiz köyde efelik” meselesi aklıma geldi,Muğla genelinde CHP’nin kazanmasının altyapısında neler var; aslında bu bir TEZ konusudur,CHP siyasetinin derebeyleri bunu iyi anlamalı diyeceğim ama havada kalacağını biliyorum,çünki bizim derebeyleri,CHP’nin kazanmasını sadece kendilerinden kaynaklandığı gibi KÖR bir algı sarmalı içindeler,aynı “sözüm ona” karşı oldukları AKaPe’nin yöntemleri ile çalışıyorlar,serde solculuk var ya;şehre bir Uğur MUMCU parkı yapınca olay bitiyor sanıpdurular ancak AKaPe bu konuyu bile çoktan aştı,artık vatandaşın,cenazesine,mevlüdüne,askerine,düğününe git,OYLARI KAP mantığını AKaPe bile aştı,sadece makarna,kömür,şekeri de geçti,bakara-makarayı da geçtiler,MALATYA’da KAYISIYA SAHİP ÇIKAN,ŞEHİR KAYISI HEYKELLERİ İLE DONATAN BİR BELEDİYE VAR,AYDINLATMA GURUBLARINDAN TÜM ŞEHİR GÖRSELLERİNDE KAYISI VAR ve KAYISI üretici nasıl kazanacak konusu da belediyenin derdi,ki aslında bu zaten BÜYÜKŞEHİR YASASINDA DA VAR,da BİZİM OSMAN AĞA’nın HASAN AĞA’nıN HABERİ YOK HERHAL,NERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİ İLE 19.06.2014 te kendi imkanlarım ile çağrılı olarak katıldığım AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ’nin 2.NARENCİYE ÇALIŞTAYINDA BİR ARADA İDİK,MERSİN BÜYÜKŞEHİR KENDİSİNE BAĞLI 13 İLÇEDE 13 TANE SOĞUK HAVA DEPOSU PLANLAMAKTA,BİZİM KİLER İSE “BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA SEVENLER” DERNEĞİ İLE İLGİLENMEKTELER,
NEREYE KADAR,
CHP KAZANIR MUĞLA’da ?
YİYEM İÇEM,UĞUR MUMCU PARKININ ÖNÜNDEN GEÇEM,
NEREYE KADAR ?
BUNDAN SONRA NE KADAR UMURUNDA 80’ine DOĞRU YAŞLANAN OSMAN AĞANIN,
NE KADAR UMURUNDA 70’ini AŞAN HASAN AĞANIN ? VE DİĞER AĞACIMKLARIN,
GELENEKLERİNE VE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAN DEVLETLER,ÜLKELER REFAH İÇERSİNDE,
HERYERDE BU TİP VE DAHA ÇOK RİTÜELLER VARDIR HERKES BUNA SAYGI DUYAR,
AYNEN SOSYAL DEMOKRASİNİN GELİŞTİĞİ ÜLKELERDE,
EYLEM YAPAN ÇİFTÇİLER TRAKTÖRLERLE YOLU KESTİKLERİNDE KİMSE PROVAKOASYON YAPMAYA YELTENMEZ,
ÇÜNKİ BUGÜN BANA YARIN SANA LAZIM OLUR DEMOKRASİ,

MUĞLA’yı bİLMEM AMA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ORTACA’da RAMAZAN DAVULU ÇALINACAK MUTLAKA,
GÖÇMEN MUSA DAYIMIN ANLAMLI RİTİMLERİ İLE YENİDEN,

reşat öztepe 01 Ağustos 2014 / 12:55

Gocaman;Geçmiş Bayramınız mübarek olsun.Ellerinden öperim.Dini,Milli,Manev,,Kültürel ve bizi biz yapan değerler birer birer gidiyor.Oturup da “Eski Dostlar Eski Dostlar” şarkısını söylemeye başlayalım.Bir kılıf buldular mı peşine hemen takıldılar.Morfin verilmiş bir toplum halindeyiz.hiç bir şeye tepki göstermeme mi? gösterememe mi ?tepkisiz toplum.

S. ÇÖLLÜ 01 Ağustos 2014 / 16:53

SAYIN KUNDAKÇI MEYDANI BOŞ BULDUN YİNE SALLAMIŞSIN… NARENCİYENİN 5 SORUNUNU SAY DESEM 1’DE KALIRSIN… BİRDE ÇIKMIŞ SOĞUK HAVADAN BAHSEDİYORSUN. KAÇ YILDIR BİRLİ BAŞKANISIN KAÇ İŞ YAPTIN… BİRLİĞİN KAÇ KERE TOPLANDI. KAÇ KURUŞ AİDAT TOPLAYABİLDİN… ADAY ADAYI OLACAN DİYE SAĞA SOLA ÇELENK GÖNDERMEYLE OLMUYOR BU İŞLER… ÖNCE BİRLİĞİN BAŞINDA DUR… YADA BİRLİĞİNDEN BİRAZ ANLATTTA NE YAPTIĞINI BİLELİM… HASAN’DI OSMAN’DIGEÇ BUNLARI… DAHA GEÇEN HAFTA SOYLU’NUN TOPLANTISINA KATILDIN ONA ALKIŞ TUTUYORDUN…ÖNCE ÇEVRENLE ÇALIŞMAYI ÖĞRENECEKSİN… BİZİM SORUNLARIMIZI İLETECEĞİMİZ BELEDİYE VARDA, SENİN YOK MU… BENİM TAVSİYEM ÖNCE BİRLİĞİ ÇALIŞKAN BİRİLERİNE TESLİM ET.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 01 Ağustos 2014 / 19:43

