GAZETECİLER BİRBİRİNE SAHİP ÇIKIYOR

Bu haber 02 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 874 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gazeteler, gazetecilik, gazeteciler  “örgütlü toplumun”; demokrasinin, başta düşünce özgürlüğü olmak üzere hak ve özgürlüklerin olmazsa olmazıdır…
Muğla’da günlük çıkan 34 gazete ve beraberlerinde internette haber portalları ile 5 bağımsız haber portalı, 8 TV ve 31 radyo bulunmaktadır. Radyoların tamamı ile Hamle TV internet ortamında yayın yapmaktadır.
38’i süreli yayın olmak üzere toplam 52 gazete ile radyo ve TV’lerde matbaa çalışanları hariç, toplamda 220 gazeteci profesyonel olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında İHA, CHA, DHA, AA, TRT ve öteki yaygın basın organlarının il genelindeki temsilcilerinin sayısı da 50 kadardır.
Bu nereden baksanız 300 gazeteci demektir. Ne yazık ki Muğla’da bu mesleğe, mesleğin mensuplarına ve sorunlarına sahip çıkan bir “örgütü” yok!
 
xx      xx      xx
Eğer Muğla’da basın çalışanlarının bir örgütü olsaydı, Muğla örneğin TOKİ Evlerine sahip olurken, Muğla’da “evsiz gazeteci” kalmazdı… Gerçek anlamda bir “örgüt” olsaydı, yöneticileri dönemin iktidar milletvekillerine gider “Aldıkları ücretlerle hiçbir zaman ev sahibi olamayacak çalışan gazeteciler için bir site oluşturun.” diye dayatırdı.
Gerçek anlamda bir örgüte sahip olunsa idi Muğla’da gazeteci gazetecinin kurdu, katili haline gelmezdi!
Eğer bu mesleğin gerçek anlamda bir örgütü olsaydı, meslekleri nedeniyle her an hakim karşısına çıkmakla karşı karşıya olan meslektaşlarım mahkeme koridorlarına düştüklerinde kendilerini sahipsiz ve yalnız hissetmezlerdi…
Eğer böyle olmasaydı, Muğla il merkezinde aktif gazetecilik yapan arkadaşlarım, hafta sonunda Hamle Hotel’de ikinci gerçekleştirilen “basın buluşması ve dayanışma gecesine” koşup gelmezlerdi…
 
xx      xx      xx
Hamle Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu iki ay önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, bir bakıma Hamle’nin 36. Kuruş Yıldönümü vesilesiyle de Hamle Hotel’de bir “Basın Gecesi” düzenlemişti.
Sayın Nizamoğlu’nun amacı kesinlikle Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne karşı yeni bir oluşum yaratmak değildi… Ki öylesine bir oluşumu yaratmak Sayın Nizamoğlu’nun değil, ‘çalışan gazetecilerin’ işi olması gerekirdi…
Ayrıca o 10 Ocak buluşmasında Sayın Nizamoğlu şöyle demişti:
“Arkadaşlar birbirimizi aramıyor, birbirimize sahip çıkmıyoruz. Süleyman Akbulut kardeşimiz, Kayber Avcı kardeşimiz yeni evlendiler. Mutlu günlerinde hep birlikte yanlarında değildik. Cüneyt Erdan kardeşimiz zor bir hastalıkla hastane yattı. Böbreklerini yitirdi. Hep birlikte yanında olamadık. Bu beni üzüyor. Elbette Muğla’daki gazeteler ve gazeteciler rekabet içinde olacaklar. Ama dayanışma içinde de olmalıyız. Sakın kimsenin aklına başka bir şey gelmesin. Bu yemeğin amacı sadece birliktelik yaratmaktır.”
 
xx      xx      xx
10 Ocak buluşması meyvelerini çabuk verdi. O gecede “buluşmanın sekreteri” seçilen CHA Temsilcisi Kayber Avcı arkadaşımız da görevini iyi yaptı. ŞAH Gazetesi Yazıişleri Müdürü Nejat Altınsoy sevgili annesini yitirdiğinde hep birlikte eksiksiz yanındaydık… Bu Muğla’da meslek tarihimizde ilk kez olmuştu!
10 Ocak buluşmasına kadar birbirlerinden selamı bile esirgeyen arkadaşlarımız özellikle CHA, AA, İHA temsilcileri ikinci buluşmada birbirleriyle şakalaşabiliyorlardı…
İlk buluşmada Kayber Avcı’yı sekreter seçerken ayda bir buluşmaya karar verilmişti. Geçen hafta Cuma günü Akyaka’da Hamle Hotel’de ikinci kez bir araya geldik. Hamle Yazıişleri Müdürü Hafize Nizamoğlu ve Hamle çalışanları, Muğla Şah Gazetesi Yazıişleri Müdürü Nejat Altınsoy ve Şah çalışanları, Yenigün Gazetesi Yazıişleri Müdürü Kazım Tokuç ve Yenigün çalışanları, Muğla Gazetesi Yazıişleri Müdürü Mustafa İnci ve Muğla çalışanları, AA Muğla Müdürü Kenan Gürbüz ve ofis çalışanları, DHA Temsilcisi Ahmet Bayrak, İHA Temsilcisi Bekir Tosun, CHA Temsilcisi Kayber Avcı, Haber Türk Temsilcisi Kadir Tamer ve Cumhuriyet temsilcisi olarak ben olmak üzere yaklaşık 30 kişi Hamle’nin “Muğla Sofrası” nda buluştuk.
Keyifli bir buluşma oldu. Hele Kazım Tokuç’un anıları hepimizi kırdı geçirdi…
Kayber Avcı ve Hayati Nizamoğlu’na teşekkür ediyoruz.
 
xx      xx      xx
Peki, bu kadar gazeteci bir araya gelir de, buluşmaya ikinci defa ev sahipliği yapan Sayın Hayati Nizamoğlu ne derse desin, O’na rağmen örgütlenme arayışı gündeme gelmez mi?
Gelir… Geldi de… Üstelik öteki ilçelerdeki meslektaşlarımız bu buluşmayı duyup, “Bizi de çağırın” demeye başlamışken…
İkinci buluşmadan mevcut Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetimine talip olmak veya hemen hemen herkes istekli olsa da yeni bir Cemiyet oluşturmak yönünde bir karar çıkmadı. Ancak “Aktif Gazeteciler Platformu”nun devam etmesine ve il geneline yayılmasına… ayda bir buluşmaya ve 6 ayda bir platform sekreteri değişikliğine karar verildi.
Bu ikinci buluşmada, Kayber Avcı’nın sekreterliğinin yanında, yardımcılığına da Ahmet Bayrak arkadaşımız seçildi. 6 ay sonra sekreterlik görevini Bayrak üstlenecek ve o gün kendisine yardımcı seçilecek. Bu dönüşümlü olarak devam edecek.
Buluşmadan çıkan en önemli sonuç ise şuydu:
“Bu platform hiçbir kişi ve kurumun, partinin, siyasal düşüncenin arka bahçesi olmayacak.”
 
xx      xx      xx
Evet iyi olacak. Çok güze olacak.
Olmaya başladı bile…
Sanıyorum Hayati Nizamoğlu farkında olmadan Muğla Basını’nda yeni bir “milat”a yol açtı… İyi de oldu.
 (03.04.2012)
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.