GEKA Dağı bereket doğurabilir…

Bu haber 29 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 721 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bakmayın siz benim dünkü yazıma. Bizim işimiz “Şeytanın gör dediğini göstermek”, ama, bu oluşumun “bereketli” olmasını dilemeden de edemiyorum.
Elbette “bereketli” olacaktır. Önemli olan, ‘ortakların’ iyi niyetli olmaları, “politik beklentileri, kaygıları, bireysel egoları” bir yana bırakıp, kucaklaşıp, bütünleşmek…
Ama; belden aşağı vurmadan, arkadan dolaşıp 3 puan almaya çalışmadan ‘yarışmayı’ da elden bırakmamalı.
Bir de Aydın, Muğla ve Denizli’yi bir araya getiren “Kalkınma Ajansı”nın ‘avantajını’ gözden uzak tutmamalıyız…
Ne demişler?
Muğla’dan Denizli’ye kadar “efe”; Denizli’den Afyon’a kadar “efevari”, Afyon’dan sonra goyve gari…
Aynı şiveyi konuşuyoruz. “Zeybek” oynuyoruz.
Ama GEKA’da “Zeybek” oynamamalıyız!
xx xx xx
Aydın’daki toplantıdan Muğla’ya Ticaret Borsası Başkanı Hayati Nizamoğlu ile döndük.
Yolda, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili telefonla Nizamoğlu’nu aradı. Kulak misafiri oldum…
Nizamoğlu, “GEKA’nın logosuna sizin horozun kuyruğunu kondurmuşsunuz.” derken, Tefenlili, “Logonun kuyruğu bizim horozun kuyruğu ama, başı da Muğla balığı başı…” diye karşılık verdi.
Güldük…
xx xx xx
Denizli horozunun üç tüylü kuyruğundan oluşan logonun önündeki GEKA sözcüğü balığa benzemiyordu ama, GEKA Yönetim Kurulu toplantısının ardından yapılan GEKA Kalkınma Kurulu (Meclisi) toplantısında, Kalkınma Kurulu Başkanı Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, logonun tanıtımını yaparken Kalkınma Kurulu üyelerine şöyle diyordu:
“Logo yeşil, mavi, turuncu renklerden oluşuyor. Yönetimde bu logoyu kabul ettik. Logoya alışmaya başladık. Size sormadık, ama bu logonun değişmeyeceğini de bilin…”
Hani Kalkınma Kurulu önemliydi?!!
Kurula sorulmadan bir logo kabul ediliyor ve değiştirilemeyeceği söyleniyor… Oldu mu şimdi?
Olmadı…
xx xx xx
Bizim işimiz, şeytanın gör dediğini görmek, göstermek ya… Merak ediyorum;
O üç horoz kuyruğundan uzunu mu, kısası mı, hangisi Muğla?
Horoz kuyruğu tüylerinin “eşit” olmasını bekleyemezsiniz; kuyruk tüylerinin kısalı uzunlu olması “adil” olur mu?!!
Aydın’da yapılan Yönetim Kurulu toplantısında GEKA Başkanı Denizli Valisi Yavuz Erkmen, “Hiçbir il birbirinden üstün değil.” derken, aynı gün öğleden sonra yapılan GEKA Kalkınma Kurulu Toplantısında da Kurul Başkanı Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, “Eşit değil, adil olacağız” deyince kafam karıştı…
xx xx xx
Yönetim Kurulu toplantısında, 2011 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olacak olan Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Muğla’nın “turizm”, Aydın’ın “tarım” ve Denizli’nin de “tekstil” ile önü çıktığını söylüyordu.
Doğru….
Toplantıda, Muğla’dan gelmiş tek gazeteci olarak söz alıp, “Turizm, tarım ve tekstil ayrı ayrı sektörler olmakla birlikte, üç sektörü bir araya getiren ‘entegre projeler’ üretilemez mi?” diye sormaya kalktım, GEKA Başkanı Erkmen’den tatmin edici yanıt alamadım.
Allah şifa versin, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle çalışma ve sosyal yaşamdan uzaklaşan Denizli’nin eski milletvekillerinden Aycan Çakıroğlu’nun gündeme getirdiği Türkiye’nin ilk özel demiryolu olan Denizli-Aydın-Güllük Demiryolu Projesi, bir entegre proje…
Sevgili Çakıroğlu rahatsızlanınca unuttuk! Üstelik kendisinde başka entegre projelerde vardı…
Sonra bölgemizin önemli sorunlarından biri olan Menderes Çayı ile Bafa Gölü’nde de bir entegre proje üretilebilir… Sırası geldikçe çoğaltılır…
Benim kastettiğim buydu…
xx xx xx
Kurul Başkanı Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, “Eşit değil, adil olacağız” diyor. Bakın bu noktada aklıma ne geliyor;
Kurul Başkanı Zeybekçi’ye göre, 2010 yılında 50-100 trilyonluk yatırımları tetikleyebilecek 20 trilyonluk GEKA Bütçesi olacak… GEKA Kalkınma Kurulu Başkanı Zeybekçi veya GEKA Başkanı Erkmen, kalkar, “Bu bütçenin bu sene yüzde 60’ını tekstil ile ilgili, yüzde 20’sini tarım ve yüzde 20’sini de turizm ile ilgili projelere harcanacağını” söylerse ne olacak?..
Çünkü ‘eşit’ değil, ‘adil’ olunacak!
Böyle bir karar da gayet adil olacaktır. Çünkü ‘tekstil’ ile ilgili projeniz varsa, Muğla’dan da, Aydın’dan da gelir bütçenin yüzde 60’ından yararlanırsınız. Turizmle ilgili projeniz varsa, Denizli’den de, Aydın’dan da gelir bütçenin yüzde 20’sinden yararlanırsınız.
Gayet adil!…
xx xx xx
Doğrusu, GEKA Logosunun yeniden, hem de Kurul Başkanı Zeybekçi’nin, “Bu kurul güçlü olursa, ajans güçlü olur” dediği Kalkınma Kurulu’nda tartışılıp, ortaya eşit veya adil, genel kabul gören, eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyen bir figürle yaratılmasında yarar var.
Elbette bir de şu “eşitlik”, “adillik” sözlerine açıklık getirilmeli…
Yoksa düğün, dernek kurulmadan herkes zeybek oynamaya başlar!
Yarın devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.