“S.ÇÖLLÜ” İLE YAZAN YORUMCU,GEÇENLERDE DE “M.GİRE”RÜMUZU İLE YAZMIŞTIN,KİM OLDUĞUNU VE NE İŞ YAPARSIN BİR TAHMİNİM VAR AMA BUNLAR ÖNEMLİ DEĞİL,İSTEDİĞİN ZAMAN ÇAĞIR İSTEDİĞİN YERE GELEYİM SANA BİRLİK İLE NELER YAPTIĞIMI BELGELERİ İLE SUNAYIM,BİRLİĞİ BANA TESLİM EDEN AVUKAT NASUH KESER İLE DE GÖRÜŞ NE TESLİM ETMİŞLER BANA ONU ÖĞREN,BENİM İDEALİST TARAFIMA GELDİ İYİ NİYETLE GİRDİM BU İŞE,ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE SEYAHAT EDEBİLME OLANAĞIM OLMASI,YABANCI DİL VE İLETİŞİM ARAÇLARINI KULLANABİLMEM AYRICA DA İŞİM GEREĞİ DIŞ TİCARET ANLAŞMALARI,GÖRÜŞMELERİ YAPTIĞIM İÇİN BİRLİĞE BU ANLAMDA KATKIM OLACAK DİYE BAŞLADIM,ANCAK BİRLİĞİN DURUMU “ŞENER ŞEN’in,ZÜĞÜRT AĞA FİLMİNDEKİ,HARAPTAR KÖYÜNÜN DURUMU ” İMİŞ BENİM DÜŞÜNCELERİM İLE BİRLİK ARASINDAKİ UÇURUMU KAPATMAK İÇİN ÇOK UZUN ZAMAN HARCADIM,ANTBİRLİK’ten VE ÖZELLİKLE DİMES’i GETİRİNCE ORTACA’ya BİR MEYVE SUYU FABRİKASI YAPILMASI ANLAMINDA,BAZILARI O KADAR ÇOK KORKTU Kİ,
“-YA BAŞARIRSA,BİZ NE OLURUZ ?” DERDİNE DÜŞDÜLER VE KÖŞE BUCAK KAÇTILAR,
BİRLİK İŞİ EKİP İŞİ,
HAKLISIN BENİM ASIL İŞİME DEVAM ETME ZORUNLULUĞUM BİR TANE OLUMSUZLUK ANCAK,ORTACA’da HESAPLAR BİR TAKIM DERİN AĞALARIN HESAPLARINA GÖRE YAPILIYOR BENİM BU KONUDA DA ÇOK DERS ÇALIŞMAM GEREKİYOR VE ÇALIŞIYORUM,
BİRLİK YASA GEREĞİ HER YIL GENEL KURUL YAPMAK ZORUNDA,
KAR AMACI GÜTMEYEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLMASINA RAĞMEN,
ANONİM ŞİRKET MUHASEBESİ İLE MALİ ZORUNLU BOŞ BEYANNAME VE STOPAJ GİBİ ANLAMSIZ ÖDEMELERİ VAR,BUNLARIN ÇOĞU İÇİN KENDİ CEBİMDEN AĞIR BEDELLER ÖDEMEKTEYİM,
NARENCİYENİN SORUNLARINI DA ÇAĞIRIRSAN SANA UZUN BİR SUNUM YAPARIM,
ÜRETİMDEN (İÇ-DIŞ) PAZARA,DEPOLAMADAN,TAHSİLATA,TEŞVİK SİSTEMLERİNDEN,
TÜKETİM ALIŞKANLIKLARIMIZA VB.
GEÇEN HAFTALARDA (19.07.2014 SAAT 20:02) BERLİN’den GELDİĞİMDE HAVALİMANINDA PASAPORT KUYURĞUNDA İKEN,ORTACA AKP TEŞKİLAT BAŞKANI İLYAS TOSUN ERTESİ GÜNÜ YAPILACAK TOPLANTIYA ,SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN BAŞKANLARINI ÇAĞIRDIKLARINI BELİRTEREK BENİ DE DAVET ETTİLER,BİRLİK BAŞKANI SIFATI İLE ORAYA GİTTİM,BENİM FOTOĞRAFIMI ÇEKTİĞİNİ GÖRDÜM,FARKETTİM,ASLA SORUN DEĞİL,BEN GEREK BİRLİK BAŞKANI OLARAK VE GEREKSE GELECEK DÖNEM ORTACA BELEDİYE BAŞKANI OLACAK KİŞİ OLARAK HAİN BÖLÜCÜ ÖRGÜT İLE ORGANİK BAĞI OLMAYAN TÜM PARTİLER ÇAĞIRDIKLARI TAKDİRDE GİDERİM,ORADA BİR SÜRÜ KAMERA VARDI BİR DEFA ALKIŞ TUTTUĞUMU GÖSTER BANA GÖREYİM SENİ,
SENİ ANLIYORUM,
DAHA ÖNCE BİR GENEL KURULUMUZDA YAZDIĞIN YAZI NEDENİ İLE SANA GÖSTERDİĞİM TEPKİ NEDENİ İLE,
SÖYLEMİŞTİN ZATEN,
“BUNDAN SONRA GÖRECEKSİN….” DEMİŞTİN,
İNTİKAM PEŞİNDESİN,YA DA BANA KARŞI CESARETİ OLMAYANLAR ADINA BÖYLE FARKLI RUMUZLARLA YAZARAK DA OLSA HEM RÖVANŞ KEYFİ HEM DE BAŞARILI GÖREV YAPMANIN ARTILARINI TOPAMAYI DÜŞÜNÜYORSUNDUR,
OLABİLİR,
SANA KOLAY GELSİN,
SELAMLAR,