GEKA’nın İlginç Açıklaması

Bu haber 27 Temmuz 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.151 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu köşede 20-21 Temmuz tarihlerinde yayınlanan “GEKA ve Yörük Köyü”, “Yörük Köyü Olur Mu?” başlıklı yazılarıma ben Menteşe Belediyesi’nden veya Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MUTSO) yanıt beklerken ilginçtir GEKA’dan açıklama geldi. Oysa o yazılarımın muhatabı GEKA değildi… (!)

Üstelik bir “düzeltme yazısı” olan açıklamaya “tekzip” demişler. Tekzip mahkeme kararı ile yayınlanır. Ayrıca “Ana haber kuşağında” yayınlanması istenmiş. Ana haber kuşağı TV kanallarında olur!

Bizim bildiğimiz düzeltme, düzeltmeye konu yazının yayınlandığı yerde yapılır. Cevap verme hakkına saygımızdan “açıklamayı” köşemden olduğu gibi yayınlıyoruz:

xx        xx        xx

Gazeteniz köşe yazarlarından Özcan Özgür’ün Özgürce isimli köşesinde 20-21 Temmuz 2015 tarihlerinde yayınlanan “GEKA ve Yörük Köyü” ve “Yörük Köyü Olur mu?” başlıklı yazılarında Ajansımız desteklerine dair bazı bilgiler yer almaktadır. İlgili yazıda Ajansımız desteklerinden Teknik Destek Programı dahilinde gerçekleştirilen eğitimin içeriği eleştirilerek eğitimle ilgili bazı sorular gündeme getirilmiş ve ajansımızca destek kararı ilan edilmeyen bir projeye ilişkin bilgiler paylaşılmıştır.

Anılan köşe yazılarında belirtilen hususların kamuoyuna eksik, yanlış ve yanıltıcı bir şekilde aksettirildiği anlaşıldığından Ajansımızca kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Kurumumuz hakkında yapılan bir haber için yayınlardan önce ilgili tüm tarafların görüşlerinin alınması kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Söz konusu yazılarda yer alan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin de desteklendiği Teknik Destek Programının amacı bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına destek sağlamaktır. Programa kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar başvuru yapabilmekte ve gelen başvurular üzerinden değerlendirme yapılarak desteklenmesine veya desteklenmemesine karar verilmektedir. Teknik Destek kapsamında yararlanıcı kuruluşa herhangi bir doğrudan mali destek sağlanmamaktadır. Sunulan projenin başarılı olarak değerlendirilmesi sonucunda Ajansımız tarafından, proje konusu ile ilgili bu hizmeti verebilecek kalitedeki üniversite ve firmalardan teklif istenmekte ve en uygun teklifi veren kurumun eğitimi vermesi sağlanmaktadır. Yazıda bahsi geçen projede aynı şekilde gerçekleştirilmiştir. Projede Aydın, Denizli ve Muğla illerinden 25-30’ar kişinin eğitim alacağı taahhüt edilmiş olup eğitime toplamda 156 kişi katılmıştır ve bu nedenle projenin başarıya ulaştığı değerlendirilmektedir. Ajansımızca yürütülen Teknik Destek Programı kapsamında 2013 yılından beri toplam 149 proje yürütülmüş ve 8.289 kişiye eğitim verilmiştir.

Ayrıca, aynı yazıda “Yörük Köyü” isimli bir projeden bahsedilmektedir. Şimdiye kadar ajansımız tarafından ilan edilen başarılı projeler arasında bu isimle proje yer almamaktadır. Mali Destek Programları dahilinde Ajansımıza sunulan projeler önce idari ve uygunluk kontrolü bakımından ön inceleme sürecinden geçmekte, ardından teknik ve mali bakımdan mali destek programı hangi alanla ilgili ise o alanda uzmanlaşmış ajansımız çalışanı olmayan kişilerce incelenerek puanlanmaktadır. Bu sürecin ardından Yönetim Kurulumumuzun onayı alınmakta ve desteklemeye hak kazanan projeler ilan edilmektedir. Şimdiye kadar Ajansımız Yönetim Kurulu tarafından yazınızda adı geçen herhangi projeye destek sağlanacağı ilan edilmemiştir. 2015 Yılı Mali Destek Programı kapsamında teklif edilen projeler halen değerlendirme sürecinde olup, henüz projeler hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklamada bulunulmamıştır. Başarılı projelerin Ağustos ayında ilan edilmesi beklenmektedir, ancak şu an ilgili mevzuat gereğince hiçbir proje hakkında Ajansımız tarafından bilgi verilmesi veya yorum yapılması uygun değildir.

