FTSO’dan ilk yardım eğitimi

Bu haber 27 Nisan 2017 - 23:54 'de eklendi ve 381 kez görüntülendi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereğince düzenlenen ilk yardım eğitimi başarıyla tamamlandı. İki gün süren teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından Muğla İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından sözlü ve uygulamalı sınavı başarıyla geçen katılımcılar İlk Yardım Sertifikası almaya hak kazandı.

Haber Merkezi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İlk Yardım Eğitimi, 20-21 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi. Cankurtaran Tıp Hizmetleri hekimleri Dr. Ercan Kit ve Göksal Bulut tarafından verilen İlk Yardım Eğitimine çok sayıda FTSO üyesi işletme çalışanı katıldı.

İki gün ve 16 saat süren Temel İlk Yardım Eğitiminde; işyerlerinde, evde, çevremizde başta ailemiz, iş arkadaşlarımız olmak üzere, acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralıların, acil ambulans ekipleri gelinceye, bir sağlık kurumuna ulaştırılıncaya kadar geçen sürede, hayatta kalmalarını ve oluşabilecek sakatlıkların önlenmesini sağlayacak bilgileri öğretilmesi hedeflendi.

İki gün süren teorik ve uygulamalı eğitimlerin sonunda 26 Nisan 2017 tarihinde Muğla İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından sözlü ve uygulamalı sınavı başarıyla geçen katılımcılar İlk Yardım Sertifikası almaya hak kazandı. FTSO yönetiminden yapılan açıklamada, üyelerden gelen talep üzerine İlk Yardım Yönetmeliği Kapsamında Mayıs ayı içerisinde ikinci bir eğitim düzenleneceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığının 29 Temmuz 2015 tarih ve 29429 sayılı İlk Yardım Yönetmeliği’ne göre tüm iş yerlerinde, ilk yardım eğitimi almış personel istihdam edilmesi gerekiyor. İlk yardım eğitimi almış personel sayısı iş yerlerinin tehlike sınıfına göre değişiyor. Az tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerinde 20 personele karşılık ilk yardım eğitimi almış bir personel bulundurulması zorunlu iken, tehlikeli iş yerlerinde 15 personele karşılık ilk yardım eğitimi almış 1 personel, çok tehlikeli iş yerlerinde ise 10 personele karşılık ilk yardım eğitimi almış 1 personel bulundurulması gerekiyor.

Zorunluluğu yerine getirmeyen işletmelere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak olan teftiş ve denetimlerinde, gerek işverene gerekse yöneticilere ağır cezai yaptırımlar uygulanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.