Gazetecilik te 50 Yıl

Bu haber 24 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.786 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gazetecilik denildi mi Muğla yerelde aklınıza kimler gelir?

Benim Hasan Nuri Öncüer, Tufan Doğu, Erman Şahin, Hüseyin Nizamoğlu, Kazım Tokuç, Rifat Kalakoğlu, Ali Osman Kılıç ve Hüseyin Kocabıyık gelir.

Allah rahmet etsin Hasan Nuri Öncüer artık aramızda değil. Ötekilerine Allah sağlıklı ömür versin.

Hasan Nuri Öncüer’in Devrim Gazetesi’ni süpürmüşlüğüm vardır. Benimkisi “gönüllü çıraklıktı”…  Rahmetli Öncüer aynı zamanda CHP İl Başkanı idi. CHP İl Başkanlığı o zaman Belediye Ekmek Fırını’nın olduğu yerdeydi. O günlerde amcaoğlum Hüseyin Özgür devlet memurluğunun yanında Devrim’e yazılar yazardı. Ben o zaman çıraklıktan çıkamadım.

xx        xx        xx

Meslekte ilk okulum (Turgutreris Lisesi ikinci sınıf öğrencisi iken) Tercüman Gazetesi oldu. Uzun zaman Tercüman’ın ve kuruluşu Akdeniz Haber Ajansı’nın temsilciliğini yaptım. Gerçek anlamda okulum ise engelli olduktan sonra bu gün kapalı olan İlkadım Gazetesi ve beraberinde Cumhuriyet Gazetesi oldu. Engelliğimden önce bir ara Demokrat İzmir Gazetesi’nin muhabirliğini de yaptım. Şimdi o da kapalı…

Demokrat İzmir’e bir ara Hüseyin Kobıyık’ta muhabirlik yapmış. Demokrat İzmir’e nasıl girdiğini Kazım Tokuç anlatmıştı. Rahmetli Akın Simav gazetenin Yazıişleri Müdürü… Hüseyin Kocabıyık gazeteciliğe meraklı. Tokuç arkadaşı Kocabıyık’ı Simav’a götürmüş. Simav, “Geç daktilonun başına bir haber yaz” demiş. Kocabıyık geçmiş. Tık tık tık tık…. Tık tık tıkKazım Tokuç şaşkınlık içinde… Kocabıyık’ın daktilo kullanmadığını biliyor! “Ne yazıyor bu?” diye merakla yerinden kalkıp gidip bakıyor. Tek bir kelime yok… Harflerden ibaret bir metin…

Kocabıyık’ın gazeteye alınmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Yanıldınız. Alınmış. Nasıl olduğunu Tokuç biliyordur…

xx        xx        xx

O yıllar Basın Yayın Mezunu gazeteci arayın da bulun. Zor… Bu gün de çok farklı değil.

Gazetecilik mesleği hala “alaylı” yetişilen bir meslek…

Ama o yılların “Alaylıları” hala bu gün de “okullulara” taş çıkartır. Yeni yetmelerse ellerine su dökemezler.

Kazım Tokuç, Rifat Kalakoğlu, Ali Osman Kılıç ve Hüseyin Kocabıyık bir biçimde Tufan Doğu’nun, Erman Şahin’in öğrencisi olmuşlardır. Tevhit-i tedrisatlarından geçmişlerdir…

Ben onların ikinci kuşağı alaylılardanım…

Tercüman’dan sonra benim ikinci okulum Tufan Doğu’nun İlkadım Gazetesi oldu. Mesleğe gerçek anlamda burada her değil, köşe yazısı yazarak başladım.  50 yıl bana uzak geliyor. Neredeyse 30 yıldır her gün yazıyorum…

Mesleğimde üniversitem Erman Şahin’in “Yeni Muğla Gazetesi” olmuştur. O da bu gün yayınlanmıyor.

Bu anlamda rahmetli Öncüer’in Devrim’i de benim meslekteki ana okulum sayılabilir…

xx        xx        xx

O yılların sonlarında Eğitim Araçları’nda memurluk yaparken Hürriyet Muhabirliği ile bu mesleğe (İyi fotoğraf çekerdi) Hüseyin Tetik te bulaşmıştı, ama Kazım Tokuç, Rifat Kalakoğlu, Hüseyin Kocabıyık’ın o yıllarda ilk meslekleri taksiciliktir. Ali Osman Kılıç’ın o yıllarda fotoğrafçı dükkanı vardı. Taksiciliği de var mıydı bilmiyorum. Tetik hariç bu gün hepsi de “gazetecilik” mesleklerini bir biçimde sürdürüyorlar.

