Gecikmiş Protokol, Gecikmiş Haber

Bu haber 19 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.195 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da Asansörlerin Kontrol ve Bakım Protokolü imzalanmış.

Bir gün gecikmeli haberimiz oldu.

Bunda Menteşe Belediyesi’nin kusuru yok. Kusur biz de zaman zaman e postalarımızı kontrol etmeyi unutuyoruz.

Bu arada ben de bu gelişmeden habersiz dünkü “Asansörünüze Güveniyor Musunuz?” başlıklı yazımı sizlerle paylaşmış oldum.

xx        xx        xx

Dünkü yazımı şöyle noktalamıştım:

Demek ki bu konuda şikayet edilecek yerler Belediye ile Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü…

Şimdi ben buradan başta bizim apartman olmak üzere bütün apartman ve iş merkezlerinin asansörlerini Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, Menteşe Belediyesi’ne ve Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü’ne açık şikâyette bulunuyorum.

Gereğini rica ediyorum.

Ve uyarıyorum:

Şu andan itibaren bir asansör kazası yaşanırsa sorumlu sizlersiniz!

İşte ben bu satırları kaleme alırken, meğer sorumluluk çoktan yüklenilmiş.

xx        xx        xx

Muğla’da asansörlerin kontrolü ve bakımı protokolü Menteşe Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği arasında imzalanmış.

Bu konuda çalışmaların iki ay önce başladığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden basına yazılı olarak dağıtılan açıklamada “Bu protokole göre; Menteşe Belediyesi olarak ilçemiz sınırlarındaki tüm asansörlerin kontrol ve bakımlarını Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği yapacak. Menteşe Belediyesi olarak bizde devamlı olarak kontrol edeceğiz” demiş.

Bu konuda iki ay önce çalışmanın başlatılmış olması önemli.

Demek ki Menteşe Belediyesi’nin İstanbul Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan rezidans inşaatında asansörün bilmem kaçıncı katından zemine çakılması sonucu 10 işçi yaşamını yitirmiş olması ile ilgisi yok.

Eğer bu protokol çalışması asansör kazasından sonra başlatılmış olsaydı, haberlere “Menteşe Belediyesi İstanbul’daki asansör kazasından ders aldı” başlığı atılır ve bu yönde yorumda bulunurduk…

Bu durumda senelerdir kimselerin aklına gelmeyen bu uygulamayı gerçekleştirdiği için Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü kutluyorum.

xx        xx        xx

Ama Menteşe Belediyesi’ni eleştirmeden de geçemeyeceğim.

Son zamanlarda Muğla’da garip bir gelişme yaşanıyor.

Her şey olup bitiyor, sonra basına yazılı bir açıklama ile bildiriliyor. Oysa her gazetenin, gazetecinin olaylara yaklaşımı, bakış açısı başka… Sonuçta fotokopi değil, ‘gazete’ çıkarmaya çalışıyoruz!

Bu garip uygulama Vali M. Hakan Güvençer ile başladı.

Valilikte ve valilik ile ilgili her ne olursa Valiliğin Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlileri fotoğrafları çekip, altına haberciliğin temel şablonu ‘5n 1k’ ile yakından uzaktan ilgisi olmayan ‘haber’ niyetine kaleme alınmış ‘açıklamayı’ kondurup gazetelere servis ediyorlar.

Bu durum bazı meslektaşlarımızın tembelliğine merhem oluyor olabilir, ama meslekte kanayan yaralar açılmaya başladı…

Valiliğin peşine Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Menteşe Belediyesi de takıldı. Korkarım yakında meclis toplantıları da basına kapatılıp, iki kare fotoğrafla haberi servis edilir olur…

Şimdi bu gelişmenin “Haber alma ve haber verme özgürlüğünün” neresinde olduğunu kim nasıl açıklayabilir?

xx        xx        xx

Önceki gün yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, Muğla’da asansörlerin kontrolü ve bakımı protokolüyle ilgili çalışmalara iki ay önce başlanmış. İki ay önce çalışma başladığında belediye bundan bizleri haberdar etseydi, en azından ben dün “Asansörünüze Güveniyor Musunuz?” sorusun soracağıma Muğla’nın, Menteşe’nin bir başka sorununu ele alırdım.

