Gazeteciler kahvaltıda buluştu

Bu haber 10 Ocak 2015 - 0:50 'de eklendi ve 738 kez görüntülendi.

calisangazetecilerMuğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Müco Cafe’de bir araya geldiler.
Haber Merkezi
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Müco Cafe’de bir araya geldiler.
Yapılan kahvaltı sonrasında üzerinde Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin logosu bulunan pasta Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ve Cemiyet Yönetim Kurulu üyeleri tarafından kesildi.
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan yaptığı konuşmada,“10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Bugün, çalışan gazeteciler günü ya da bayramı olarak anılıyor. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yerel ve ulusal basında çalışan gazeteci meslektaşlarımız ile bir araya gelerek kahvaltı yaptık ve gün nedeniyle pasta kestik. Çalışan Gazeteciler günümüzü kutlayan ve bu gün burada bizlere hediye veren Esnaf Odaları Birlik Başkanı Şükrü Ayyıldız’a, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan Kent Gazetesi’nin sevgili sahibi Gökhan Çağlav’a, pastamızı yapan Nazar Unlu Mamulleri ve iyi bir ev sahipliği yapan Müco Cafe’nin sahibi Mücahit Uslu’ya yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin de kahvaltımıza icabet etmiş olması bizi son derece mutlu etmiştir. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Günümüz kutlu olsun” diye konuştu.
Bu arada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş yayınladıkları mesaj ile kutladılar.
Dokuz patron olayı
212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı, o dönemde yaşanan Babıali’de ‘Dokuz Patron Olayı’ ile de Türk basın tarihine geçti. İşverenler ve çalışanlar arasında gerginliğe, gazetelerin kapanmasına ve çalışanların ‘Basın’ adında yeni bir gazete çıkarmasına neden olan olaylar, şöyle gelişti:
10 Ocak günü gazetelerini ellerine alan okuyucular, ‘Gazetemizi Üç Gün Kapatıyoruz’ başlığıyla karşılaştılar. Başlığın altında, 9 gazete patronunun imzasıyla yayınlanan, 212 Sayılı Yasa ile Basın İlan Kurumu’nun oluşturulmasıyla ilgili 195 sayılı yasaya yönelik tepkilerin dile getirildiği, yasaların mesleki sakıncalar doğuracağı iddia edilen ortak bildiri yer alıyordu.
Gazete sahiplerinin bu ortak tepkisi karşısında, çalışanlar da bir araya geldiler. İstanbul Gazeteciler Sendikası, çalışanlara ait bir ortak bildiri yayınlayarak, kapanma kararının gazete sahipleri tarafından verildiğini, diğer çalışanların ise bu durumu tasvip etmediklerini açıkladı. Gazeteciler, aynı gün, sendika önünden başlayan sessiz yürüyüş gerçekleştirdiler. Ayrıca, sendikada yapılan olağanüstü toplantıda, patronların üç günlük boykotu sırasında ‘Basın’ adlı bir gazete yayınlanmasına karar verildi. Gerekli girişimlerin ardından, çalışanların ortak ürünü olan ‘Basın Gazetesi’, 11 Ocak günü yayınlandı. Basın Gazetesi, gazete patronlarının üç günlük boykotu sırasında düzenli olarak yayın hayatını sürdürdü.
Patronların boykotuna karşılık, Ankara ve İzmir’de de gazete çalışanları, gerçekleştirdikleri yürüyüşler ve yayınladıkları bildirilerle tepki gösterdi.
Basın Gazetesi’nin son sayısında yer alan başyazıda, basın emekçilerinin elde edilen hakların korunması amacıyla el birliğiyle mücadele edecekleri kaydediliyordu.
Boykot, 14 Ocak 1961 tarihinde sonra verdi, gazeteler yeniden yayına başladı, ancak üç günde yaşanan olaylar Türk basın tarihinde yerini aldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.