“Gazi” Mi, “Kahraman” Mı?

Bu haber 23 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.041 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Sağcısıyla solcusuyla herkesin aklını başına alması; “ötekileştirme” hastalığından kurtulmamız; fikir ayrılıklarımıza rağmen “konu vatansa, parlamenter rejim ve özgürlükler ise gerisi teferruat” diyebilmemiz ve omuz omuza gelebilmemiz, sırt sırta verebilmemiz gerektiğini gösteren FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe kalkışmasını araştıran komisyon Muğla’dan geçti.

TBMM FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ayrılmasının ardından saldırı düzenlenen otelde incelemelerde bulundu.

Arkalarında “Marmaris “Gazi” mi, “Kahraman” mı?” sorusunu bırakarak Ankara’ya döndüler…

xx           xx           xx

TBMM FETÖ‘nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri, Marmaris’te, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da kaldığı Grand Yazıcı Turban Otel’de, darbe girişimi gecesi ilçede yaşananların tanıklarını dinledi.

Vali Çiçek, 15 Temmuz‘da gerçekleşen darbe girişimi öncesi Dalyan‘da bir şehit kızı ile gazi oğlunun düğününde bulunduğunu, olayı duyar duymaz İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya‘ya Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın güvenliğinin sağlanması için talimat verdiğini ve kendisinin de hızlı bir şekilde Marmaris‘e geçtiğini anlatırken “Kendisinin en önemli görevinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesini en güvenli şekilde İstanbul’a uğurlamak olduğunu” ifade etti. Çiçek, “Cumhurbaşkanımız o gece çok dirayetliydi, kendisinin arkasında milletinin olduğunu ve milletine güvendiğini söyledi.” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise eşiyle yemek yerken saat 21.15 gibi İstanbul’da köprünün kapatıldığı haberini öğrenince normal bir tatbikat zannettiklerini, ilerleyen saatlerde Ankara‘daki danışmanları, “Uçaklar uçuyor, anormal bir durum var.” deyince bulundukları yerden kalktıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

Sayın Genel Sekreterimiz Abdulhamit Gül aradı, ‘Neredesin?’ diye sorunca otele geçtiğimi söyledim. O da bir an önce geçmemi istedi. Sonra otele geçtik, bir heyecan var ama kimse ne olduğunun farkında değil. Cumhurbaşkanımız bana ‘Teşkilatı organize edin, milletin alanlarda olmasını istiyorum’ dedi. Biz de vatandaşların meydandan ziyade otelin önüne gelmesini sağladık. Yarım saat içinde arkadaşlarımız gelmeye başladı. Zaten Cumhurbaşkanımız Erdoğan vatandaşı sokaklara davet etmeden önce hem teşkilat mensuplarımız hem de Marmaris halkı meydanlara toplanmaya başlamıştı.

xx           xx           xx

İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan ise komisyon üyelerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin Marmaris‘ten güvenli bir şekilde ayrılması için alınan güvenlik önlemleri ile FETÖ‘nün suikast timinin yakalanması için yürütülen operasyon ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bodrum IMSIK Hava Meydanları Harekat Eğitim Komutanı Yarbay Fethi Şahbaz da 15 Temmuz gecesi Ege Ordu’dan ‘Yarbay Nuri’ olarak kendini tanıtan kişinin kendisini cep telefonundan aradığını, gelecek helikopterlere yakıt ikmali yapmalarını istediğini, ancak yakıt vermemek için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. Komisyon üyeleri, otel sahibi Serkan Yazıcı ve 15 Temmuz gecesi bölgede görev yapan gazetecileri dinleyerek geri döndü.

xx           xx           xx

AK Parti Burdur Milletvekili ve Komisyon Başkanı Reşat Petek, Başkan Vekili Selçuk Özdağ, Sözcü Mihrimah Belma Satır ile komisyon üyeleri Ravza Kavakçı Kan, Hüseyin Kocabıyık, Burhanettin Ünsal ve Mehmet Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a suikast girişiminde bulunulan ve 2 polisin şehit düştüğü saldırının gerçekleştiği otelde incelemelerde bulunurken, Komisyon Başkanı Petek gazetecilere açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklama yaptığı Grand Yazıcı Mares Otel‘deki villada ve ardından 30 metre mesafedeki çıkan çatışmada şehit olan polis memuru Mehmet Şahin‘in kaldığı odada gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı Petek, darbecilerin hukuk ve insan hakkı tanımadıklarını bildiklerini bunu da özellikle Marmaris‘te gördüklerini bildirdi.