Kazım Tokuç gazeteciliğinin yanında bir de “gazete sahibi” oldu.

Rifat Kalakoğlu yıllar önce amcam oğlu Hüseyin Özgür ile Marmaris’te gazete sahibi olmuşlardı. Bizim amca oğlu ayrılıp Datça’da gazete çıkarmaya kalkıştı. Beceremedi. Kalkıp İzmir’e gitti. Şimdi Kemeraltı’nda matbaa sahibi.

Rifat Kalakoğlu Marmaris Postası’nı 20 yıl yayınladı. Kendini emekliye ayırdı, ama yaşamına 3 de kitap sığdırdı. Sanıyorum yine bir yeni kitap hazırlıyor…

Ali Osman Kılıç Ortaca’da İHA Muhabirliği yapıyor. O bölgede yeni gazetecilerin yetişmesine katkı sağlıyor.

xx        xx        xx

Yaşayan ilk kuşaktan Hüseyin Nizamoğlu kurucusu olduğu Hamle Gazetesi’nde hala haftada bir yazmaya devam ediyor. Erman Şahin Muğla üzerine kitaplar üretmeye devam ediyor…

En yaşlımız olan Hüseyin Nizamoğlu dönemin Adalet Partisi’nin İlçe Başkanlığı’nın yanında birkaç dönemde İl Genel Meclisi Üyeliği yapmıştı.

CHP’de uzun dönem İl Başkanlığı yapan Tufan Doğu partisinden 18. Dönem Muğla Milletvekilliği yanında parti hiyerarşisinde Genel Sekreter Yardımcılığına kadar yükselmiş ve düne kadar Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği de yapmıştı.

Erman Şahin ise üç dönem Muğla Belediye Başkanlığından sonra 19. Dönem Muğla Milletvekilliği yanında Bayındırlık Bakanlığı görevinde bulundu.

İkinci kuşaktan bir tek Hüseyin Kocabıyık var. CHP’den Yatağan Belediye Meclis Üyeliği yapan Kocabıyık’ı Yatağan Belediye Meclis Başkanlığı görevinde de görüyoruz. Elbette Yatağan Spor Kulübü başta pek çok sivil toplam örgütünde de görev yaptı.

xx        xx        xx

Hüseyin Kocabıyık bu hafta 50 yıllık gazeteci oldu.

Kazım Tokuç’un el vermesiyle gazeteciliğe 1964 yılında Demokrat İzmir Gazetesi Temsilciliği ile başlayıp Yatağan’da Hürriyet, Milliyet, Posta, Tercüman, Sabah ve Anadolu Ajansı temsilciliği ile sürdüren Hüseyin Kocabıyık mesleğini halen Hamle’de haftalık yazıları ile sürdürüyor. Hamle’de ben de 15 yıldır Yüksek İhtisasımı yapıyorum!

Meslekte 50 yıl dile kolay. Hangi meslek 50 yıl yapılabilmiştir ki…

Bir de mesleğinizi öyle bir yapacaksınız ki, 50 yıl kimseyi kızdırmadan sevilip, sayılarak yapacaksınız. Bunu Hüseyin Kocabıyık yapabildi.

Sanıyorum bu güne kadar bir tek CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ü karşısına aldı. Önemli değil, bir akşam yemeğinde buluşup anlaşırlar. Ki Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile de hiç uzun süre dargın kalamadılar…

xx        xx        xx

Hüseyin Kocabıyık’ın meslekte 50’nci yılını kutlayan ilk kişi Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer oldu.

Keşke ellerin memleketlerinde olduğu gibi Muğla’da da CHP’nin arka bahçesi olmadan sağcısıyla solcusuyla bütün meslektaşlarımızı kucaklayan bir meslek örgütümüz olsaydı da sevgili büyüğümüz Kocabıyık’ı ilk kutlayan meslek örgütünün yöneticileri olsaydı.

Belki “Muğla Gazeteciler Platformu” olarak kutlardık, ama örgütlenemedik. Beceremedik…

Kimsenin de bizim başarmamızı bekleyecek tahammülü yoktu. Daha önce Marmaris’teki meslektaşlarımız gibi Fethiye’deki meslektaşlarımız da ayrı örgütlenmelerini tamamladılar. Bu gün kongreleri var. Başarılı bir kongre geçirmelerini ve birlik beraberlik içinde bir yönetim çıkarmalarını dilerim.

xx        xx        xx

Gönül isterdi ki Tufan Doğu, Erman Şahin, Hüseyin Nizamoğlu, Kazım Tokuç, Rifat Kalakoğlu, Ali Osman Kılıç ve Hüseyin Kocabıyık ile yeni kuşaklar kaynaşabilmiş olsunlardı…

Keşke Hüseyin Kocabıyık’ın 50’nci yılının kutlandığı bir gece yapılabilmiş ve bu mesleğin temel taşları o gece vesilesi ile bir araya getirilebilmiş olsaydı.