Bu açıklamanın, 5187 Sayılı Basın Kanunun ilgili hükümleri uyarınca haber sitenizin ana haber kuşağında her türlü yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla yayımlanmasını önemle rica eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Süleyman ALATA

Genel Sekreter.

xx        xx        xx

Bizde cevaba cevap hakkımızı saklı tutmadan gerçekleştirelim. Öncelikle GEKA’nın bu açıklamasına anlam verebilmiş değilim. Çünkü adı geçen iki yazımın muhatabı değiller. Açıklamanın başında “Kurumumuz hakkında yapılan bir haber için yayınlardan önce ilgili tüm tarafların görüşlerinin alınması kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından önem taşımaktadır.” denilirken, sonunda  “..ilgili mevzuat gereğince hiçbir proje hakkında Ajansımız tarafından bilgi verilmesi veya yorum yapılması uygun değildir.” denilmesine hiç anlam veremedim.

Siz MUTSO’nun Yörük Köyü Projesine ekonomik destek veriyor musunuz?” diye sorsak zaten yanıt alamayacakmışız… (!)

xx        xx        xx

GEKA Genel Sekreteri Sayın Süleyman Alata gazetemizde ve internet sitemizde yayınlanan 05.05.2015 tarihli ve “Menteşe Belediyesi’nden Kültür Turizmi Atağı” başlıklı haberi okumuş olsaydı belki de yazılarıma açıklama yaparken düşünürdü…

Okumalarını tavsiye ederim. O haberin şöyle bittiğini görecektir;

Başkan Gümüş’ün toplantıda sunduğu ‘Yörük Köyü Projesi’ Meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. 800.000.00TL olarak öngörülen projenin 600.000.00TL sinin GEKA tarafından fonlanması bekleniyor. Kalan 200.000.00TL’nin ortaklar arasında paylaştırılarak finanse edilmesi düşünülüyor. Ortaklar için öngörülen miktarlar, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası 75.000.00TL, Muğla Büyükşehir Belediyesi 75.000.00TL, Menteşe Belediyesi için 50.000.00TL’ dir. Diğer bir ortak olacak olan Muğla Yörük Obaları Derneği’nden yapılacak Müze için eser temini ve Yörük Kültürü konusunda bilgi desteği sağlanması hedefleniyor.

xx        xx        xx

GEKA’nın açıklamasına bakılırsa, GEKA gündeminde “Yörük Köyü Projesi” yok…  Ancak yukarıdaki haberde, proje ile ilgili “800.000.00TL olarak öngörülen projenin 600.000.00TL sinin GEKA tarafından fonlanması bekleniyor.” ifadesi yer alıyor.

GEKA’nın yukarıdaki açıklaması, “Başarılı projelerin Ağustos ayında ilan edilmesi beklenmektedir, ancak şu an ilgili mevzuat gereğince hiçbir proje hakkında Ajansımız tarafından bilgi verilmesi veya yorum yapılması uygun değildir.” ifadesi ile bittiğine göre, Menteşe Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile aldığı kararda yer alan 600.000.00TL nereden karşılanacak, merak etmemek mümkün değil…

GEKA’dan 600.000.00 TL’nin fonlanacağı nasıl biliniyor?

Bakalım Ağustos ayında ilan edilecek başarılı projelerin içinde “Yörük Köyü” yer alır mı?

xx        xx        xx

Gelelim Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürlüğü’nün düzenlediği “Eğitim Semineri”ne… Benim GEKA’ca sözü edilen köşe yazılarımda, o seminerle ilgili GEKA’yı eleştirmem veya sorgulamam söz konusu değil. “GEKA ve Yörük Köyü” başlıklı yazımda kendimi de içine katarak Muğla Basını’nı eleştirdiğim görülecektir.

Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürlüğü’nce düzenlenen seminere beklenen sayıda katılımın gerçekleşmiş olması GEKA açısından başarı olabilir… Ancak benim söz konusu yazımda da altını çizdiğim gibi o seminere “gazetecilerin” katılmamış olmasına ne diyeceğiz? İşte ben ona mesleğimiz açısından başarısızlık diyorum!

Bu değerlendirmeyi yaparken, başta Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile bazı kurumlarımızın Basın Bürolarını eleştiriyorum.

GEKA’yı değil…

Benim eleştirim bu başarısızlığa dairdir…

GEKA ile bir sorunumuz yok. Ben de GEKA çalışanlarına başarılar dilerim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.