Geleceğin sinemacıları Ula’da yetişiyor

Bu haber 06 Nisan 2015 - 0:24 'de eklendi ve 1.178 kez görüntülendi.

atölyeMuğlalı yönetmen Yüksel Aksu’nun Ula’da kurduğu sinema atölyesi 100 öğrencisi ile çalışmalarına devam ediyor. Bir ay önce eğitime başlayan sinema atölyesinde Muğla’nın yanı sıra İzmir ve Aydın’dan da öğrenciler bulunuyor.

İlkay Yıldız

Dondurmam Kaymak ve Entel Köy Efe köye karşı filmlerinin Muğlalı yönetmeni Yüksel Aksu Ula’da açtığı sinema atölyesi 100 öğrencisi ile eğitime devam ediyor. Muğla’nın yanı sıra İzmir ve Aydın’da öğrencileri bulunan atölyede sinema ve dizilerde çalışan yönetmenler, senaristler ve oyuncular gelerek öğrencilere eğitim veriyor. Her hafta bir ünlüyü konuk eden atölye bu hafta oyuncu Nejat İşler, Behzat Ç. dizi ve filmlerinin senaristi Ercan Mehmet Erdem konuk etti.

Ula Kaymakamlığı himayesinde, Ula Esnaf Odası ve Ula İlçe Halk Eğitim Merkezi yürütücülüğünde Dokuz Eylül ve Yaşar Üniversiteleri desteği ile Film Yönetmenleri Derneği, Senaryo ve Yazarları Derneği, Oyuncular Sendikası, Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği katkı veriyor. Kurs sonunda kursiyerlere Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıkları sertifikası verilecek.

Atölye’de bir korsan CD satıcısı ile yaşadığı hikâyeyi anlatan Yönetmen Yüksel Aksu, “ Şöyle bir baktım ne var diye her yerde Dondurmam Kaymak ile ismini vermeyeyim o dönemde çok ünlü bir komedyenin de filmi var. Ondan iki tane benim filmden sekiz tane. Korsancı bana ağabey çok ekmek yedik biz bundan ya dedi. Kaça dedim ben beş Llra dedi. Bana bir indirim yap dedim hadi dedi dört buçuk olsun. Dedim ben yönetmeniyim, senaristiyim bir de yapımcısıyım. Üç buçuktan verirsen 10 tane alırım. İnanmadı çıkardım kimliği orada ne yazıyor yönetmen Yüksel Aksu burada ne yazıyor Yüksel Aksu. Bende dedim yönetmen tipi var mı? Var valla ağabey dedi. Aldım 10 tane yürüdüm. Askeri ücretin 800 lira olduğu yerde DVD 25 lira yok öyle bir dünya, kaldı ki korsancılar bizim reklamımızı daha çok yapıyor” dedi.

Nejat İşler’den samimi açıklamalar

Atölye’nin bu haftaki konuklarından Nejat İşler, milyarlar kazandığını ama hiç görmediğini açıklayarak şunları söyledi: “Şu an çalışmıyorum, yaşıyorum. Evet, trilyonlar kazandım belki. Ama hiç görmedim. Hayatı çok sevdim, hep sevdim hayatı. Trilyonlar belki başkalarına gitti, pek de umursamıyorum. Hep hayatta kaldım, hayatta kalmaya devam edeceğim. Şimdi köydeyim. Benim hiç köyüm olmadı. Ben İstanbul’da büyüdüm. Şimdi bir köye sahip oldum. Empati, vicdan, empatinin kafada olduğunu düşünüyordum. Herkesin hakkı olduğunu düşünmek zorundayım. Çünkü bana ustam Müşfik Kenter dedi ki, ‘İnsanları sev. Kim olursa olsun sev. Çünkü sen çok kötü bir herifi bile oynasan onu sevmek zorundasın. O herifin haklı olduğunu düşünmek zorundasın ki ikna et’ derdi. Ben mesela eleştirel oynayamıyorum, karakteri severek oynuyorum o yüzden. Severek oynadığım zaman o herifin damarlarına giriyorum, kafasına giriyorum, kalbine giriyorum, her yerine giriyorum ve onu sevmek zorundayım.”

Senarist Ercan Mehmet Erdem Behzat Ç. dizisinin Emrah Sebes’in kitabın dan uyarlandığını Emrah Serbes’in ev arkadaşı olduğunu belirterek. Emrah Serbes’e dizi teklifi geldiğinde kendisinin askerde olduğunu söyleyerek söyle devam etti, “Askerdeydim Emrah aradı kitap için dizi teklifi olduğunu kendisinin sadece ben senaryoyu ben yazarsam kabul edeceğini söyledi bana bende kabul ettim. Askerlik bitti o gün teklifi edenler değil de Stat tv için yazdım senaryoyu” dedi. Nejat İşler’in dizi de oynadığı Ercüment Çözer karakterinden bahseden Erdem, “ Normalde dizilerde kötü karakterler hep kaybeder ama Behzat Ç. Ercüment Çözer’e karşı hiç kazanamadı diyerek şöyle devam etti, “ Ercüment Çözer kendisine karşı saygısız davranan birisine sınıf ayrımı gözetmeksizin düşman olabilen bir adam ve bir baş komiseri kendisine düşman edine biliyor. Bu tavır olarak halka farklı geldi” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 06 Nisan 2015 / 01:30

Sn Yüksel hocama saygılar tabi tüm yaratıcı drama ve ekip ve katılımcı kursiyerlere ..

