Fuar Turizmi Sezonu Açıldı

Bu haber 31 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 876 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Fuar Turizmi SezonuEge İlleri Tanıtım Günleri” ile başladı.

Başta belediye çalışanları olmak üzere bir kısım “mamurlarımıza” gün doğdu.

Moskova Fuarı senin, Berlin Fuarı benim…

Ankara Tanıtım Günleri senin, İstanbul EMITT benim…

Yok hayır, “Hepsi benim” diyenlerde var mıdır bilemem, ama vardır herhalde…!

Bir kısım çalışanlarımızın sosyal medya paylaşımlarının altına arkadaşları tarafından “Maşallah leyleği havada gördün” yazılmasına neden olan bu fuar günleri Nisan ayına kadar sürer…

Attıkları taş ürküttükleri kuşa değiyor mu onu da bilen yok…

xx        xx        xx

Turizm sezonu her zamanki gibi Nisan ayında başlar.

Ama bu sene nasıl başlar?

İşte onu bilen yok!

Fuar gezginleri dönmeye başladılar. Şu ana kadar “yurtiçi fuarları” değerlendireni ise görmedim. Kime sorsam ‘katıldığı fuara ilginin’ büyük olduğunu söylüyor.

Ya Muğla’ya ilgi?

Yanıt yok…

Geçen sene Muğla’da turizmi “yerli turistin” kurtardığını söyleyenler olmuştu. Sektörün temsilcilerine “Öyle mi?” dedim. Tepkiliydiler. Kimden duyduğumu sordular.

Turizmde gelen turist sayısı kadar, bıraktıkları döviz miktarının da önemli olduğunu söylediler…

Nitekim EMITT’te Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “2016’yı yüzde 35 kayıpla kapattık. Nedir bunun karşılığı; turist sayısı anlamında 10 milyon turist az geldi. Girdi gelir anlamında da 10 milyar dolar para kazanamadık” demiş…

xx        xx        xx

İstanbul-TÜYAP Fuar Merkezi’nde kapılarını 21. kere açan EMITT Fuarı’nın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yapmış. Bakan Avcı turizmin barışçı ve birleştirici yönüne vurgu yaparak, “Turizmdeki rekabet yıkıcı değil, birbirini besleyen bir rekabettir. Turizm barışa hizmet eder” diye konuşmuş.

Her zaman söylüyorum, Muğla Valisi Amir Çiçek Muğlalılardan Muğlalı…

Muğla’nın 6 milletvekilinden birinin dahi katılmadığı ve gözlerin Büyükşehir Belediye Başkanını aradığı açılışta Vali Amir Çiçek, EMİTT fuarının Muğla için iyi sonuçlar getirmesini temenni etmiş. Muğla stantlarını tek tek dolaşan Vali Çiçek ilçeler hakkında tek tek bilgi vererek, şöyle devam etmiş:

Bölgemiz turizm, tarih, doğa ve kültür bakımından çok zengin. EMİTT, tanıtım için çok güzel bir fırsat. Burada ilçelerimiz açtıkları stantlarla kendi bölgesine ait ürünlerini, lezzetlerini, turizmini, kültürünü tanıtmakta. Ben bütün belediye başkanlarımıza, katılan kurum ve odalarımıza başarılar diliyorum

xx        xx        xx

Eskiden turizm fuarlarına pek belediyelerin katıldığı görülmezdi.

Marmaris, Bodrum, Fethiye hariç…

Bu belediyelerin katıldıklarını da fark etmezdik.

Geçen sene bu üç belediye EMITT’e “Turkuaz Kıyılar” konsepti ile damga vurdukları gibi ITB Berlin Fuarı’nda da aynı konseptle ortak stant açmışlar ve dönemin Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın takdirini bile almışlardı.

Kuru kuru takdirle olmuyor demek ki… Krizin etkisinden mi ne herkes başının çaresine bakmış. Muhteşem üçlü bu sene sanki “Gemisini kurtaran kaptan” havasındalar…

Öyle ki Fethiye Belediye Başkanı Saatcı, EMITT’te “2017’nin Nisan, Mayıs aylarından itibaren tekrar bir cazibe merkezi olacağımızı, Türkiye’ye dönüş olacağını düşünüyorum. İçerde de biz terörü pasif hale getirirsek ki hükümetin bir çabası, çalışması var; inanıyorum ki kayıp diye nitelendirdiğimiz ve 2016’yı yakalar mıyız diye umutsuz girdiğimiz 2017’de ben başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum” demekle birlikte şöyle devam etmiş:

Fethiye’ye gelip de ola ki tatilden beklediğini bulamayan, hayal kırıklığına uğrayan birisi varsa bize gelsin. Ben onun hem tatil masraflarını karşılamaya hem de memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmaya kefilim

xx        xx        xx

Geçen sene Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından bazı tesis sahipleri otellerini açmamışlardı. Onlardan biride FETOB (Fethiye Otelciler Birliği) Başkanı Yavuz Torunoğulları idi. Başkan Saatcı gibi 2017 sezonundan Torunoğulları da umutlu olmalı…

Başkan SaatcıFareli Köyün Kavalcısı” gibi herkesi peşine takmış. TÜRSAB’dan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’na kadar sektörün bütün aktörlerinin desteğini alarak “Fethiye Standını” açmış.

