Geçmişlerine bakınız

Bu haber 24 Kasım 2017 - 0:13 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

 

Ülkemizin büyük sorunlarından bir tanesi de hayvan hakları. Her gün onlarca hatta yüzlerce hayvan zehirleniyor, öldürülüyor ve vahşice katlediliyor. Hayvan severler olaya tepkisiz kalmasa da sonuçlar maalesef yetersiz. Yakında ünlü sunucu Tanem Sivar’ın köpekleri zehirlenerek öldürüldü. Hem de komşusu tarafından.

Tüm hayvan severler ayakta. Aslında yüreğinde sevgi kıpırtısı olan her insanın bu konuya duyarlı olması lazım.

Köpeği katleden insanı da katleder.

FBI için seri katil dosyası hazırlayan Robert K. Ressler “katiller çoğunlukla çocukken hayvanlara işkence edip onları öldürerek başlarlar öldürmeye” diyor.

Yapılan çalışmalar, sosyologları, hukukçuları ve mahkemeleri hayvanlara yönelik şiddete dikkat çekmemiz  gerektiği ve insan kurbanları da içeren şiddet içerikli bir patolojinin ilk işareti bu olabilir deniliyor.

Katillerin geçmişlerine bakmak lazım.

Kısaca hayvanı katleden insanı da katleder. Hayvandan sonra sıra insana gelir.

İtalyan suç tarihinin en ünlülerinden Vincente Verzini 12 kadını öldürdüğü, kariyerinin ilk becerilerini kedileri boğarak elde etmişti.

15 yaşındaki Kobe Canavarı Sakakibana, 11 yaşında ki Jun Hase’nin başını gövdesinden ayırmadan önce kedi başı kesmiş güvercinleri boğmuştur.

19 yaşına varmadan 5 çocuğu öldüren Chrıstine Falling’in kariyeri kedi cinayetleri ile doludur..

1983’te dünyaya gelen Peter Kürten ya da herkesce bilinen adıyla ‘Düsseldorf Vampiri’her yaştan ve her cinsten 50 kişiyi içeren cinayet listesine başlamadan önce köpeklere, koyunlara işkence eden, onların ırzına geçen ve onları öldüren biri olarak tanınırdı.

Dedesini, nenesini, annesini ve karısını öldüren Edward Kemperer çocukluğunda kedileri ufak parçalara ayırırdı..

Boston canavarı Albert de Salvo seri cinayetler, taciz, sübyan, dolandırıcılık gibi bir çok suç işlemiş ve küçükken de aşırı derecede hayvanlara şiddet uygulamıştır. Hatta kedi ve köpekleri aynı kafese koyup aç bırakarak onların bir birlerini parçalamasını seyretmiştir.

Theodore Robert Bundy dedesinin havyanlara kötü davranışlarını seyrederek büyüdü. Daha sonra 32 kadını öldürdü.

Filmlere, romanlara ilham kaynağı olan Jeffrey Dahmer kedileri bağırta bağırta parçalayarak iç organlarını incelerdi. Aynısını insanlara yaptı. 17 erkek çocuğunu param parça etti.

7 yaşındaki bir erkek çocuğa tecavüz eden, onu bıçaklayıp parçalara ayıran Earl Kenneth Shriner kendi çevresinde köpeklerin rektumuna fişek koyup patlatması ve kedileri asmasıyla tanınıyordu.

Hayvanlara yönelik şiddet eylemleri yapan insanların işi burada bırakmayıp yaşamlarının ilerleyen günlerin de insanlardan da kurbanlar seçerek devam ettiklerini ortaya koymuştur.

Hayvanlara şiddet uygulayan anne-babaların davranışlarını seyreden çocukların ileride toplumda serseri mayın olacakları öğrendikleri şiddet kalıplarını uygulayacakları örneklerden anlaşılmaktadır.

Kadınlara uygulanan şiddet olduğu kadar hayvanlara uygulanan şiddettin önü kesilmelidir.

Ülkemiz de maalesef bir hayvana zarar vermek hala bir suç değil.

Biz toplum olarak hayvanlara şiddet uygulanmasını ve bu acı görüntülerin ve anların, hafızamızda şiddet yaratmasını istemiyoruz.

Yasal düzenlemeler yapılmalı. Hayvana şiddet bir suç olmalı. Yasa düzenleyici görevini yapmalıdır. Toplumsal hafıza daha fazla kirletilmeden gereğini yapmalıdır.

Çocuklar hayvanlara uygulanan şiddetten uzak büyümelidir. Hayvana şiddeti öğrenen çocuk yarın insanları katleder.

Sağlıklı bir toplum olacaksak şiddetin her türlüsünden toplumu arındırmalıyız.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.