Yüksel hocamla ilk karşılaşmamız sanırım 2004 yılıydı Muğla ünv. Edebiyat – Sosyoloji – Felsefe bölümü öğrencilerin Türk sineması Muğla ve Üniversite tanıtım ve açıklamalı panel konferans sunum olmuştu.

Bir yıl sonrada dondurmam gaymak filminin çekimleri başladı .
Turan abinin bir kaza geçirmesi sonucu çekimlere ara verildi ..

Daha sonra çekimler rötarlı başladı .filim çekimleri sanat bölümü Memolı abimiz gelmişti Sanat yönetmeni olarak .Oyuncu seçimi ve rol dağıtımları yapıldı ..

Muğla ve çevresinde devam eden çekimler sonuçlandı görev stüdyo çalışmaları ile devam etti.
Vizyona hazırlanan filim Şehir kortej tanıtımı şehir merkezinde yapıldı .
Filimde kullanılan tüm objeler – vasıtalar – rol alan oyuncu lar şehirde karnaval niteliğinde yapıldı .
Bir daha öyle bir kortej Muğla tarihinde olmaz .Umarım video kayıtları çekilmiş ve muhafaza ediliyordur eğer yoksa Muğla tarihi için bir büyük kayıp olur.
Anı gün filmin galası Konuk sanatçılarla beraber Muğla Ünv. Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.Muhteşem bir kalabalık Muhteşem bir tablo idi ..seyirciler kültür merkezinde kalabalaık ve izdihamdan yerlere oturmuştu bende yard izleyenlerdenim ..
ROL seçimi olmasına karşın iki önemli rol oynaması bazı aksılıklerden dolayı oluşmadı rolü başka arkadaşlar oynadı ..
Fakat şehir gezi kortejinde çekimle olan tün araçlar objeler kortejde idi ..unutuyordum kortejden 10 gün önce kaza geçirmiştim köprücük kemik ile kaburga kemiklerimden biri kırık idi o halimde nsaıl bir hiç düşünmeden öyle bir oyun sergiledim bende düşündükçe şaşırıyorum SANAT AŞKIMIYDI MUĞLAMIYDI ÖNEMLİ OLAN BENMİYDİM ..!!?**??
Ben traktör arkasındaki romörk içinde saz ekipinin olduğu bölümde idim kah traktör çamurluğu kah traktörle romörk arasında saz ekipinin çalgı müzik eşliğinde hareket halında Muğla dans – oyunlarını sergiliyorduk ..Memoli ağbimiz yine vardı kortejde ( kendisine saygımdan ağbi diyorum vallahı bana hitaben hep o bana ağbi demiştir) Kendisine gelişen bazı olaylarda haksızlık yapıldı hep savunmuşumdur yinede savururum ..

İinci olarak entel köy efe köye karşı isimli bir filim daha çekti sayın AKSU. filim biraz komei biraz dramatik biraz öğretici eğitici belgesel film niteliğinde idi ..
Gelişmiş teknoloji ile doğal ekolojik organik gıda üretim ve insan ilişkilerinin anlatan sosyolojik ,edebiyat ve felsefe türünden geliştirici bir konusu vardı ..

Üçüncü film hazırlıkları yapan sayın AKSU Muğla ünv. geçtiğimiz yılda bir sunum yapmıştıkı inanılmaz profesyonel ve eğitici idi dikkatlice dinlediler öğrenciler ve akademisyenler tarafından alkışlanan bır konferans panel ve eğitici sunum yaptı .
Muğla,mızda Hollywood vardıda bizmi gitmedik Harward ünv.vardıda gitmedikmi ..Güzel sanatlar sinema tiyatro vardıda gitmedikmi
İŞTE hepsini Muğlanın MuğlaLININ AYAĞINA BÜYÜK BİR FIRSAT BÜYÜK BİR NİMET GELDİ BUNUN BAŞROL OYUNCUSUDA HOCAM AKSU DUR KENDİSİNİ VE EKİPİNİ SAYGIYLA HÜRMETLE MİNNETLE ŞÜKRANLA SELAMLIYORUM.

İlk filminde hatta yönettiği büyük yalan dizisinde küçük filimde başrol oynayan oyuncularımız şimdi hem dizilerde hemde filim lerde başrol oynuyorlar BUNUDA SAYIN AKSU,YA BORÇLUYUZ VE BUNDAN SONRAKILERI ÇALIŞMALARIDA .
KESKE GÜZL SANATLAR BÖLÜMÜNDE TİYATRO VE SİNEMA BÖLÜMLERİ AÇILSADA SAYIN AKSU HOCAMIZ ORADA ÖĞRENCİLERİNİ AKADEMİK OLARAK YETİŞTİRSE..

TÜM EMEĞİ GECENLERE TEŞEKKÜR EDER SAYGILARIMI SELAMLARIMI HÜRMETLERİMİ MİNNETLRİMİ ŞÜKRANLARIMI SUNARIM ..