Milas, Muğla Ticaret ve Sanayi OdalarıGüney Ege Standı”nı düzenleyen GEKA’ya (Güney Ege Kalkınma Ajansı) destek vermişler. GEKA Denizli, Aydın ve Muğla’nın tanıtımını yapmış.

EMITT’te Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Menteşe Belediyesi stantları da yer almış…

Acaba EMITT’te Muğla’yı en iyi ve başarılı anlatıp tanıtan Büyükşehir Belediyesi mi, GEKA mı oldu? Yoksa ayrı stant açan Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü mü?

EMITT’te böyle bir yarışma da olsa fena mı olur…” diyecektim, böyle bir ödüllendirme varmış.

Bu sene “En Etkin Tanıtım Ödülü”nü Bodrum, yani Bodrum Ticaret Odası almış…

xx        xx        xx

Sektörün asıl temsilcileri; FETOB Fethiye Belediyesi ile hareket ederken, GETOB Marmaris Belediyesi’nin düzenlenen “Marmaris Standı”nda yerini alırken, BODER de Bodrum Ticaret Odası tarafından açılan stantta temsil edilmiş.

Bir de DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turizm Birliği Derneği) var. Köyceğiz, Ortaca, Dalaman da ayrıca DOKTOB şemsiyesi altında tanıtımlarını yaparken, DOKTOB Başkanı ve Dalyan Resort Oteli sahibi Yücel Okutur fuar boyunca bölgesinin ve DOKTOB’un tanıtımı için çalışmalar yapmış. Basın açıklamalarında bankaların turizmciye kredi vermemek için ellerinden geleni yaptıklarının altını çizmiş…

xx        xx        xx

Dünya’nın 5 büyük Turizm Fuarı’ndan biri olan EMITT’den Muğla Basını’na gelen birkaç haberden biri Menteşe Belediyesi’ne aitti. Habere “Menteşe EMITT’te” başlığı atılmış. Haberde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş şöyle diyordu:

İlçemiz Menteşe tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile de kültür turizminin başkenti. Bu anlamda EMITT fuarlarında ilçemiz Menteşe’yi en iyi şekilde tanıtacağız ve temsil edeceğiz. Tüm ziyaretçileri standımıza bekliyoruz

Standımız ziyaretçi akınına uğradı mı bilmiyorum.

Ya Muğla il merkezi bu sene ziyaretçi akınına uğrarsa diye de düşünmedim değil. O ziyaretçileri nerede yatıracağız? Muğla il merkezinde kaç pansiyonumuz var? Bir tur otobüsü insana yemek verebileceğimiz hangi restoran var?

Tabi “Tek gelsinler de Belediye Aş Evinde ağırlarız” da denebilir…

Bence Menteşe Belediyesi EMITT’e katılmadan önce Kentsel SİT Alanı’ndan seçtiği insanları bir otobüse doldurup önce “Şirince”ye, sonra “Beypazarı”na götürebilirdi…

xx        xx        xx

EMITT’te ilçe belediyeleri tanıtımlarını Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altında yaparlarken, GEKA Aydın, Denizli, Muğla’yı; İl Kültür Turizm Müdürlüğü de Muğla’yı tanıtmış.

Bodrum, Fethiye, Marmaris’te ayrıca kendi kendilerini de anlatmayı, ifade etmeyi tercih etmişler…

Kendi göbek bağını kendin kesmek” bu olmalı…

Öyle görünüyor ki, bu sene ilçelerimiz ve tesislerimiz yerli turist için rekabet edecekler.

Nitekim Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar özellikle son 2 yıldır terör belasının yarattığı olumsuzluklara rağmen EMITT fuarında yerlerini aldıklarını belirtirken şu ifadede bulunmuş;

Bölgemizle ilgili özel görüşmeler, iletişime gelen tüketiciye Marmaris’i tanıtmak, bölgede yaşayan kendi yerli insanlarımıza Marmaris’i anlatmak için buradayız ve özellikle Avrupa’da 2017 için beklediğimiz bu olumsuz tablo içerisinde yerel misafirlerimizin tatile teşvik edilmesi, bizler gelip tanıtımları yaparak daha cazip imkanlarla tatil yapma imkanları sunmak, bir yandan da devletin üzerine düşen belli promosyonlar yapılarak hakikaten 40’ın üzerinde yan sektörün desteklediği turizm sektörünü birazcık ayakta tutabilmek için bir mücadele içinde olmamız gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKCI 31 Ocak 2017 / 10:53

Belediyelerin fuarlarla ilişkisine,fayda ve maliyet olarak bakan varmı acaba ?
bu fuarlara katılan personel ya da seçilmiş siyasilerin fuarlardan beklentileri ön çalışmaları ve raporları paylaşılabilinir mi ?
falan fiskir diye başlayacağım sorulması gereke soru çok,
öneri çok,bilgi çok ama,
sonuç….
yok aslında birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bangasıyız diye bir reklam var idi eskiden,
aklıma o geldi….
hepimizin içinde TEK ADAMLIK var,
öyle ya ,
Bir Türk Dünyaya Bedeldir ;
ise,
Hasan emmimin ne eksiği var Osman dayımın ne eksiği var…