Geciken Proje

Bu haber 30 Temmuz 2015 - 19:11 'de eklendi ve 879 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Şu sıra karar altına alınan bir proje var ki, Muğla adına biçilmiş kaftan olduğu kadar geciktiğine şüphe yok.

Aksi iddia edilemez.

Muğla geneli, söz konusu projenin hayata geçirilmesi noktasında her türlü potansiyele fazlasıyla sahipti.

Hem de bir uçtan diğerine.

Fethiye’den Datça ve Bodrum’a uzanan çizgide mevcut potansiyel, değil Türkiye dünyanın pek çok ülkesinde yoktu.

Buna karşın yıllar itibariyle, karşıdan seyrettiğimiz gibi sadece lafını ettik.

Oysa, mevcut potansiyellerin değerlendirilmesi adına çoktan harekete geçilmeliydi.

Zira yaşadığımız kent bu bağlamda biçilmiş kaftandı.

Ne yapıp edip, mevcut kaynaklar en kısa süre içerisinde en rantabl şekilde kullanıma açılmalıydı.

Ama yapamadık.

İster olayın özüne vakıf olamadığımıza bağlansın.

İsterse kayıtsızlık olsun.

Bu denli kaynaklar, yıllardır atıl halde kaldı.

Bizde sadece lafını etmekle yetindik.

***

Şimdi ise geçte olsa söz konusu Teknopark projesinin hayata geçirilecek olması, hem mevcut kaynakların değerlendirilmesi, hem de ekonomik bazda karşılığını alma bağlamında önemliydi.

Yanı sıra tahminlerin üzerinde girdi sağlayacağı düşünülürse.

İlişkin olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında bir protokol imzalanıyor.

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar diyor ki;

“Şehrimizde üniversite-sanayi İşbirliğinin yasal zemininin güçlendirilmesi ve girişimciliğin canlandırılması amacı ile bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Muğla-Teknopark) kurulabilmesi için bir rapor düzenlendi.

Hazırlanan yapılabilirlik raporu 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca uygun görülmüştür.

Başta Valimiz Sayın Amir Çiçek olmak üzere tüm emeği geçen paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım.

Mülkiyeti üniversitemize ait olan Muğla İli, Menteşe İlçesi, Karabağlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan taşınmaz, bölge alanı olarak değerlendirilecek ve Muğla- Teknopark’ın biran önce hizmete geçirilmesi için çalışmalar başlatılacaktır.

Hayata geçirilecek olan Teknopark bünyesinde Ar-Ge faaliyeti gösterecek tüm girişimciler için önemli vergi kolaylıkları sağlanmaktadır. Başlıca yetkinlik alanları Yenilenebilir Enerji, Sağlık-Turizm ve Gıda-Tarım ve Hayvancılık olacak şekilde yapılandırılacak olan Teknoparkımız Muğla’mıza hayırlı olsun” dedi.

Rektör Harmandar, ilişkin olarak bazı ayrıntıların altını çiziyor ki, her yönüyle ne denli önemli olduğuna kuşku yok.

Özellikle, turizm bölgesi olan Muğla’da sağlık turizmi faaliyetleriyle ilgili olarak, Teknopark Projesi kapsamında büyük önem arz eden “sağlık turizmi” konusuna yer verdik açıklaması, her şeyi anlatıyor.

Harmandar devamla, ilimize gelen 3 milyon turistin tedavi hizmetlerinin getirisi de büyük olacaktır. Yeni yapılacak olan hastane de buna en büyük kaynaktır. Ayrıca Bodrum, Milas ve Fethiye, sağlık turizmi geliştirme bölgesi ilan edildi.

Yıllar var ki aynı konuyu şahsen defalarca gündeme getirdim. Özellikle Hamle TV’de ilgili ve yetkililerle gerçekleştirdiğim nice söyleşilerde, Muğla’nın sağlık turizmi bakımından biçilmiş kaftan olduğu noktasında birleşilmişti.

Buna göre, birçok sağlık tesisine ilaveten Yerkesik/Kıran köyü çevresinde bir senatoryumun konuşlanması biçilmiş kaftan olurdu.

Projenin ikinci ayağının “Yenilenebilir Enerji” olduğunu ve Muğla’nın Türkiye’nin en yüksek potansiyele sahip bölge olduğunu da ifade eden Harmandar;

“Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi açısından çok zenginiz. 1470 kilometrelik kıyıya sahibiz. Yani rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için çok elverişli. Hatta şu an üniversitemizin elektriğinin yüzde 4’ünü güneş enerjisinden sağlıyoruz. Bu konuda girişimlerde bulunmuş olan ve bize yol gösterici olan önceki Rektörümüz Şener Oktik’e de çok teşekkür ederim.

Harmandar’ın önceki rektör Prof.Dr. Şener Oktik’e teşekkür etmesi, hiç şüphe yok ki bir duyarlılığın göstergesidir.

Zira Oktik, konuyla ilgili çok çaba göstermişti.

Aynı konuda görüşlerini açıklayan Tekno Park Projesi kurucusu Filiz Öner;

2012 yılında başladığımız bu yolda en zor bürokratik kısımları valimiz ve rektörümüz sayesinde aştık.

Muğla’da pek çok şirketin dahil olacağı bu projede sağlık turizmi, yenilenebilir enerji, gıda, tarım ve hayvancılık konusunda çok önemli atılımlar yapacağız.

Kabul edelim ki bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, Muğla genelinde yer eden çok sayıda ürün, daha bir değerlendirilecektir.

Bu nedenle yıllardır üstesinden gelinemeyen, dolayısıyla geciken projenin hayata geçirilmesinde önayak olan vali Amir Çiçek ve rektör Mansur Harmandar’a her kesimin teşekkür borcu vardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.