GEÇ TE OLSA…

Bu haber 13 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 785 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Türkiye olarak açmazda kaldığımız alanlardan biri iletişim.
Kabul edilsin edilmesin, bu konuda sıkıntı çekildiğini bilenler biler.
Oysa, bir ülke, dolayısıyla yönetimde görev üstlenen hükümetlerin asli görevleri arasındadır “halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı”nı teslim etmek.
 Anayasa teminatı altındaki bu görevi ne denli yerine getirdiniz, o ölçüde demokratik bir ülke olarak yerinizi alırsınız. #404040″>
Değilse tartışılır olmaktan kurtulmanız mümkün değildir. red”>
Bu nedenle bir kere daha vurgulamak gerekirse, ülkedeki gelişmeleri vatandaşa yansıtmak adına kime ne görev düşüyorsa eksiksiz yerine getirilmelidir.
İşte bu noktadan hareket eden zamanın hükümeti, devletin tekelinde bulunan yayıncılığı yaygınlaştırmak istemişti.
Önce 1992 yılında özel radyoların yayın hakkını tanır.
Her ne kadar, konuya ilişkin 3984 sayılı yasa, hala radyoların kendi frekanslarından yayın yapma hakkını cevaz vermese de, bugün her özel radyo bir şekilde yayın yapmaktadır.
1994 yılında izin verilen özel TV’ler için de durum farklı değildir.
Nasıl ki radyolar adına belirlenmiş frekans tahsisleri yok ise TV’ler de işgal ettikleri bir kanaldan yayın yapmaktadırlar.
***
Şimdi, aradan bunca zaman geçtiği halde hala tartışılan bu konuyu bir kenara bırakıp, devletin özel TV’ler adına bir yaklaşımından söz etmek istiyorum.
Ki bu aynı zamanda, her hangi bir ildeki gelişmelerin, ülke geneline yansıtılmasıdır.
Vatandaş bu vesileyle, bir ilde neler olup bittiğinden anında haberdar olacak demektir.
Gerçi ulusal bazda yayın yapan kuruluşlar, her hangi bir ildeki olağanüstü gelişmeyi ekranlara taşıyor ama, olaylar sadece bunlarla sınırlı değildir.
İşte şu sıra, illerdeki önemli gelişmelerin sıcağı sıcağına yansıtılması adına “TRT 5 Anadolu” kanalı, gerçekten önemli bir hizmeti yerine getirmeye başlamıştır.
Aslında geç kalınmış bir hizmet olsa da, yerinde bir yayıncılık diye baktığımızda
halkımız adına mutlu oluyoruz.
Olayın aslı şu.
TRT Genel Müdürlüğü bir süre önce, illerdeki gelişmelerin yansıtılması diyerek “TRT 5 Anadolu” kanalını yayın hayatına soktu.
 Tabi bunun gerçekleştirilmesi için yerel bazda yayın yapan özel TV’lerin devreye girmesi gerekiyordu.
Dolayısıyla Ankara’da özel TV temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yayınların ne şekilde yapılacağı karar altına alınır.
Bu, haftanın 5 iş günü TRT 5 Anadolu kanalı, her hangi bir ile bağlanarak, o ilde yayın yapan özel TV yetkilisinden gündemde yer eden gelişmelerin yansıtılması şeklindedir.
Aynı kanalın, yayın hayatına başlamasıyla birlikte bağlantı kurduğu illerden biri, kendi kentimiz Muğla oldu.
Hamle TV adına canlı telefonla katıldığım yayında, Muğla gündeminin ilk sırasını işgal eden gelişmeleri aksettirdim.
Tabidir ki Muğla denince aklımıza ilk gelen turizm faaliyetleri.
Turizmin daha sağlıklı yapılabilmesi adına vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın yürürlüğe koyduğu “Alo 179 çağrı ve şikayet hattı”, orman yangınları, kısa bir süre öncesinde Milas Geyik Barajında meydana gelen elim bir helikopter kazası, hayata geçirilmeye çalışılan Yatağan başta olmak üzere civardaki bir çok köyü içine alan “jeopark projesi” ve de Muğla merkez ilçede çalışmaların sürdürüldüğü kanalizasyon.
Aslında, gündemde yer eden gelişmeler çok daha fazla olmasına karşın, zaman kısıtlı olduğu için altını çizdiğim hususlar hakkında açıklamalarda bulunabildim.
Buna karşın her ildeki özel TV kanalı adına en fazla 8 dakikalık süre öngörüldüğü halde, ben 15 dakika gibi bir zamanı kullandım.
Süre anlamında ayrıcalıklı olmamız, Muğla’nın sahip olduğu nice değerlerin ortaya çıkardığı konum idi.
Zaten bu bilinçte olduğu için yönetmen konuşmamı kesmek istemedi.
Neticede “TRT 5 Anadolu”  adı altında yayın hayatına başlanılması, ilgili kurumun bugüne değin yaptığı hizmetlerin belki de en önemlilerinden.
Zira, her kim olursa olsun, ülke genelinde konuşlanan illerimizde neler olup bittiğini anında öğrenme imkanına sahip olacak.
Olayı bu şekilde değerlendirdiğimizde, geç kalınmış bile olsa yeni yayına giren kanal, önemli bir işlevi yerine getiriyor demektir.
Üstelik her ildeki gelişmelerin, zaman içerisinde tekrar tekrar ele alınacağı düşünülürse.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.