GEKA kurul toplantısı Muğla’da gerçekleştirildi

Bu haber 02 Ekim 2015 - 22:53 'de eklendi ve 489 kez görüntülendi.

GEKA 13. KALKINMA KURULU TOPLANTISI MUĞLA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI'NIN 13.  OLAĞAN KALKINMA KURULU TOPLANTISI, MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 13. Olağan kalkınma kurulu toplantısı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
Kadir Tamer
Bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve Ajansı yönlendirmek üzere faaliyet gösteren GEKA Kalkınma Kurulu, 34’ü Aydın’ı, 34’ü Denizli’yi ve 32’si de Muğla’yı temsil eden 100 kişiden oluşmakta.
Toplantıya GEKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Valisi Amir Çiçek, GEKA Kalkınma Kurulu Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Kalkınma Kurulu Üyeleri ile GEKA uzmanları katıldı. GEKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mansur Harmandar, Kalkınma Kurulu’nun bölgedeki işlevine ve önemine değinerek, Ajansı gerçekleştirdiği çalışmalarda doğru yönlendirebilmek için kurulun daha sık aralıklarla bir araya gelerek görüş ve önerilerini Ajansa sunması gerektiğini belirtti. Böylece Kurulun bölge kalkınmasının şekillenmesinde daha etkin olacağının altını çizen Harmandar, bu nedenle GEKA Kalkınma Kurulu Başkanı olarak kurulu rutin toplantıların dışında da toplamayı planladığını ifade etti.
Muğla Valisi ve GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Amir Çiçek ise yaptığı konuşmada, Kalkınma Kurulu üyelerinin görüşlerini Ajansa sunmalarının faydalı olduğunu belirterek buradan çıkan sonuçların Ajans tarafından takip edileceğini söyledi. Yerelde nitelikli insan potansiyeli ve sermayeyi kullanarak bölge kalkınmasına ivme kazandıracak projeler üretilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Çiçek, bu nedenle ortak akıl ile kollektif çalışmayı bir araya getiren GEKA Kalkınma Kurulu’nun önemine değindi.
GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Ajansın 2015 yılı içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetlere yönelik toplantıda yaptığı sunumda, GEKA’nın planlama, proje destekleri, proje izleme, tanıtım faaliyetleri ve kurumsal çalışmalarını kurul üyelerine özet halinde anlattı. Daha sonra GEKA’nın Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile işbirliği içerisinde yürüttüğü “Güney Ege Bölgesi Yenilik ve Girişimcilik Stratejisi” çalışmasında gelinen son nokta hakkında TTGV yetkilileri tarafından kurul üyelerine bilgi verildi.
Toplantının öğleden sonraki bölümünde kurul üyeleri kendi uzmanlık alanları ve tercihleri doğrultusunda, “Yenilik ve Girişimcilik” ile “Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması” başlıkları adı altında 2 gruba ayrılarak Ajans faaliyetleri ve destek programlarının geliştirilmesine yönelik grup çalışması yaptılar. Belirlenen başlıklar altında bölgemizde ne tür projelerin desteklenebileceği, bu yönde nasıl adımların atılması gerektiği ve kurulacak işbirlikleri gibi hususlarda tartışılarak öneriler geliştirildi.
Yenilik ve Girişimcilik grubunda, bölgede öncelikli olarak mentörlük eksikliğine vurgu yapılarak bu alanın bölgedeki STK’lar tarafından doldurulması gerektiği belirtildi. Girişimcilik başlığı altında sosyal girişimcilik, kadın girişimciliği, başlangıç aşamasındaki girişimcilik ve alternatif turizm konularında genel olarak girişimciliğin desteklenmesi ve Ajansın bu konuda öncü olması gerektiği belirtildi. Bölgede mermercilik, yat imalatçılığı, süt ve süt ürünleri gibi önde gelen sektörlerde yenilikçiliğin geliştirilmesi konuları da ele alındı.
Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılmasına yönelik ise Bölgede, yöresel ürünlerin desteklenmesi ve tanıtılması, ev pansiyonculuğunun bisiklet ve yürüyüş rotaları ile birleştirilerek altyapı çalışmalarına ağırlık verilmesi, yaş meyve sebze, arıcılık ile tarım ilaçları vb. konularda projelerin desteklenmesi ve tarımsal atıkların değerlendirilmesi konuları ön plana çıktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.