GEKA 78. kez toplandı

Bu haber 21 Ocak 2016 - 23:44 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

GEKA 78. KEZ TOPLANDI GEKA YÖNETİM KURULU AYDIN'DA TOPLANDIGüney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 78. Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe başkanlığında Aydın’da gerçekleştirildi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yapılması planlanan fakat olumsuz hava koşulları nedeniyle Aydın Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Muğla Valisi Amir Çiçek, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata katıldı.
Ajansın son bir ayda yapmış olduğu faaliyetlerin gözden geçirildiği ve gerçekleştirilecek proje ve faaliyetlerin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasını GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe yaptı. Kocatepe, “Ajansımızın danışma organı olan ve dönem başkanlığını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muhsin Harmandar’ın yaptığı Kalkınma Kurulu, 14. toplantısını 2015 Aralık ayı içinde Adnan Menderes Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Aydın, Denizli ve Muğla’dan katılım sağlayan kalkınma kurulu üyelerimizin Ajansın çalışmalarına yön verecek öneri ve görüşleri bu toplantıda tespit edildi. Özellikle, Ajansımızın destek ve faaliyetlerinde tanıtım ve görünürlüğün artırılması, alternatif turizm, yenilenebilir enerji ve dezavantajlı grupların daha çok desteklenmesi hususlarında yoğunlaşan önerileri bu toplantımızda değerlendirilerek faaliyetlerimizdeki uygulama yöntemleri karara bağlanacaktır” diye konuştu.
Diğer ülkelerdeki bölgesel kalkınma ajansı uygulamalarının incelenerek iyi uygulamalarının gözden geçirileceğini kaydeden Vali Kocatepe, “Bu kapsamda özellikle İtalya’daki bölgesel kalkınma ajanslarının çalışmaları bu toplantımızda tartışılacak. Bu yıl ilan etmeyi planladığımız Doğrudan Faaliyet Desteği Programı ve Teknik Destek Programının görüşülmesi diğer gündem maddelerimiz olacak. Doğrudan Faaliyet Desteği Programında Güney Ege Bölgesi’nin rekabetçilik düzeyini artıracak, bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak, sürdürülebilir çevre ve altyapının geliştirilmesini sağlayacak kritik öneme haiz araştırma, geliştirme, planlama, fizibilite ve benzeri diğer desteklenmesi gereken faaliyet konuları belirlenecektir. Teknik Destek Programında ise, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmalarına destek verilecek ve her iki programın 2016 yılı kapsam, öncelik, bütçe, destek miktarı ve başvuru koşulları Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilerek karara bağlanacak ve önümüzdeki günlerde Ajansımızca kamuoyuna ilan edilecektir” şeklinde konuştu.
Yatırımcılar için yer tesisleri konuşulacak
Yatırımcılar için yer tespitinin daha hızlı ve sistematik olarak yapılması konusundaki konularını da masaya yatıracaklarını dile getiren Kocatepe, sözlerini şöyle tamamladı: “Ajansımızın Aydın, Denizli ve Muğla’da yatırımcılara tesis için uygun arazilere ilişkin hızlı ve etkin bilgi sunabilmesi amacıyla başlattığı yatırım arazisi tespiti bilgi sistemi hakkındaki çalışma sonuçları toplantımızda değerlendirecektir. Yönetim Kurulumuzun geçen toplantısında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile işbirliği kararı uyarınca imzalanan protokol ve bundan sonra da ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla yapılması gereken işbirliği protokolleri konuları Yönetim Kurulumuzca incelenerek karara bağlanacak. Bölgemizdeki yatırımcılara bu konuda verilecek destek yöntemleri ile bölgemizdeki kurum ve kuruluşların bölgemiz kalkınmasına yönelik düzenlemeyi planladıkları faaliyetlerin Ajans işbirliğinde gerçekleştirilmesine ilişkin talepleri de incelenerek karara bağlanacaktır. Son olarak, Ajans personelinin mesleki ve kişisel bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla 2016 yılı Meslek İçi Eğitim Konuları ve Takvimi gözden geçirerek kararlaştırılacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.