GEKA ne kadar demokratik?

Bu haber 11 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.242 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Demokrasinin yolunun “yerelleşmeden”, yani “yerinden yönetimden” geçtiği söylenir.
Doğrudur. Yeni yeni “yerelleşiyoruz”…
Bu durumda “Yeni demokratikleşiyoruz”; yani demokrasi ile tanışıyoruz, denilebilir mi?
Denilir de denilmez de… Duruma bağlı.
Ancak Türkiye’nin halen gerçek anlamda demokrasi ile tanışmadığını, demokratikleşmeyi yaşamadığını söyleyebiliriz.
 
xx           xx           xx
Türkiye’nin 26 noktasında kurulan ve Muğla’nın bu 26 noktadan birinde Denizli ve Aydın illeri ile birlikte Güney Ege Kalkınma Ajansı adı altında örgütlendiği bu yeni yapılanma için “yerelleşme ve dolayısıyla demokratikleşme yolunda” atılan önemli adımlardan biri demek mümkün.
Ama…
Yapının kendisi ne kadar demokratik?
Bu sorunun yanıtı da çok önemli.
 
xx           xx           xx
Merkezi Denizli olarak belirlenen Kalkınma Ajansı’nın adı bildiğiniz gibi Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) oldu. Başına da Denizli Belediye Başkanı AKP’li Nihat Zeybekçi seçildi. GEKA Kalkınma Kurulu Başkan Vekilliğine de Aydın’ın CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu getirildi.
Zeybekçi’nin basında yer alan açıklamasından ise, kendisinin bir yıl görev yapıp, istifa ederek yerini Aydın Belediye Başkanı Çerçioğlu’na bırakacağını ve bunun dönüşümlü olarak devam edeceğini öğrendik.
Bunun üzerine bu köşede kaleme aldığım yazımda şöyle demiştim:
“Zeybekci yapılan centilmenlik anlaşması nedeniyle bir yılın sonunda istifa edeceğini ve yerini Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na bırakacağını ve kurul başkanlıklarının bu şekilde dönüşümlü olarak sürdürüleceğini söylüyor. Güzel… Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bir yıl sonra Kurul Başkanı olunken, Başkan Vekili Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün mü, denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci mi olacak? Haberlere bakılırsa, sanki bu işi Denizli-Aydın birlikte götürecek gibi görünüyor!”
Yanlış düşünmüşüm…
 
xx           xx           xx
Yanlış düşünüp, yanlış yorumlarda bulunmamız mümkün. Çünkü Basında yer alan haberlerle idare ediyoruz.
Gazetecilik mesleği son yıllarda neredeyse “ajans muhabirliği” eline maldı. Onlar ne verirse, hangi gözle görüp kaleme alırsa, öyle kabul ediyoruz.
Arada kendimizi de eleştirmeliyiz. Çok tembelleştik. Şu küçücük Muğla’da herhangi bir haber ajansına abone olmayan gazete kalmadı gibi…
GEKA oluşumuna ve toplantılarına katılanlardan biri de çıkıp, konuyla ilgili biz gazetecileri ve dolayısıyla kamuoyunu aydınlatmadı. Ajansların eksik gedik haberlerinden beslendik.
 
xx           xx           xx
Yazım üzerine konu ile ilgili aydınlatıcı bilgiler Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’den geldi.
Ben sanıyordum ki, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, GEKA’nın başkanı. Oysa GEKA’da yönetimin başı Denizli Valisi Yavuz Erkmen, ilk toplantısını önümüzdeki Aralık ayında yapacak olan 100 kişilik Kalkınma Kurulu’nun başı ise Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi imiş.
Kurul Başkanları iki yıllığına göreve geliyorlarmış. Muğla İl Genel meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün önerisi sonunda görev süresini bir yıla indirmişler. Yasal olarak bu mümkün olmadığı için bir “centilmenlik” anlaşması yapılmış. Buna göre, bu sene Başkan olan Zeybekçi bir yılın sonunda istifa edecek ve yerine şimdi Başkanvekili olan Aydın Belediye Başkanı Çerçioğlu gelecek. Çerçioğlu’nun Başkanvekilliğini ise Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün yapacak. İki yıl sonra da başkanlığa, Muğla Belediye Başkanı Gürün gelirken, vekilliğine Denizli Belediye Başkanı Zeybekçi getirilmiş olacak…
İşte, yerelleşme ve demokrasi bu…
Ama…
 
xx           xx           xx
Merak edip 100 kişilik kurulu sordum, Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’ye… Aldığım yanıt beni şaşırttı, hüsrana uğrattı… 100 kişilik Kalkınma Kurulu’nda Muğla, 32 üye ile temsil ediliyor. Bunlar bürokratlardan ve sivil toplam örgütü temsilcilerinden oluşuyor. Üstelik kurulda, siviller ağırlıklı…
Sivillerin ağırlıkta olması kulağa hoş geliyor, ama bu siviller nasıl belirlendi?
Örneğin bu kurulda GETOB’un olması gerek ama, FETOB seçilmiş. Muğla Arıcılar Birliği’nin bu kurulda yer alması gerekiyor ama, Mermerciler Derneği yer almış…
Böyle değil tabi. Mesela dedik… Kurul üyelerini, kim neye göre, nasıl belirledi, doğrusu çok merak ediyorum…
Birileri “Ben yaptım, oldu” demeye devam ediyorsa, orada yerelleşme ve demokrasiyi sağlayamazsınız!
 
xx           xx           xx
Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün önerisi sonucu Kurul Yönetimi’nde sağlanan “centilmenliğin” kurul üyelerinin belirlenmesinde de yarar var. Kurulun yönetici ve üyeleri yasa veya yönetmeliğe göre 3 yıl görev yapıyor. Centilmence istifa yoluyla görev süresi yönetimde bir yıla indirilmiş. Bu kurulda da yapılabilir.
GEKA’nın ilk toplantılarında Denizli tekstili ile öne çıkarken, Aydın tarımı, Muğla turizmi ile öne çıkarılmış olsa da, her il kendi içinde “kalkınma stratejisini” belirleyecektir. Belirlenecek stratejiye göre, Muğla’nın turizm ile birlikte arıcılığı, mermerciliği ve su ürünlerini öne çıkardığını varsayalım. O zaman Muğla’nın Kalkınma Kurulu’na temsilci olarak Mermerciler Derneği’ni, Balıkçılar Derneği’ni, Arıcılar Birliği’ni ve GETOB, FETOB, BODER örgütlerini göndermesi gerekir.
Eğer turizm alanında üç temsilci fazla ise GETOB, FETOB, BODER  kurulda yer alacak temsilcilerini kendileri belirlerler…
Ayın 15’nde GEKA Kalkınma Kurulu Yönetimi’nin toplantısı var. O toplantıda bu sorunu ele almakta yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.