Fırsatlar Ülkesi; Çin!

Bu haber 15 Eylül 2014 - 23:10 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Türkiye’mizin ihracatına yön veren Ekonomi Bakanlığı’mıza ve kanaat önderlerimize sesleniyorum diyor, Zafer Karadağ.

O bir Muğla’lı. Çantasını alıp Çin’e gitmiş. İhracatçı olarak 10 yıldır bu ülkeye hizmet etmeye çalışıyor. Her daim kalbi ülkesinde ve memleketi Muğla ‘da. Çin ‘den zaman zaman seslenerek sesinin duyulmasını istiyor.

Ben de köşemde yer vermek ve bir nebzede olsa sesinin duyurulmasına aracılık etmek istedim.

Sayın Zafer Karadağ Harçlık.net “e-dergi” ‘de kaleme aldığı makalesi ve aynı zamanda ülkemiz ihracatçısına seslenişi…

Diyor ki;

Geleneksel pazarlarımızdaki hayati sorunlar nedeniyle Ülkemizin ihracat artış hızı durma noktasına gelmiştir. İşte bu yüzden, ihracat artışımızı yeniden şaha kaldırmanın tek yolu; ÇİN HALK CUMHURİYETİ’ne yönelik bir ihracat atağından geçiyor.

Ülkemizin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar USD ihracat hedefine ulaşmanın tek yolu budur!

Gelin, destek olun ve www.Gen-Turk.com adresinde göreceğiniz fuar projemizi hep birlikte gerçekleştirelim ve Dünyanın en kalabalık ülkesindeki tüketicileri kaliteli Türk ürünleri ile buluşturalım.

10 yıllık Çin deneyimlerimizin ışığında hazırladığımız ve aralık ayında Shanghai Exhibition Center’da 5.000 metrekarelik bir alanda ilkini gerçekleştirmeyi planladığımız bu fuar sayesinde, Türk ihracatçıların bu devasa Çin pazarına çok daha kolay ve hızlı bir şekilde giriş yapabileceklerinden eminim.

Mermerciler, Madenciler, Gıdacılar, Dericiler, Hazır Giyimciler, Halıcılar, Yatçılar, Mücevheratçılar, Makineciler, Mobilyacılar, Otomotiv Yan Sanayiciler, Kimyasal Üreticiler, Çiçekçiler, Tohumcular, Savunma Sanayi Üreticileri, Turizmciler vs… başta olmak üzere, alfabetik olarak sıraladığım şu sektörlerde faaliyet gösteren tüm ihracatçılarımızı fuarımıza davet ediyorum;

Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri/Çelik Ürünler/Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri/Değerli Maden ve Mücevherat/Demir ve Demir Dışı Metaller/Deri ve Deri Mamulleri/Eğitim/Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri/Ekmek, Unlu ve Şekerli Mamüller/Ev aletleri/Fındık ve Mamulleri/Gemi ve Yat/Halı/Hazırgiyim ve Konfeksiyon Hizmet Sektörleri/Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri/İklimlendirme Sanayi İnşaat/Kimyevi Maddeler ve Mamulleri/Kuru Meyve ve Mamulleri/Maden ve Metaller/Makine ve Aksamları/Mermer ve Doğal Taşlar/Meyve Sebze Mamulleri Mobilya ve Dekorasyon/Paketleme Makineleri ve malzemeleri/Savunma Sanayi ve Uzay Endüstrisi/Spor Malzemeleri/Su, Meyve Suyu ve Alkollü İçecekler/Su Ürünleri ve Hayvancılık Mamülleri/Süs Bitkileri ve Kesme Çiçek Mamulleri/Tarım Teknolojileri Taşıt Araçları ve Yan Sanayi/Tekstil ve Hammaddeleri/Tıp ve Sağlık/Turizm Tüketim Malları/Tütün/Yaş Meyve ve Sebze/Zeytin ve Zeytinyağı.

Ayrıca aşağıdaki Ürün Tanıtım Gruplarımız için de bu fuar çok önemli bir tanıtım fırsatı sunacaktır;

Antep Fıstığı Tanıtım Grubu/Deri Tanıtım Grubu/Doğaltaş Tanıtım Grubu Fındık Tanıtım Grubu/Kanatlı Tanıtım Grubu Kuru Meyve Tanıtım Grubu Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu/Makine Tanıtım Grubu Narenciye Tanıtım Grubu/Seramik Tanıtım Grubu/Su Ürünleri Tanıtım Grubu Süs Bitkileri Tanıtım Grubu/Şekerleme ve Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu Un ve Unlu Mamüller Tanıtım Grubu/Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Müstakil katılım için yeterli bütçesi olmayan KOBİ’lerimiz için, ortak kullanım standları kuracağız ve Çince/Türkçe/İngilizce bilen elemanlarımızla, onların ürünlerini de tanıtıp, kataloglarını ve numunelerini alacak ziyaretçilerin bilgilerini kendilerine ulaştıracağız, böylece ucuzdan da ucuz bir uluslararası fuar katılımı gerçekleştirmiş olacaklar. Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, CCPIT, Şanghay Yerel Yönetimi ve Şanghay Uluslararası Ticaret ve Sanayi Odası da bu fuarımıza destek sağlayacaklar, böylece Ülkenin tüm eyaletlerine duyurular yapılacak ve ziyaretçi sayısının maksimum düzeye ulaşması için önemli bir fırsat yakalamış olacağız. İhracatçılarımızın Devlet teşviklerinden yararlanabilecekleri yurtdışı fuarlar listesinde yaklaşık 3.200 fuar bulunmaktadır, eğer Ekonomi Bakanlığı’mıza resmi başvurusunu yaptığımız GENTURK Fuarı da o listeye dahil edilirse, daha ilk yılında ilk 200 fuar arasına girecek kadar önemli bir ihracat katkısı sağlayacağına inancım tamdır.

Çin’de düzenlenen diğer fuarlardan çok daha düşük bir fiyatla organize ettiğimiz GENTURK fuarı, sadece Ülkemizin ihracatına katkıda bulunmakla kalmayacak, Türkiye ile Çin arasındaki %85′e varan dış ticaret açığının da hızla aşağıya inmesini sağlayacaktır.

Dostlarım, sizler de bu samimi duyurumu çevrenizdeki ve Facebook/Twitter vb. ağlarınızdaki ilgili kişi ve kuruluşlarla paylaşarak onları da bilgilendirmeme yardımcı olursanız, çok memnun olurum.

Madem ki ihracatçılarımız diğer pazarlarda tıkandı, o halde bu krizi bir fırsata dönüştürelim ve Dünyanın en büyük ithalat pazarı haline gelen Çin pazarına daha fazla Türk markasının girmesi ve kalıcı olması için bu fuar projesini bir an önce hayata geçirelim. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Zafer Karadağ…

Bu satırları yazan gerçek bir ihracatçı.

Ekonomi Bakanı Sayın Ali Babacan yakında dediki; artık inşaat yapmaya abanmayı bırakalım. Bilinen bir gerçek var ki kalkınma üretimden geçmekte ve ürettiğini satmaktan.

Üretip ihracat hadlerini geliştirmekten geçiyor.

Bunları anlamak için ekonomist olmak gerekmiyor.

Gelin bu şehrin, bu ülkenin yaratıcı ve cesur insanları, fırsatları kazanımlara dönüştürelim.

Zafer Karadağ ‘a kulak verelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.