Petek, “Hem burada masum bir korumayı şehit etmişler hem de her tarafta kurşun izleri var. Bunu normal bir savaşta düşman askerinin yapmayacağı şekilde yapmışlar. Bu düşmanlığı, bu hainliği kendi insanına, kendi Cumhurbaşkanına, kendi devletine karşı yapan bir örgütü artık lanetlemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.” ifadesini kullandı.

xx           xx           xx

Petek’in konuşmasının ardından Komisyon Sözcücü Mihrimah Belma Satır, Marmaris’in de tarihte ve darbe girişimi gecesinde çok önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çekerek, Marmaris’e de “Gazi” unvanının verilebileceğini, Muğla Milletvekilleri tarafından Meclise teklif getirilmesi halinde kendisinin de bununla ilgili kanun teklifine imza atabileceğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Satır, “Marmaris’in Türkiye tarihinde çok önemli bir yeri bulunmakta. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında güvenlik güçleri ve halk örnek birliktelik göstererek hainleri bertaraf etmiştir. Marmaris’in bu büyük başarısı için ‘Gazi’ unvanı verilebilir. Meclise böyle bir teklif getirilirse bununla ilgili tüm AK Partili vekillerin kanun teklifine imza atacağına inanıyorum” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise, “Gazi’nin başına Kahraman getirilmelidir. TBMM’de kanun teklifi verilirse Kahraman Gazi Marmaris olarak belirtilmelidir. Marmaris, tek Türkiye değil tüm dünyaya örnek bir beraberlik göstermiş, büyük bir kahramanlık sergilemiştir” dedi.

xx           xx           xx

Bir Muğlalı olarak Marmaris’e “gazi” unvanı verilmesi önerisi gururumu okşadı. Marmarislilerin gururu daha çok okşanmıştır.

Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün arkadan gelen sözlerini duymamış olsam “Gazi’nin başına Kahraman getirilmelidir” ifadesi için “Milletvekili Öztürk, İstanbul Milletvekili Satır’ı ciddiye almamış, dalga geçiyor” diyebilirdim!

Kahraman Gazi Marmaris”…

Çok merak ediyorum, yoksa AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Mihrimah Belma Satır mı bizimle dalga geçiyor?

Marmaris 15 Temmuz gecesi yaşananlarla tarihte onurlu yerini almıştır. Elbette her türlü takdire, onurlandırmaya layıktır. İstanbul layık değil mi?

Mihrimah Belma Satır İstanbul için kanun teklifi vermeyi akıl etmemiş, Muğlalılara “Getirin teklifi imza atmaya hazırım” diye akıl veriyor!

xx           xx           xx

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa… O İstanbul Milletvekili bu güzel şehirlerimize o unvanların ne zaman, neden, nasıl verilmiş biliyor mudur acaba!

Antep 6 Şubat 1921’de çıkarılan bir yasa ile “Gaziantep” oldu. Ankara’ya bağlı kuvvetler ise Gaziantep’e 25 Aralık 1921’de girmişlerdi. Unvan verilişi ile kurtuluş tarihlerine dikkat edin…

Maraş’a ise Kurtuluş Savaşı‘nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925‘te İstiklal Madalyası verilmiştir. “Gazilik” unvanı verilmemiştir.

Verilmiş olsaydı Gaziantep’in 6 bin şehidine saygısızlık yapılmış olunurdu…

Maraş adı 7 Şubat 1973‘te kanunla Kahramanmaraş olmuştur. “Gazimaraş” akıllara gelmemiştir!

Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının, Kurtuluş Savaşı‘nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa’nın adının değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM tarafından 6 Aralık 1984’te kabul edilmiş ve Urfa “Şanlıurfa” olmuştur. Kimsenin aklına “Kahramanurfa” veya “Gaziurfa” gelmemiştir…

xx           xx           xx

Başta da belirttiğim gibi Marmaris tarihte yerini çoktan aldı.

Marmaris 15 Temmuz gecesi yaşananlar nedeniyle bir övgüyü, unvanı, nişanı, madalyayı hak ediyor. Bunu tartışmayız. Tartıştırmayız…

Ancak Marmaris onurlandırılırken Gaziantep’in 6 bin şehidine saygısızlık yapar duruma düşmeyelim. “Gazi” unvanını hafifletmeyelim…

Marmaris’e bir madalya veya nişan verilebilir. Ne verilirse o Belediye Başkanlığı’nda veya Kaymakamlık’ta sergilenebilir. FETÖ terör örgütü militanlarının helikopterle indikleri yerde yapılacak “15 Temmuz Demokrasi Parkı”nda da sergilenebilir.

Heyecanlanmadan, sağduyu ile şehitlere saygı içinde tartışmak lazım…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
muhlis karakaya 24 Aralık 2016 / 14:32

”Ancak Marmaris onurlandırılırken Gaziantep’in 6 bin şehidine saygısızlık yapar duruma düşmeyelim. “Gazi” unvanını hafifletmeyelim…” EN GÜZEL EN ANLAMLI SÖZ İŞTE BU HER ŞEYİN İÇİNİ BOŞALTIYORUZ BARİ BAZI DEĞERLER KALSIN