Garaj Alanı Halkın Oldu

Bu haber 26 Ocak 2017 - 0:24 'de eklendi ve 931 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sığmadığı için başlığı bir kelime eksik attım;

Eski Garaj Alanı Halkın oldu…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Eski Garaj Alanı’na hizmet binası yapılmayacak. Meydan kamusal alan olarak planlandı” derken orada olamadım.

Basın toplantısı yapılacağını pazartesi sabahı haber verdiler. Eski Garaj Alanı’na neyin, nasıl yapılacağının anlatılacağını söylediler.

Saat 14.00’te yapılacak toplantıdan 10.00 da haberdar olmuştum.

Gidemedim… Zaten Yazı İşleri Müdürümüz Kadir Tamer orada olacaktı.

Doküman ve fotoğraflar geldi. Beklemiyordum, sevinmesini bilemedim.

Umarım yazıma attığım başlık için acele etmemişimdir… (!)

xx           xx           xx

Öncelikle Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü tebrik etmeliyim.

Menteşe Belediye Başkanlığı binasını Eski Garaj Alanı’na, Yapı Kredi Bankası önüne taşımaktan vazgeçmiş.

Konakaltı Kültür Merkezi’nde Belediye Meclis Üyelerinin, STK’ların ve meslek odaları temsilcilerinin katılımı ile yapılan proje tanıtım toplantısında gazetecilerin “Projede Belediye Hizmet binasını göremedik” sorusu üzerine Başkan GümüşEvet, göremediniz. Çünkü projede belediye hizmet binası yok. Belediyemiz mevcut binada hizmet vermeye devam edecek. Böyle bir karar aldık. Bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak isterim ki eski garaj alanı kamusal hizmet veren bir anlayışla tasarlanacak. Proje buna göre hazırlandı” demiş.

Bu bir feragat, bir fedakarlık…

Başkan Gümüş alkışlanır…

xx           xx           xx

Ben yinede kafamdaki sorulara yanıt arıyorum…

Açık ve net olalım. Muğlalının beklentisi; Eski Garaj Alanı’nın bir “Kent Meydanı”, bir “Eğlen Dinlen Alanı” olması, ama ortaya çıkan öyle mi?

Gazeteciler dikkatli insanlar.

Muğlalı Mimarlardan Sertel Karataban’ın tasarımında “Menteşe Belediye Hizmet binasının” yokluğunu hemen fark edip “Neden?” diye sorarlarken, nedense “kod farkından” diye gerekçelendirilen ve mimarında “Sürdürülebilir ve halkın üzerinde kambur olmaması amacıyla bu tür yerlerin ticaretle birleştirilmesi gerekir.” diye savunduğu “otopark üstü dükkanlar” için “Bu neyin, kimin inadı?” diye sormamışlar.

xx           xx           xx

Bu yazımı toplantının hemen arkasından yazamadım. “Demlensin” dedim.

Yazmak için biraz daha mı beklemeliydim bilmiyorum.

Başkan Gümüş, başkanlık binasını Eski Garaj Alanı’na taşımaktan neden vazgeçti?

Kendisinden dinleyelim:

Büyükşehir Belediyesi binası yapılmasının ardından mevcut yerinden taşınacak. Bulunduğumuz alan eski doku içinde bulunuyor. Buradaki hareketliliği yok etmemek adına biz Menteşe Belediyesi’ni şu anki mevcut binasından taşımayacağız ve eski garaj alanına herhangi bir hizmet alanı yapmayacağız. Eski garaj alanı tamamen meydan olarak kullanılacak.

Başkan Gümüş proje tanıtım toplantısında böyle demiş.

Eski garaj alanı tamamen meydan olarak kullanılacak.” sözü insanın kulağına hoş geliyor, ama o insan “Kaç dükkanlı meydan?” diye de sormadan edemiyor…

xx           xx           xx

Eski Garaj Alanı yanlış anımsamıyorsam Menteşe Belediyesi’nin mülkiyetinde.

Böyle olduğuna göre, bu alanda hüküm ve tasarrufun Menteşe Belediyesi’nde olması gerekmez mi?

Pazartesi günü Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıdan sonra bu soruyu sormam abes karşılanabilir, ama o zaman Büyükşehir Belediyesi bu projeye neden müdahale ediyor?