5n 1k’ şablonuna oturtulmadığı için Menteşe Belediyesi Basın Halkla İlişkiler biriminden yapılan aslında ‘bilgi notu’ mu demeli bilmiyorum, ‘haber’ açıklamada protokolün ne zaman imzalandığı belirtilmemiş.

Bu saatten sonra çokta önemli değil. Ama o gün Muğla basını protokol törenine davet edilmiş olsaydı, meslektaşlarımızın soruları olabilirdi. Bilemiyorum, Muğla Valiliği, Muğla Büyük Şehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi sorulardan sıkıntı mı duyuyor!

xx        xx        xx

Protokolle; Menteşe Belediyesi sınırları içindeki tüm asansörlerin can ve mal güvenliği yönünden uygunluğunun standartlar kapsamında yıl içerisinde bir kez muayene edilmesi ve raporlanması; can ve mal güvenliğine ve asansörlerin işletilmesine ilişkin eksiklerin giderilmesi ve asansörlerin güvenli olarak kullanılması ve işletilmesi amaçlanıyor.

İlk 3 ay içerisinde yapılacak çalışmalarda öncelikle ilçedeki asansörlerin envanteri çıkartacak. Daha sonra apartman yöneticileri bakım ve kontroller hakkında bilgilendirilecek.

Yine bu süreçte mevcut asansörlerin bakım ve kontrolü yapılarak, kontrollerde tutulan rapor doğrultusunda kullanıma uygun asansörler yeşil; kullanılan fakat bakım ve onarıma ihtiyacı olan asansörler sarı etiket verilecek. Kullanımı tehlikeli olan ve acil bakım ve kontrolden geçmesi gereken asansörler ise kırmızı etiket ile işaretlenerek mühürlenecek.

Eğer protokol imzalanırken orada olsaydık sorardık:

Kırmızı etiket asansörden sökülürse; sarı etiketin gereği yerine getirilmezse ne olacak? Bu olumsuzluktan doğabilecek soruların sorumlusu kim olacak?

İmzalanan protokol ile kontrol ve bakımı Makine Mühendisleri üstlenirken, bu işin bir yaptırımı olmayacak mı?

Benim asıl merak ettiğim, Menteşe Belediyesi Muğla’da kaç asansör bulunduğunu; kaç asansörlü apartmanda asansör boşluğu varda, asansör yok bilmiyor mu?

Bence Muğla’da asansör bakımı yapanlara sorulursa, o envanter üç aydan önce çıkartabilir! Üstelik o asansör bakımı yapanların ehliyeti var mı ona da bakmalı…

xx        xx        xx

Protokole göre, yeni binaların asansörlerinde ise, yüklenici firma yapmış olduğu asansörü önce Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği’ne kontrol ettirecek. Burada yapılan kontrol sonrası tutulan rapor Menteşe Belediyesi’ne gönderilecek. Menteşe Belediyesi de kontrollerini yaptıktan sonra eğer asansör kullanıma uygunsa ruhsat verecek.

Eğer protokol imzalanırken orada olsaydık sorardık:

Asansör kullanıma uygun değilse, apartman/bina için oturma, kullanma izni verilecek mi?

Projesinde asansör olan bir yapı bittiğinde asansör boşluğu Belediyeye gelinip oturma veya kullanma izni istendiğinde ne olacak?

Lütfen gümrükten mal kaçırır gibi “haber verme” uygulamanızdan vazgeçin artık. Bir süre sonra yalan yanlış haberlerle karşılaşabiliriz… ‘Haberciliği’ habercilere, gazetecilere bırakın… Gazetecilerin sorusundan korkmayın. Yoksa toplantıda sorulamayan buralarda sorulur…

Neyse… Makine Mühendisleri ile imzalanan protokol Muğla’ya hayırlı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.