Geleceğin mucitleri eserlerini tanıttı

Bu haber 18 Nisan 2015 - 1:09 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.

bilimsenligiMuğla il genelindeki 50 okulun katıldığı TÜBİTAK bilim fuarı Muğla Anadolu Lisesi salonunda açıldı. Salon sergilenen Muğla Anadolu Lisesi öğrencileri Ayşe İzgi Göktepe ve İbrahim Tezcan ‘Çevre Dostu Doğal Pestisitler’ projesi Muğla’yı Amerika’da temsil edecek.

Haber Merkezi

Muğla’nın Menteşe İlçesi Muğla Anadolu Lisesi spor salonun il genelindeki 50 okulun katılımı ile gerçekleşen TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı. Projeler fuara katılan protokol üyeleri tarafın büyük ilgi görürken Muğla Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Çevre Dostu Doğal Pestisitler’ Haziran ayında Amerika’da yarışacak.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve il genelinde 50 orta ve lisenin katıldığı TÜBİTAK Bilim Fuarı Muğla Anadolu Lisesi salonunda açıldı. Açılışa Vali Amir Çiçek, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürü Tamir Kırbaç, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üğe katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında ülkemizde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı dahilinde TÜBİTAK Bilim Fuarına başvuru yapan okullar katıldı. 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı etkinliği kapsamında okullara 5 bin TL para desteği veriliyor.

TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı İle TÜBİTAK işbirliğinde 4006 Bitlim fuarı uygulaması başladığını açıkladı. Kırbaç, “Bu yıl eğitim öğretim başlarken, 4006 bilim fuarında çok sayıda öğretmen ve öğrencimizi bu sürece katabilmek için okullar açılmadan önce üniversitemiz ve GEKA ile bilimsel proje hazırlama semineri başvurumuz olmuştu. Projemiz kabul oldu ve öğretmen arkadaşlarımıza bu seminerleri verdik. Bu çabalarımızın ürünün aldığımızı düşünüyorum” dedi.

Vali Amir Çiçek ise, “Eğitim demek, kişiyi bilgi ile donatan değil, her şeyden önce analitik düşünen, sorgulayan, üreten ve araştıran ve bilimsel yönle bakışla yetişen birey yetiştirilmesi sürecidir. En önemlisi kişiyi bulunduğu durumdan gelecekte en güzel ne yapabilir, araştırmayı ve sorgulamayı çok iyi yapabilen bir öğrenci olarak yetiştirebilirsek bu çağda elbette ki yaşı ilerledikçe yani eğitim öğretimi bitirdikten sonra belli alanlarda söz sahibi olur. Yani teknolojiyi araştırır teknolojiyi yakalar. Bu şekilde bir eğitim sürecinde geçirmemiz gerek” dedi.

Muğla’yı ABD’de temsil edecek proje

Muğla’yı ABD’de temsil edecek olan tek proje ‘Çevre Dostu Doğal Pestisitler’ projesinin koordinatör öğretmeni Sengül Kiraz, “Projemiz hem Amerika’da temsil edecek ilimizi, hem de TÜBİTAK’ta finalist oldu. Çevre dostu doğal pestisitler projesi, bitkilerden böcekleri öldüren, zararlıları öldüren, insanlara ve doğaya zara vermeyen pestisit oluşturduk. Ve bunları zararlılar üzerinde denediğimiz zaman zararlıları öldürüyor, insanlara ve çevreye zarar vermiyor. 14 Haziran da Amerika’ya gidiyoruz. İnşallah iyi bir derece ile döneriz” dedi.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Ayşe İzgi Göktepe ve İbrahim Tezcan, “Projemizin adı Çevre Dostu Doğal Pestisitler. Amacı sentetik pestisitlere alternatif mücadele olarak ekonomik anlamda zararlılara karşı doğadan gelip, doğaya tekrar dönen bir pestisist üretmeyi amaçladık. Bunu ilk önce zakkum, okaliptüs, fesleğen ve biberiye gibi bitkilerde denedik. Önce bunları 25 derece laboratuar ortamında ekserte edip özleri çıkardıktan sonra üç tane zararlı belirledik; kırmızı örümcek, yaprak galeri sineği ve sera beyaz sineği. Bunların tarımla uğraşanların en çok zarar gördüğü zararlı olduğu için sora hepsini denedikten sonra bitkilerin üzerinde en çok zakkumun etkili olduğunu gördük. Yani alternatif bir pestisist olarak zakkumun olduğunu düşünüyoruz” dediler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.