Anladığımız kadarıyla bu alanda 4 katlı bir yer altı otoparkına sahip oluyoruz.

Bunun tartışılacak hiçbir yanı yok. Keşke şimdiye kadar yapılmış olsaydı da, üstünü tartışıyor olsaydık…

Ama sorular var…

Yer altı otoparkı yap-işlet-devret modeli ile mi; hangi yöntemle yapılacak? Alanın mülkiyeti Menteşe Belediyesi’nde iken yer altı otoparkı mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’nde mi oluyor?

Bir de dükkanlar var.

Büyükşehir Belediyesi’nin dayattığı dükkanlar. Bunlar kaç adettir? Ne üzerinedir? Meydanın ne kadarını kaplayacaktır?

xx           xx           xx

Tanıtım toplantısında yapılan anlatımlarda yukarıdaki soruların yanıtlarını göremedim. Görenler, duyanlar anlatır umarım…

Aklımda o kadar soru var ki?

Tabi bu sorulara ne gerek var da diyebilirsiniz, diyebiliriz.

O alan orada neredeyse 20 yıldan fazla bir süredir atıl duruyor. Bu şehirde o kadar çok şey beklendi ve bekletiliyor ki…

İnsanın hiçbir şey sormadan, sorgulamadan “Şükürler olsun şehrimiz meydana kavuşuyor” diyesi de gelmiyor değil, ama “insan” sorar, sorgular!

Tanıtımda Başkan Gümüş’ün ardından söz alan proje müellifi Mimar Sertel Karataban tasarımı ile ilgili bilgi verirken, yaklaşık 16 aydan bu yana üzerinde çalıştığını söylemiş.

Hadi 16 ay bu yüzden beklendi, onca yıl neden beklendi?

Madem bunca yıl beklendi, neden bir “proje yarışması” düzenlenmedi?

xx           xx           xx

Kadir Tamer arkadaşım haberinin girişinde şöyle demiş:

Menteşe İlçesi’nde (lüks) konut alanı kullanılması için çalışmaların başlamasının ardından büyük tepkilere neden olan, çeşitli eylemlere ev sahipliği yapan, konut ihalesi mahkemelik olan ve daha sonra iptal edilen ‘Eski Garaj Alanı’ halkın isteği ile meydan olarak kullanılacak. Menteşe Belediyesi tarafından eski garaj alanının meydan olarak kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan taslak planlar Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Tanıtıldı mı?

Bu tanıtım toplantısına AK Parti’li Menteşe Belediye Meclis Üyesi Gültekin Akça, STK  ve Meslek Odası Temsilcileri ile basın katıldığına göre “tanıtıldı” diyebiliriz.

Sanırım “tanıtım başladı” demek daha doğru olacaktır. Çünkü bu birazda gelinen noktanın basında ne kadar yer aldığına ve tartışıldığına bağlı.

Tartışılacaktır diye umuyorum.

En önemlisi aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de AK Parti’nin Gurup Başkanvekili olan Gültekin Akça ile gelinen noktada büyük payları olan Muğla Mimarlar Odası yönetimi ne diyor?

Merak ediyorum…

xx           xx           xx

Gelinen nokta her şeye rağmen, geçte olsa Muğla’ya yakışır bir nokta oldu.

Keşke bu alanda lüks konut üretimi gündeme geldiğinde halktan ve Meslek Odalarından gelen tepkilere kulak verilseydi de ne konut üretimini üstlenen yüklenici zarar etmemiş, ne de Muğla zaman kaybetmemiş olsaydı…

Tanıtım toplantısında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş şu ifadede bulunmuş:

Sivil toplum örgütlerinin görüşleri çok önemli. Bugün burada bulunmamız da o çalışmalardan bir tanesi. Ne söylemek istiyorsanız, düşünceniz, görüşünüz neyse her şeye açığız. Eleştirilere açığız, sizin fikirlerinizi, düşüncelerinizi önemsiyoruz ve bu noktada da o projeye özel neler yapılabilecekse inanın o çalışmaları yapacağımızı buradan sizlere belirtmek istiyorum.

Ben Başkan Gümüş’ün samimiyetine güveniyorum.

Sorularımı bu ifadesine dayanarak sordum.

Elbette eleştiri ve önerilerimde olacak.

Onu da yarına bırakalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.