Gece Gündüz Özverili Çalışan Bürokrat İlyas Sarıyerli

Bu haber 12 Ocak 2017 - 0:03 'de eklendi ve 1.532 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

 

Sevgili okurlarım, Muğla bürokratlarının başarılı çalışmaları il genelinde çoğu kesim tarafından bilinmekte ve takdire edilmekte. Zaman zaman bürokratlarla ilgili onure edici yazılarım oluyor. Yazmış olduğum bazı tenkitlerimiz de oluyor ama maalesef bunları da yazmak mecburiyetindeyiz. Bugünkü köşemde Muğla Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İhsan Sarıyerli Beyefendi ile ilgili olacak. Sayın Sarıyerli’nin il ve ilçelerdeki başarılı çalışmaları her gün gündemde oluyor. Muğla Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli tecrübeli bir bürokrat olduğundan mı bilinmez İŞKUR’la ilgili başarılı çalışmaları her kesim tarafından zevkle adından bahsedilmekte. Hele 24 saat gece gündüz demeden başarılı çalışmalarını ise unutmamalı.

Sevgili okurlarım, Sayın Sarıyerli’nin bu başarılı çalışmalarını duyunca ve bilince ben de kendisine uğrayıp bir tanışayım dedim. Karşımda yılların tecrübesinden mi bilinmez saygın, güler yüzlü bir Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü gördüm. Yapmış olduğumuz hoşça sohbette Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli neler söylüyor: Muğla benim kendi memleketim gibi. Kurumum adına bir şeyler yapabiliyorsam ne mutlu bana dedi. Ben de Sayın Müdür’e bilgi verdiği için teşekkür ettim. Ayrıca kendisi ile ilgili geçmiş yıllarına ait bilgiler sunmasını istedim. Sayın Sarıyerli’de doyurucu bilgiler verdi sevgili okurlarım.

İlyas SARIYERLİ KİMDİR?

Eğitim Müfettişi-Kamu Yönetimi Uzmanı

Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü

1971 yılında Yozgat Yerköy’de doğdu. Ortaöğrenimini Sungurlu’da tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde (TODAİE) Kamu Yönetimi alanında “Türk Siyasal Kültüründe Etik Sorunlar” isimli tez çalışması ile Yüksek Lisansını tamamladı ve Kamu Yönetimi Uzmanı unvanını aldı. Erdemli Yöneticiler Akademisi Derneği’nin ve Eğitime Bakış Dergisi’nin kuruluşunda bulundu. Aynı dergide bir süre Genel Yayın Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Eğitim Müfettişi oldu. Eğitim Müfettişleri Grup Başkanlığı ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından düzenlenen 18. Milli Eğitim Şurası Şanlıurfa İli Çalışma Komisyonu Başkanlığı yaptı. Şubat 2012’de, Bakanlık Makamının uygun görüşü ile Milli Eğitim Bakanlığından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına geçerek Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü görevine atandı.

Muğla’da ilk kez İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarını ve Muğla Sıtkı Koşman Üniversitesi İİBF ile işbirliği ile Kariyer Günleri etkinliğini düzenledi. Muğla Sıtkı Koşman Üniversitesi ile Uluslararası Burch Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Girişimcilik ve Kariyer Sempozyumunun” düzenleme kurulunda yer aldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde “Kariyer Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi” derslerini verdi.

Yönettiği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) 2012/2013 yılında Hamle Gazetecilik ve medya kuruluşu tarafından düzenlenen “Yılın En’leri” yarışmasında Muğla’da yılın kurumu seçildi. Yine yönettiği İŞKUR İl Müdürlüğü 2013 yılının ilk altı aylık döneminde % 41’lik oransal artışla Türkiye’de istihdam şampiyonu oldu. Yapılan tanıtım ve altyapı çalışmaları ve özellikle 2016 yılında Sayın Valimizin himayelerinde Turizm sektörüne yönelik geliştirdiği istihdam projeleri Bakanlık Makamı tarafından uygun bulanarak mevzuat değişikliğine gidildi. Bunun sonucunda, bir mesleki eğitim programı olan ve aynı zamanda işverene istihdam teşviki uygulaması olan İşbaşı eğitim programı alanında göreve başladığı 2012 yılında sadece 32 olan yararlanıcısı sayısı 2016 yılında yaklaşık 200 kat artarak 6640 olarak gerçekleşmiş ve bu kapsamda toplam 32 milyon TL’nin Muğla’ya transferi sağlanmıştır. Ulusal basında çıkan haberlere göre de bu sonuçla Muğla Türkiye 7. si olmuştur.

Toplum Yararına Program kapsamında son bir yıl itibariyle kamu kurumlarında 4598 kişi istihdam edilmiş olup 35 milyon TL ödeme yapılmıştır.

Girişimcilik Eğitim Programından 1263 kişi faydalanmış 218 bin TL ödeme yapılmıştır. Mesleki Eğitim Kurslarımızdan 1548 kişi faydalanmış 955 bin TL ödeme yapılmıştır.

İşsizlik sigortası kapsamında şimdiye kadar yaptığımız ödeme ise yaklaşık 43 milyon TL’dir. Genel toplam olarak ise 2016 yılında vatandaşlarımıza 111 milyon TL ödeme yapılmıştır.

Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik kendi işini kuran bu kapsamdaki vatandaşlarımıza hibe desteği doğrultusunda Marmaris’te Balıkçılık Yapma projesine 22 bin TL, Bodrum İlçesinde PVC ve Alüminyum Doğrama projesi sahibi vatandaşımıza 36 bin TL hibe yapılmıştır. Diğer yandan engellilerimize ve kadınlarımıza yönelik süs bitkileri sera kurma projesi çalışmaları devam etmektedir.

Bakanlık makamı ve çeşitli makamlarca verilen bir aylıkla ödüllendirme, iki takdir ve üç teşekkür belgesi ile Muğla Valilik Makamı tarafından verilen iki “BAŞARI” belgesi bulunmaktadır.

Ortaüstü düzeyde İngilizce bilmekte ve iyi derecede bilgisayar kullanabilmektedir. Türk Siyasal Kültürüne, her türlü spora ve Türk Halk Müziğine ilgisi bulunmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.