Neyse havalar biraz ısınsın, Bozüyük Pınarbaşı’nda o kutlamayı kendi kendimize yaparız.

Hüseyin abi daha nice yıllara…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 24 Mayıs 2014 / 11:26

Gocaman yazınızı okudum.Hamle de “Yüksek İhtisasımı” yapıyorum cümlesini çok beğendim ve guru duydum.Hakikaten de öyle.Amma Teşkilatlanamamak,Örgütlenememekl de çok amma çko haklısınız.Bizim gadın moğlamın böyle de bir özrü var.İki kişi bir araya gelemeyoru be.Hadin bakalım ustalıarım bize bir örnek olunuz da ,izinizden yürüyelim.Usta,Sevgilerimle.

Nabide Kılınç 24 Mayıs 2014 / 17:04

Yazınızı okudum. Hüseyin abinin 50 yılını kutluyorum. Demek 15 yıl Hamle’de yazmaya başlayalı. Yıllar, ne çabuk koyveriyor ömrümüzü. O zaman sizi de kutlamak lazım, bir de orada yazmak ne sizin açınızdan, ne de sevgili hayati Nizamoğlu açısından kolay şeydir. Muğla açısından bir hayli kabarık zaten haliniz. Neyse ben dilim döndüğünce bir başka gözettiğim şeyi ifade edeyim. Mesleğinizde örgütçülüğünüz. Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş ağabeyimin ben o kadar da CHP nin arka bahçesi olarak hayatını sürdürdüğünü düşünmüyorum. Bu bir görüş ve bakış Özcan Özgür. Ünal abi . Ne çok kucaklar hatta bazen ön plana geçirir değişik düşünceleri. Ayrıca yazılarında Muğla değerlerine çok saygıyla bakmaktadır. Eminim yetişecektir. Ancak objektif görüşümdür ki, Muğla Gazeteciler Cemiyeti tüm Muğla’da olduğu gibi, ülkede de tarih, bellek, Anadolu basını ve aydınlanması ile yüklü temsil edilmektedir. Hatta bir ayrıcalıktır, diye düşünüyorum. Ünal Türkeş Muğla’nın yaşayan yanan meşalesi. Neyse ben mesleğinizdeki konuları size bırakıyorum. Sizin bu konudaki yıllarınız öteden bu yana sizi en yakından izleyen biriyim. Sizi de kutluyorum. Fethiye Sıdıka Hanım bugün kongreleri mi vardı? Hayırlısı çalışmalarını yapıyor sizin bahsettğiniz çalışma için değil mi?
Gerçek Fethiye Gazetesi ile tanışmam çok eski yıllara dayanır Sıdıka Zeybek Kölemen’le de. İlknur ‘da vardı…Biz bugünkü yazınızla sizleri kutlayalım ve Yerkesik’ten selam ve sevgilerimizi yollayalım. Nabide Kılınç.Yerkesik.

Rifat Kalakoğlu 08 Ekim 2014 / 03:31

Sevgili Özcan, Muğla basın geçmişini özetlediğin yazını zevkle okudum. Kük bir düzeltme yapmam gerek; Ben gazeteciliğe 1964 yılında Muğla İlk Adım gazetesinde başladım.. Genel Yayın Yönetmeni Yükselecek Demirel’in teşvikiyle, muhabirlik, köşe yazarlığı, ilan reklam toplama gibi her konuda hizmet verdik. Tufan DOĞU Abimiz, Orman Okulu Futbol Takımına antrenörlük yaparken evlenince, Muğla eniştesi oldu. Gazetenin o zamanki sahibi rahmetli ALPTEKİN ERİM idi. Gazeteyi ve matbaayı sonraki yıllarda ben İzmir’de öğrenciyken Tufan Doğu satın aldı. Gazeteciliğe başladı. DEVRİM Gazetesi sahiplerinden Erman ŞAHİN zamanında Devrim Gazetesine de emeği geçenlerden olmanın da mutluluğunu yaşarım. AMA, sn Tufan Doğu’ nun ‘tevhid-i tedrisatından geçenlerden’ değilim. Doğu Ailesi döneminde İlk Adım Gazetesinde bilfiil çalışmam olmadı. (Zaten gönüllülük esasıyla çalışırdık!.)